Czy warto wysyłać dzieci na zajęcia dodatkowe?

W ostatnich czasach rodzice starają się, by ich dzieci, oprócz zajęć szkolnych, uczęszczały również na lekcje dodatkowe, które rozwiną ich pasje. Począwszy od śpiewu, tańca czy karate, skończywszy na pływaniu czy grze na instrumencie. W dobie wszechobecnego internetu oraz sprzętów elektronicznych nasze pociechy potrzebują realnych kontaktów z rówieśnikami, a zdaniem artysty Teatru Roma, Mirka Woźniaka młodzież, która ma kontakt z różnymi formami aktywności staje się bardziej przebojowa, pewna siebie, bardzo często prowadzi ciekawe życie oraz odnosi sukcesy na wielu płaszczyznach.

Czy warto wysyłać dzieci na zajęcia dodatkowe?

Zajęcia dodatkowe jako alternatywa dla wirtualnego świata

Przez ogarniający nas z każdej strony wirtualny świat nasze dzieci tracą kontakt z rzeczywistością. Porozumiewają się ze swoimi znajomymi jedynie za pomocą komunikatorów, a dodatkowych stymulacji szukają w grach komputerowych. Niestety nie wpływa to pozytywnie na ich rozwój, który w okresie dorastania jest tak bardzo ważny. Ich wypoczynek możemy zaplanować w zupełnie inny sposób, sposób, który nie tylko rozwinie ich umiejętności oraz myślenie twórcze, ale również inteligencję i wrażliwość.

zajęcia dodatkowe dla dzieci

Marcin Tumasz – materiały prasowe

Według Mirka Woźniaka, solisty polskiej inscenizacji musicalu „Chicago”, instruktora w Akademii Młodych Talentów, zajęcia w grupie i bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, pozwala pomóc w nawiązywaniu bezpośrednich relacji. W mojej pracy, czyli w zajęciach o profilu musicalowym, które łączą taniec, śpiew oraz grę aktorską, bardzo istotny jest wszechstronny rozwój. Przez proponowany program – od lekcji dykcji, baletu, aktorstwa, po improwizację ruchową, każdy z uczestników sprawdza się w nietypowych sytuacjach. Ponadto praca z własnym ciałem, daje możliwość upustu nagromadzonych danego dnia przeżyć. Dzieci i młodzież lepiej rozumieją swoją rolę, jak i zdają sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem są w całej społeczności, w tym przypadku w swojej grupie zajęciowej.

Marcin Tumasz – materiały prasowe

Czego uczą zajęcia dodatkowe?

Etapowa praca dzieci nad określonymi zadaniami pozwala im nauczyć się wykorzystywania ich unikalnych zdolności. Nie tylko podczas zajęć, ale również w życiu prywatnym. Zajęcia pozaszkolne uczą dyscypliny, jak i osiągania wcześniej zamierzonych celów. Dzieci i młodzież należące m.in. do szkół musicalowych wiedzą, iż będąc częścią danego projektu, są za niego w pełni odpowiedzialne, a on sam bez nich nie istnieje. Pozwala to poczuć im przynależność do danej grupy. Dzięki temu, w dalszym życiu są oni nie tylko otwarci i pewni siebie, ale i odporni na sytuacje stresowe. Te cenne umiejętności pozwolą w przyszłości odnieść naszym dzieciom wiele sukcesów na różnych płaszczyznach. Ponadto wspólnie spędzając z grupą kilka godzin w każdym tygodniu, niekiedy zawierają one przyjaźnie na całe życie.

Dodaj komentarz

Dolegliwości w ciąży
Domowe sposoby na zgagę w ciąży
Zgaga: jedna z najgorszych dolegliwości towarzyszących przyszłym mamom. Nieprzyjemne odczucie w przełyku może towarzyszyć całą dobę i często nie ma związku z dietą przyszłej mamy ani chorobami układu pokarmowego. Ciążowa zgaga
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?
Ciążowe mdłości to częsta przypadłość dokuczająca przyszłym mamom. Szacuje się, że dotykają nawet 70% ciężarnych. Ich powodem są hormony. Od chwili zapłodnienia w Twoim organizmie toczy się istna burza hormonalna.
Czytaj dalej
Wychowanie Prawo
Prawa dziecka, które warto znać!
Janusz Korczak, znany pedagog, napisał w jednej ze swoich książek: „Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.” Mimo
Czytaj dalej
Wychowanie Newsy
Rzeźnik Praw Dziecka: “Absolutnie nie wolno bić dzieci, ale… klaps nie zostawia wielkiego śladu”
"Rzeźnik" w tytule to nie freudowska pomyłka. To pierwsze słowa naszej redakcyjnej koleżanki po zapoznaniu się z wywiadem pana Mikołaja Pawlaka. Trudno bowiem rzecznikiem dzieci nazwać osobę, która "z estymą"
Czytaj dalej
Wychowanie
5 rad dziadków, których nie powinnaś słuchać
1. Dziecko z gorączką powinno się "wygrzać" Dodatkowy koc, jeszcze jeden sweterek - kiedyś chore dziecko musiało być ciepło ubrane. Dziś wiemy, że gdy gorączka przestaje rosnąć, malca należy ubrać w
Czytaj dalej
Wychowanie
Pokolenie samotnych dzieci i nieobecnych rodziców?
Dla większości dzieci rodzic jest wzorem. Zwłaszcza dla tych najmłodszych, mama i tata to bohaterzy. Jaki wpływ ma więc ich nieobecność na życie dziecka? Coraz częściej w codziennym pędzie potrzeby
Czytaj dalej