Katar u dziecka
Zarówno gęsty, jak i wodnisty katar u dziecka może się wydawać dość banalną dolegliwością. Nie da się jednak ukryć, że potrafią być bardzo uciążliwe. Wspólnie ze specjalistą firmy Tactica Pharmaceuticals, producenta wyrobu medycznego ISONASIN septo podpowiemy, jak go unikać i co robić, gdy już się pojawi?
Rodzaje kataru
Katar jest zwykle konsekwencją infekcji wirusowej. Jest wówczas przeźroczysty i wodnisty, choć niekiedy przyjmuje również szare zabarwienie. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy z dziecięcego nosa wydobywa się gęsta wydzielina w kolorze żółtym lub zielonym – w takim przypadku winowajcą jest bakteria. Warto jednak pamiętać, że często ma on także postać mieszaną. Gdy wirusy atakują organizm, zmniejsza się jego odporność, a problemy z utrzymaniem jej na odpowiednim poziomie zwiększają ryzyko infekcji bakteryjnej.
Zielona wydzielina z nosa u dziecka może oznaczać bakterię
Kolory wydzielin z nosa
Podsumowując! Co oznacza konkretny kolor wydzieliny u niemowlaka?
- zielony lub żółty katar – objaw choroby bakteryjnej
- biały lub przezroczysty katar – objaw choroby wirusowej
Jak pomóc dziecku, które ma gęsty lub wodnisty katar?
Bez względu na to, jaka jest przyczyna kataru, należy dążyć do tego, aby dziecko nie męczyło się niepotrzebnie. Tak gęsty, jak i lejący katar u niemowlaka należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Często okazuje się, że jest on objawem szeregu innych chorób. Jeśli dziecko jest starsze, a katar powoduje trudności z oddychaniem, można podać mu krople do nosa na katar, gdy jednak podaje się je zbyt długo, może to doprowadzić do nieżytu suchego – schorzenia trudnego do opanowania.
U bardzo małego dziecka dobrym pomysłem jest odciąganie wydzieliny (w tym celu warto zaopatrzyć się w aspirator), jeśli zaś dziecko jest starsze – można namawiać je do samodzielnego wydmuchiwania nosa. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku kataru nie powinno się lekceważyć. Niemowlę, któremu nie odciągamy wydzieliny, staje się drażliwe i zestresowane, starsze dziecko decyduje się zaś na oddychanie buzią, co jest prostym sposobem na infekcję gardła.
Dodatkowym wsparciem może być nawilżanie nosa z wykorzystaniem wody morskiej lub soli fizjologicznej w przypadku niemowlęcia. Pozwala to na oczyszczenie śluzówki nosa, która, pomimo kataru, może spełniać swoje funkcje chroniąc dziecko przed kolejnymi infekcjami. Bardzo małym dzieciom należy też podawać posiłki zaraz po opróżnieniu nosa. Katar może generować trudności z przełykaniem, warto więc oszczędzać im dodatkowych problemów.
Przy przeziębieniach i zapaleniu śluzówki nosa oraz gardła warto wypróbować ISONASIN septo jako roztwór do płukania nosa. Wyrób medyczny ISONASIN septo zawiera kompleks upłynniający, tymianek znany ze swoich właściwości antybakteryjnych oraz miedź. Jest to sprawdzony produkt zarówno przy gęstym, jak i wodnistym katarze.
Można go stosować u dzieci już od pierwszego dnia życia i nie zawiera konserwantów.
Trudna sztuka wydmuchiwania noska
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że wydmuchiwanie nosa wcale nie jest czynnością prostą. Dzieci mają tendencję do wciągania kataru, a także do wydmuchiwania nosa z obu dziurek jednocześnie, co może prowadzić do infekcji zatok i ucha. Trudno znaleźć prosty sposób na uporanie się z tym problemem. Najlepsze rezultaty przynoszą… kolorowe chusteczki higieniczne ze znanymi dziecku motywami. Jeśli wydają się mu atrakcyjne, zachęcają do wydmuchiwania nosa lepiej niż mama i tata.
Jak się nie dać katarowi?
Nie od dziś wiadomo, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie, warto więc chronić dziecko przed katarem. Najlepszym sposobem na to jest unikanie kontaktu z osobami przeziębionymi, pomocne okazują się jednak również spacery, z których nie należy rezygnować nawet, jeśli maluch już walczy z gęstym katarem. Warto też pamiętać o tym, że katar nie lubi wilgotnego powietrza, jeśli więc jest ono za suche, dobrym pomysłem jest zastosowanie nawilżacza.
Trudno o dolegliwość bardziej męczącą niż gęsty katar u dziecka, jeśli jednak będziemy wiedzieli, jak efektywnie pomóc maluchowi, wcale nie będzie on musiał zmagać się z nim przez siedem dni.
Jak stosować ISONASIN septo?
Artykuł powstał we współpracy z Tactica Pharmaceuticals, producentem wyrobu medycznego ISONASIN septo.
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem
4 komentarzy: Katar u dziecka
Dokładnie tak, roztwór soli fizjologicznej i aspirator. Myślę, że dziś już nie ma lepszego rozwiązania niż Katarek, bo nie trzeba przez niego odsysać wydzieliny ustami.
A jak często można używać katarka i soli morskiej/fizjologicznej? Nasz synek ma zapchany nosek, jak odciągamy Katarkiem wydostaje się biała wydzielina, ale za jakiś czas znów jest to samo.
Odnośnie soli morskiej to pani w aptece kazała stosować 2-3 razy dziennie. O katarka nie pytaliśmy. Spróbujemy zasięgnąć rady u specjalisty.
jak jeszcze można pomóc 2latkowi przy katarze, robimy inhalacje, smarujemy nosek maścią majerankową, psikamy solą morską ale widzę że niewiele to daje, mam wrażenie ze to wszytko spływa i w nosie nic nie zostaje, za chwię znów nos zatkany, w nocy sapie bo oddycha buzią 🙁
No prawda jest taka, że leki to jedno, ale bez odessania katarku problem pozostaje. Osobiście mocno polecam zakup aspiratora, aby ułatwić usuwanie wydzieliny…