Większość rodziców musi przez to przejść. Ząbkowanie potrafi być bolesne nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców i innych domowników lub sąsiadów. W jaki sposób można ulżyć dziecko w cierpieniu? Jak przyspieszyć wychodzenie zębów?
Jak załagodzić bolesne ząbkowanie?
- Zainwestuj w schłodzony gryzak. Przyda się do masowania dziąseł, a to ukoi ból. Jeśli niemowlę nie jest w stanie samo zająć się gryzakiem to pomóż mu. Pocieraj jego dziąsełka gryzakiem, silikonową szczoteczką lub samym palcem.
- Skorzystaj ze specjalnych specyfików. Posmaruj dziąsełka preparatem przeciwbólowym dla niemowląt (np. Dentinox, Calgel, Bobodent). Preparaty te są dostępne w aptece bez recepty i mają działanie znieczulające.
- W ostateczności sięgnij po lek przeciwbólowy. Może to być syrop lub czopek. W aptece zapytaj o dziecięcą wersję Paracetamolu lub Nurofenu.
W czasie ząbkowania dziecko może nie chcieć ssać piersi. To przez to, że ciepłe mleko uwydatnia ból. Zanim przystawisz go do cyca to koniecznie skorzystaj z żelu.
Pamiętaj!
Herbatka z melisy uspokoi rozdrażnione ząbkowaniem niemowlę i pomoże mu spokojnie zasnąć.
A jak Wy radziłyście sobie z bolesnym ząbkowaniem? W jaki sposób uśmierzałyście ból? Jak radziłyście sobie z trudami nieprzespanej nocy?
Lek. dent. Tomasz Łukasik radzi:
- Przy bolesnym ząbkowaniu jedzenie niemowlaka powinno mieć postać półpłynną.
- W tym czasie dziecko powinno dużo pić.
- Warto przy ząbkowaniu częściej karmić dziecko piersią, ponieważ pobudza to wyrzynanie się zębów.
- W przypadku silnych objawów ząbkowania, warto skonsultować się ze stomatologiem, aby ocenić czy wszystko jest w porządku.
- Nie można podawać niemowlakowi leków uspokajających!