Najlepsze aplikacje edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat. TOP 6 polecanych programów do nauki, rozwoju i kreatywnej zabawy

Wielu rodziców obawia się wirtualnej rzeczywistości i chciałoby jak najdłużej chronić przed nią swoje pociechy. Wirtualny świat otacza nas jednak z każdej strony, dlatego może warto zmienić taktykę. Zamiast całkowicie demonizować i zwalczać smartfony czy tablety, lepiej zadbać o to, aby czas z nimi spędzony nie ograniczał się do bezmyślnego klikania czy oglądania bajek. Z pewnością pomogą w tym specjalne rozwijające gry i programy. Jakie są najlepsze aplikacje edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat?

Aplikacje edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat

Smartfony, tablety i komputery na dobre opanowały naszą codzienność i towarzyszą nam nie tylko w pracy czy w szkole, ale także w czasie wolnym. Nic zatem dziwnego, że internetowa rzeczywistość budzi zainteresowanie również wśród najmłodszych dzieci. Całkowity zakaz używania urządzeń mobilnych może nie być najlepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że prędzej czy później dziecko zetknie się z tym światem – u kolegi czy w szkole. Dlatego najlepiej wprowadzić dziecko w tę internetową rzeczywistość na naszych zasadach, w kontrolowany sposób. Jak jednak znaleźć ten złoty środek i gdzie postawić granicę?

Zacznijmy przede wszystkim od ustalenia konkretnych ograniczeń czasowych i konsekwentnego ich przestrzegania. Zgodnie z zaleceniami specjalistów dzieci od 3 do 7 lat nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż 30 minut dziennie. W przypadku dzieci w wieku szkolnym rekomendacje ekspertów mówią o maksymalnie godzinie w ciągu dnia na aktywności w wirtualnym świecie.

Oprócz wyznaczenia limitów ważne jest również, aby zadbać o odpowiednią jakość treści, do których nasze pociechy mają dostęp. Jeśli już dziecko korzysta ze smartfona czy tabletu, wybierzmy dla niego wartościowe gry i aplikacje, które nie będą sprowadzać się do bezmyślnego klikania, ale pozytywnie wpłyną na poznawanie i rozwijanie nowych umiejętności i wiedzy.

Aplikacje edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat

Squla

Aplikacja to ponad 65 000 quizów, gier i zagadek edukacyjnych do samodzielnej nauki i zabawy. W programie znajdziemy wartościowe materiały edukacyjne dla dzieci uczących się w zerówce i szkole podstawowej, które podane są w przystępny i zabawny sposób, ułatwiając przyswajanie wiedzy. Oferowane treści są dostosowane podstawy aktualnej programowej. Samo pobranie aplikacji jest darmowe, ale aby korzystać ze wszystkich możliwości, trzeba wykupić subskrypcję.


Memrise – aplikacja do nauki języka obcego

Większość aplikacji do nauki języka skupia się na powtarzaniu popularnych słówek i zwrotów. Memrise zdecydowanie wyróżnia się na tym tle. Program wykorzystuje narzędzie sztucznej inteligencji, dzięki czemu użytkownik ma możliwość zdobywania także praktyki językowej, niezbędnej do przełamania blokady w mówieniu i do opanowania właściwej wymowy czy akcentu. W aplikacji można wybrać kurs dopasowany do poziomu dziecka, a za wykonywanie zadań zdobywa się punkty, co dodatkowo motywuje i zachęca do aktywności.


Aplikacje edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat

Scratch

Wyjątkowa aplikacja, która pozwala rozwinąć kreatywność, umiejętności planowania, a także podstawy programowania. W specjalnym programie można tworzyć własne animacje, historie, a nawet gry. Zabawa z aplikacją wspiera rozwój twórczego myślenia i wyobraźni. Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8-16 lata, ale dla młodszych przygotowano specjalną wersję Scratch Junior.

Zobacz: Gry planszowe na Dzień Dziecka. 9 hitowych propozycji na zabawę dla całej rodziny!

Gry i aplikacje do nauki dla dzieci

Poszukując odpowiednich wartościowych gier i aplikacji dla dzieci, trzeba jednak zachować ostrożność i dokładnie sprawdzać treść pobieranych programów. Wielu producentów oznacza swoje aplikacje jako edukacyjne, chociaż w rzeczywistości nie mają one wiele wspólnego z nauką czy rozwijaniem umiejętności. Najczęściej ograniczają się do bezmyślnego klikania.

Aplikacje edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat

Monument Valley

Monument Valley to surrealistyczna gra logiczna, która wprowadza nas w świat niesamowitej architektury i spektakularnej geometrii. Celem gry jest przeprowadzenie księżniczki przez tajemnicze budowle, ale nie jest to wcale łatwe. Aby wykonać zadanie, trzeba poważnie pogłówkować i wysilić do maksimum umiejętność myślenia logicznego i przestrzennego.


Cut the Rope

“Cut the Rope” to wciągająca gra logiczna, która w przyjemny i zabawny sposób pomaga rozwijać zdolności myślenia i planowania u najmłodszych dzieci. Na gracza czeka aż 400 poziomów o różnym stopniu trudności i z różnymi, zaawansowanymi łamigłówkami. Raz trzeba wykazać się spostrzegawczością, innym razem sprytem i dobrą pamięcią.


Under Leaves

Gra, która wycisza i doskonale ćwiczy spostrzegawczość dziecka. Gracz musi wyruszyć w niezwykłą wyprawę wgłąb lasu, dżungli lub na bezkresne morskie fale. Dzięki pięknej grafice i delikatnej muzyce dzieci mogą cieszyć się spokojną atmosferą, jednocześnie rozwijając swoją koncentrację i zdolności poznawcze.

Szukasz wartościowych aplikacji dla młodszych dzieci? Sprawdź: Te gry mają sens. 6 wartościowych aplikacji dla dzieci, które przetestowałyśmy z córką

Rodzice pytają o aplikacje edukacyjne dla dzieci

Jakie są najlepsze aplikacje do nauki angielskiego dla dzieci?

Memrise, Lingokids, SuperMemo, Monkey Junior.

Jakie są darmowe aplikacje edukacyjne dla dzieci?

M.in. Rube’s lab, Hook, LEGO Creator Islands, Shadowmatic.

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo