Jak przygotować maluszka na zimowy spacer? Poznaj sprawdzone rady doświadczonych mam

Spacerowanie z dzieckiem również zimą pozytywnie wpływa na jego zdrowie i samopoczucie pod warunkiem, że rodzice odpowiednio przygotują maluszka do wyjścia. Regularne przechadzki pomagają budować i wzmacniać odporność naszej pociechy, a jednocześnie pozwalają dziecku się wyciszyć i często poprawiają jakość snu. W warunkach zimowych szczególnie trzeba jednak zadbać o bezpieczeństwo, aby spacer nie przyniósł odwrotnych skutków.

Jak odpowiednio przygotować dziecko na niskie temperatury?

Właściwie nie ma złej pogody na spacery z maluszkiem. Na zimowe spacery można wychodzić z maluszkiem już w pierwszych tygodniach jego życia (według zaleceń pediatrów najwcześniej po ukończeniu 4. tygodnia), nawet gdy na dworze panuje chłód. Wystarczy dobrze zaplanować długość wyjścia i trasę, odpowiednie ubrać dziecko i zabrać ze sobą niezbędne akcesoria. Powstrzymać się od przechadzek można wtedy, gdy mróz jest naprawdę silny (tj. przekracza –10°C), wieje silny wiatr lub trwa ulewa czy śnieżyca. Podstawowa zasada to zachowanie rozsądku, aby niepotrzebnie nie narażać dziecka na przeziębienie.

Zanim wybierzemy się na dłuższy spacer, warto przygotować dziecko na przebywanie w niższych temperaturach poprzez tak zwane werandowanie. Polega ono na tym, że wychodzi się z dzieckiem dosłownie na kilka minut na balkon lub taras, ewentualnie ustawia wózek przy otwartym oknie. Maluszek powinien być oczywiście ubrany odpowiedni do temperatury, czyli w zimowy kombinezon, czapkę, rękawiczki itd. W ten sposób organizm zaczyna stopniowo przyzwyczajać się do chłodu.

Przed wyjściem na spacer czy nawet na balkon warto wcześniej sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza. Jeśli w danym dniu normy smogowe są mocno przekroczone, lepiej również powstrzymać się od spacerów. W miarę możliwości lepiej wybierać na przechadzki tereny oddalone od centrum miasta czy bardzo ruchliwych ulic.

Niezbędnik na zimowe przechadzki z maluszkiem

W pierwszej kolejności przed wyjściem na spacer trzeba oczywiście zadbać o odpowiednie ubranie. Należy złożyć maluchowi ciepły kombinezon, czapkę, rękawiczki, a do tego warto przygotować ciepły kocyk do wózka (niektórzy używają także specjalnych śpiworków do wózka, które również świetnie się sprawdzają). Przydatna będzie także osłona wózka chroniąca przed wiatrem i śniegiem, ale zapewniająca swobodny przepływ powietrza.

Pamiętajmy, że podczas ubierania również należy zachować rozsądek i dopasować strój do temperatury również tak, aby nie przegrzać malucha. Szczelne opatulanie kilkoma warstwami, gdy na zewnątrz jest 7 stopni to nie najlepszy pomysł. Ubranka powinny dawać dziecku swobodę ruchów i zapewniać skórze swobodny przepływ powietrza, dlatego najlepiej stawiać na naturalne tkaniny. W razie wyjątkowo niskiej temperatury i dłuższego spaceru może przydać się również termofor i specjalne termoopakowanie na butelkę na pokarm.

Przed zimowym spacerem rodzice powinni zadbać nie tylko o ciepły strój chroniący przed chłodem, ale także o odpowiednie zabezpieczenie wrażliwej skóry maluszka. W pierwszych miesiącach życia jest ona wyjątkowo wrażliwa na przesuszenia, szczególnie w przypadku problemów skórnych czy atopii. Niskie temperatury i podmuchy wiatru mogą powodować powstawanie podrażnień i zaczerwienień. Aby temu zapobiec, niezbędne będzie używanie odpowiednich kosmetyków. W tej roli doskonale sprawdzi się Zimowy krem do zadań specjalnych od marki MomMe Cosmetics, który nie tylko dobrze zabezpiecza delikatną skórę, ale także dzięki zawartości najwyższej jakości regeneruje ją i odżywia. Nie zawiera wody, co jest niezwykle istotne w trakcie zimowych, chłodnych miesięcy. Jest hipoalergiczny, odpowiednio przebadany pod kątem dermatologicznym i można go bezpiecznie stosować już od 1. dnia życia dziecka.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo