Nadmiar witaminy D: czym skutkuje przedawkowanie witaminy D? [Objawy]

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są liczne witaminy i składniki mineralne. Szczególnie ważna dla naszego zdrowia jest witamina D. Ma bardzo szerokie działanie m.in. wspomaga kości, poprawia funkcjonowanie układu krążenia i nerwowego, a nawet zapobiega nowotworom. Latem dostarczamy ją do organizmu dzięki ekspozycji na słońce, ale w okresie jesienno-zimowym bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja witaminy D. Czy da się ją przedawkować? Czym grozi nadmiar witaminy D?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nadmiar witaminy D może prowadzić do równie poważnych konsekwencji co niedobór. Do przedawkowania może dojść w wyniku znacznego, długotrwałego przyjmowania zbyt dużych dawek.
  • Przedawkowanie witaminy D może się objawiać m.in. bólami brzucha, brakiem apetytu, nudnościami i wymiotami, nadmiernym poceniem, wzmożonym oddawaniem moczu (może być mętny) itp.
  • Skutkami nadmiaru witaminy D mogą być przede wszystkim: zwiększone stężenia wapnia w organizmie. Może on gromadzić się w narządach i powodować zwapnienia. W skrajnych przypadkach prowadzi do niewydolność nerek i zwiększa ryzyko zawału.
  • Szczególnie groźne może okazać się przedawkowanie witaminy D dla kobiet w ciąży, ponieważ może negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Witamina D: działanie. Jaką rolę pełni w organizmie?

Witamina D pełni niezwykle ważne i bardzo liczne funkcje w naszym organizmie. Istotne jest, aby dbać o odpowiedni jej poziom, ponieważ może zapobiec rozwojowi wielu chorób i uchronić nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wspomaga, poprawia i reguluje pracę większości układów w naszym ciele. Nazywana bywa niekiedy witaminą słońca, ponieważ może być wytwarzana w wyniku promieniowania słonecznego i latem to głównie tą drogą dostarczamy ją do organizmu. Jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca mamy zdecydowanie mniej, konieczna jest odpowiednia suplementacja witaminy D.

Witamina D występuje w dwóch formach: D2 i D3. Różnica między nimi dotyczy źródeł dostarczania jej do organizmu. Witamina D2 występuje w produktach roślinny, a D3 można spotkać w żywności pochodzenia zwierzęcego (np. w żółtkach jajek, rybach czy wątróbce.

Witamina D wpływa pozytywnie na funkcjonowanie niemal wszystkich najistotniejszych układów w organizmie. Przede wszystkim wspomaga metabolizm kostny, dlatego jej odpowiedni poziom jest bardzo ważny dla dzieci w okresie dorastania. Sprawia, że poprawnie działają układy mięśniowy oraz nerwowy. Reguluje i wspiera również pracę układu krążenia. I co niezwykle ważne, jest także zasadniczym składnikiem wspomagającym naszą odporność, zapobiega rozwojowi licznych chorób, nawet nowotworowych. Należy więc zadbać o jej prawidłowy poziom. Ale czy można jej przyjąć za dużo? Sprawdź, czym skutkuje przedawkowanie witaminy D.

Czym grozi przedawkowanie witaminy D? Objawy

Nie wszyscy mają świadomość tego, jak istotną rolę odgrywa witamina D w organizmie. W związku z tym zdecydowanie częściej zdarzają się przypadki jej niedoboru niż nadmiaru. Jednak przedawkowanie witaminy D również jest możliwe. Jest jednak trochę trudniejsze ze względu na to, że organizm wyposażony jest w naturalny mechanizm obronny. Barwnik występujący w skórze o nazwie melanina pozwala zwalczać zbyt duże ilości witaminy D.

Przedawkowanie witaminą D może zostać wywołane wskutek długotrwałego przyjmowania zbyt wysokich dawek. Gdy jej stężenie w organizmie przekroczy normę, czyli wyniesie ponad 50-60 ng/ml (dla dzieci wartości te są wyższe), może dojść wówczas do tzw. hiperwitaminozy. O zatruciu witaminą D mówimy wówczas, gdy jej poziom przekroczy 100 ng/ml i towarzyszą mu także hiperkalciuria (większe wydalanie wapnia wraz z moczem), hiperkalcemia (zwiększony poziom wapnia we krwi) oraz zatrzymaniem wydzielania parathormonu (hormonu odpowiedzialnego za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej).

Nadmiar witaminy D: objawy

  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • nadmierne pocenie,
  • rozdrażnienie i osłabienie,
  • wzmożone oddawanie moczu (może być mętny),
  • biegunka lub zaparcia,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • nieregularna praca serca,
  • swędzenie skóry,
  • zwiększone pragnienie.

Skutki nadmiaru witaminy D

Jeśli w organizmie znajdzie się zdecydowanie zbyt duża ilość witaminy D, nie będzie on w stanie samodzielnie go wydalić. Nadmiar witaminy D może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Przedawkowanie osłabia układ kostny, ponieważ powoduje zwiększone uwalnianie się wapnia z kości. Uwolniony wapń następnie zaczyna się gromadzić w narządach: nerkach, sercu, wątrobie, płucach, a także naczyniach krwionośnych. W efekcie dochodzi do powstawania zwapnień. Może zostać zaburzona działanie układu nerwowego i praca serca. Zwiększa się ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej oraz pęcherzyka żółciowego, a także miażdżycy i zawału serca. W skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności nerek.

Jak pozbyć się nadmiaru witaminy D?

Jeśli wystąpią u nas objawy nadmiaru witaminy D, należy przede wszystkim natychmiast zrezygnować z suplementacji. W przypadku znacznego przekroczenia normy, gdyby doszło do zatrucia, konieczna będzie wizyta u lekarza, które zapisze odpowiednie leki. Często w takich sytuacjach stosuje się nawadnianie mieszanką z solą fizjologiczną. Zalecane są także środków wpływających na wchłanianie i uwalnianie wapnia. Skrajny nadmiar witaminy D może wymagać wykonania hemodializy.

Przedawkowanie witaminy D u dziecka [objawy]

Nadmiar witaminy D w organizmie jest niebezpieczny także dla dzieci. Przekroczenie dopuszczalnego stężenia może prowadzić do równie poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przedawkowanie wit D u dzieci najczęściej powoduje m.in. hiperkalcemię i hiperfosfatemię. Hiperkalcemia oznacza zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi, a hiperfosfatemia to z kolei za duża ilość fosforu. Nadmiar wapnia zaczyna osiadać na narządach (nerkach, wątrobie, a nawet sercu) oraz naczyniach krwionośnych, powodując zwapnienia. W rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia i zwyrodnienia tych narządów, np. niewydolności nerek. U młodszych dzieci może wpływać bardzo negatywnie na rozwój umysłowy i fizyczny.

Objawy przedawkowania wit D u dzieci to najczęściej:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zaburzenia łaknienia,
  • zaparcia,
  • odwodnienie,
  • osłabienie,
  • zaburzenia orientacji
  • zaburzenia rytmu serca.

Sprawdź: Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka?

Nadmiar witaminy d u niemowląt: objawy

Nadmiar witaminy D jest wyjątkowo groźny dla niemowląt. Przedawkowanie może prowadzić bowiem do chorób układu kostnego u noworodków oraz do zaburzeń w rozwoju umysłowym i fizycznym dziecka. Wysoki poziom witaminy D u niemowląt może także spowodować problemy z wydolnością nerek i pracą układu krążenia.

Warto pamiętać, że niemowlęta i noworodki są szczególnie narażone na przedawkowanie witaminy D. W tym wieku bardzo często obserwuje się u dzieci występowanie nadwrażliwości na tę substancję. Notuje się ją nawet u 20% maluchów w drugim półroczu życia. Wynika z tego, że nadmiar witaminy D u niemowląt jest zjawiskiem znacznie częstszym niż u starszych dzieci.

Zobacz: Wysypka w pachwinach u dziecka [pokrzywka, rumień, liszaj, odparzenia]

Przedawkowanie witaminy D w ciąży

Nadmiar witaminy D u kobiet w ciąży szkodzi nie tylko matce, ale prowadzi także do bardzo niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia płodu. Przedawkowanie witaminy D przez ciężarną może bowiem spowodować wady rozwojowe, najczęściej deformacje układu kostnego i różnego rodzaju schorzenia kości.

Jeśli kobieta w ciąży zaobserwuje u siebie objawy charakterystyczne dla nadmiaru witaminy D powinna niezwłocznie wykonać odpowiednie badania i udać się na konsultację z lekarzem, który zaleci odpowiednie środki lecznicze.

Jednorazowe podanie większej dawki wit D

Jednorazowe przedawkowanie witaminy D nie powinno przynieść negatywnych skutków dla organizmu, pod warunkiem, że nie występuje nadwrażliwość lub uczulenie. Jednorazowe przyjęcie większej dawki wit D nie powinno więc wywołać niepokojących objawów. Zatrucie jest z reguły efektem długookresowego przyjmowania witaminy D w zbyt dużej ilości i stężeniu. Jeśli jednak w wyniku nieuwagi lub przez przypadek zdarzyło się nam lub naszemu dziecku przyjąć większą dawkę, lepiej tego nie lekceważyć i na wszelki wypadek zwiększyć czujność na wystąpienie alarmujących symptomów. Najlepiej na wszelki wypadek skonsultować się lekarzem rodzinnym.

Sprawdź: Wysypka na stopach u dziecka. Jakie mogą być jej przyczyny?

Rodzice pytają o witaminę D

Co powoduje nadmiar witaminy D?

Nadmiar witaminy D powoduje przede wszystkim długotrwałe suplementowanie jej w zbyt dużych dawkach. Z przyjęciem większej ilości jednorazowo organizm umie sobie radzić za pomocą barwnika skórnego – melatoniny.

Nadmiar witaminy D – leczenie: jak wygląda?

Nadmiar witaminy D leczy się, gdy dojdzie do poważnego toksycznego zatrucia, czyli w przypadku znacznego przekroczenia dopuszczalnej normy. W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który przepisze odpowiednie lekarstwa, przede wszystkim takie, które regulują wchłanianie i wydzielanie wapnia.

Czy można przedawkować wit D u niemowlaka?

Tak, przedawkowanie witaminy D u niemowląt i noworodków również może się zdarzyć. Tym bardziej, że na typ etapie rozwoju najczęściej obserwuje się nadwrażliwość na wit D (nawet u 20% noworodków).

W czym jest witamina D?

Źródła witaminy D to m.in. żółtka jajek, wątróbka, tłuste ryby, sery itd.

Dziecko zjadło za dużo witaminy D – co zrobić w takim przypadku?

Należy uważnie dziecko obserwować, czy przypadkiem nie doszło do zatrucia i przedawkowania. Na wszelki wypadek należy udać się do lekarza i poprosić o pomoc.

Dziecko zjadło opakowanie witaminy D3 – co teraz?

Jednorazowe przekroczenie zalecanych norm witaminy D nie powinno prowadzić do poważnych konsekwencji, ale nie można go lekceważyć. Na wszelki wypadek najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo