Łupież w ciąży: przyczyny i sposoby leczenia

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi prawdziwa burza hormonalna, która wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów, ale nie jest bez znaczenia również dla włosów, skóry czy paznokci przyszłej mamy. Niektóre kobiety podczas ciąży mogą się cieszyć piękną, promienną skórą i gęstymi włosami, a inne niestety zmagają się z przetłuszczającymi się kosmykami, wypadaniem włosów oraz łupieżem. Ten ostatni może być poważnym problemem, ponieważ jeśli pozwolimy się mu rozwijać, może przerodzić się w zapalenie skóry całej głowy i powodować różne komplikacje. Dlatego należy sobie zdać sprawę z tego, że łupież to nie tylko problem kosmetyczny i należy z nim walczyć. A jak to robić w ciąży, żeby pozbyć się łupieżu skutecznie i bezpiecznie?

Przyczyny łupieżu w ciąży

Główną przyczyną łupieżu jest występowanie na skórze głowy grzyba Malassezia. Wprawdzie ten rodzaj grzyba występuje na głowie naturalnie, również u osób, które nie cierpią na łupież, jednak przy pewnych warunkach, które sprzyjają rozwojowi grzybów, rozmnażają się one nadmiernie i powodują problemy skórne. Zbyt duża ilość tych grzybów na skórze głowy powoduje, że ich wydzielina staje się drażniąca, a naskórek zaczyna się łuszczyć.

Łupież pojawia się najczęściej, gdy gruczoły łojowe produkują zbyt wiele wydzieliny, która jest dla grzybów idealną pożywką. Problem może się nasilać w ciąży ze względu na gwałtowne zmiany hormonalne i wzmożoną produkcję łoju. Łupież objawia się nadmiernym łuszczeniem się naskórka skóry głowy, co powoduje pojawianie się na włosach, a także ramionach nieestetycznych płatów naskórka.

Co na łupież w ciąży?

W okresie ciąży należy pamiętać o tym, że niektóre substancje mogą szkodzić rozwijającemu się dziecku, dlatego przed użyciem jakiegokolwiek preparatu należy się upewnić, czy może on być stosowany przez kobiety ciężarne. Pierwszym krokiem w walce z łupieżem jest zazwyczaj zastosowanie leczniczego szamponu, który pozwoli oczyścić skórę, zapobiegnie łuszczeniu się naskórka, a także delikatnie złagodzi podrażnienia. Preparaty przeciwłupieżowe powinny zawierać na przykład siarkę, cynk, smołę pogazową, kwas salicylowy albo selen. Ze względu na niektóre z tych substancji, szampony przeciwłupieżowe często mają nieprzyjemny zapach, dlatego najlepiej stosować je na noc, żeby zapach nie był tak uciążliwy w ciągu dnia. Mimo zapachu, szampon przeciwłupieżowy należy stosować regularnie przez dłuższy czas, ponieważ tylko wtedy będzie mógł on prawidłowo zadziałać. Jeżeli stosowanie szamponu nie przynosi efektów, najlepiej udaj się do lekarza dermatologa. Skonsultuj się z lekarzem również wtedy, gdy łupież się nasila mimo stosowania preparatów przeciwłupieżowych i właściwej pielęgnacji skóry głowy.

Domowe sposoby na łupież

W walce z łupieżem pomogą domowej roboty maseczki oraz płukanki, które są naturalne i nie zaszkodzą dziecku. Do problematycznej skóry głowy warto regularnie stosować płukanki z pokrzywy, skrzypu, rozmarynu oraz wyciągu z czarnej rzepy. Raz na jakiś czas możesz przygotować i nałożyć na skórę głowy maseczkę z żółtka, soku z cytryny oraz oleju rycynowego. Dobrze sprawdzi się również olejek z drzewa herbacianego, który działa przeciwgrzybicznie i łagodzi problemy skórne.

Jak się pozbyć łupieżu szybko i skutecznie?

Żeby przyspieszyć leczenie łupieżu należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy ograniczyć stosowanie różnych preparatów do włosów, takich jak pianki, lakiery czy obciążające odżywki i maski. Najlepiej używaj jednego szamponu przez dłuższy czas, żeby sprawdzić i ewentualnie wyeliminować preparaty, które powodują nasilenie łupieżu. Najlepiej wybierać produkty o jak najbardziej naturalnym składzie, niepodrażniające skóry i delikatne dla włosów. Dobrze sprawdzą się na przykład szampony z dziegciem. Poza tym, po każdym myciu bardzo dokładnie spłukuj skórę głowy oraz włosy, tak żeby nie pozostawały na nich żadne resztki produktów do pielęgnacji. Unikaj również podrażniania skóry poprzez drapanie czy zbyt częste czesanie. Żeby nie powodować nadmiernego pocenia się skóry oraz uciskania włosów, nie zakładaj ciasnych nakryć głowy. Gdy idziesz do fryzjera, upewnij się, że narzędzia, których używa są czyste i dokładnie zdezynfekowane.

Łupież pstry a ciąża

Jednym z rodzajów łupieżu jest łupież pstry, który ujawnia się w szczególności w okresach obniżonej odporności. Niestety, łupież pstry dotyka również często kobiet ciężarnych, a w tym okresie łupież może dodatkowo zostać pomylony z innym problemem skórnym, na przykład plamami pigmentacyjnymi. Wprawdzie łupież pstry, o ile ciąża przebiega prawidłowo, nie powinien stanowić zagrożenia dla dziecka, nie należy go lekceważyć. Jeśli w czasie ciąży na skórze pojawi się łupież pstry nie należy leczyć się samodzielnie. Najlepiej udać się do dermatologa, który dokładnie zdiagnozuje problem i poleci, jakie środki można stosować, żeby były bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka. Lekarze zalecają najczęściej stosowanie maści łagodzących objawy łupieżu. Leczenie farmakologiczne stosuje się w bardzo zaawansowanych przypadkach łupieżu. Objawy łupieżu można łagodzić również naturalnymi metodami i preparatami, takimi jak aloes, czosnek, ocet jabłkowy, olej kokosowy czy maść nagietkowa.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Łupież w ciąży: przyczyny i sposoby leczenia

  1. Dziękuję za artykuł 🙂 Sama jestem w 3 tyg. ciąży i zastanawiam się, co dalej z tym moim łupieżem pstrym 🙁 Polecacie jakiś konkretny szampon?

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo