Wysypka w pachwinach u dziecka [pokrzywka, rumień, liszaj, odparzenia]

Wysypka w pachwinach u dziecka to zmiany skórne o zróżnicowanym charakterze. Najczęściej jest ona spowodowana przez czynniki alergiczne i infekcyjne. Wysypka może przybierać formy: plamek, pęcherzyków, grudek i krostek lub łączyć kilka z tych form. Jeśli wysypce nie towarzyszą inne dolegliwości, na przykład ból lub swędzenie, to nie ma konieczności wizyty u lekarza. Warto jednak wiedzieć, co może powodować problemy, aby unikać ich w przyszłości. Podpowiadamy, jak może objawiać się wysypka w pachwinach u dziecka i czy jest to powód do obaw.

Wysypka w pachwinach u dziecka

Wysypka w pachwinach u dziecka zarówno tego w wieku niemowlęcym, jak i u nieco starszego może występować pod różnorodnymi postaciami. Mogą to być czerwone plamki, krostki lub grudki. Czasami kilka rodzajów łączy się w całość. Wśród przyczyn zmian skórnych tego typu wymienia się najczęściej: problemy dermatologiczne, objawy alergiczne lub przejawy choroby zakaźnej.

Jeśli wysypka u dzieci występuje samodzielnie i nie towarzyszą jej inne objawy ogólne, to wizyta u lekarza nie jest konieczna. Wykwity skórne jednak powinny pozostawać pod czujnym okiem rodziców. Kiedy zmiany będą się powiększać lub nie zaczną z czasem znikać, to warto skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. 

Problemy z okolicą pieluszkową pojawiają się najczęściej na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca życia dziecka. Wówczas to zaczyna wykazywać wzmożoną aktywność fizyczną, co prowadzi do otarć naskórka i pocenia się. Dodatkowo delikatna skóra narażona jest codziennie na kontakt z moczem, kałem i sztucznymi tworzywami, których wykonane są pieluszki.

Podrażnienia skóry krocza spowodowane są najczęściej:

  1. zbyt rzadką zmianą pieluch,
  2. stosowaniem pieluch o niskiej jakości,
  3. niedostateczną higieną w okolicach krocza,
  4. biegunką,
  5. podawaniem antybiotyków doustnych,
  6. stosowaniem nowych, nieużywanych dotychczas kosmetyków do pielęgnacji.

Zobacz też: Wysypka na stopach u dziecka. Jakie mogą być jej przyczyny?

Czerwona wysypka w pachwinach u dziecka

Wysypka u dziecka w okolicach krocza o czerwonym zabarwieniu to najczęściej reakcja alergiczna na spożywany pokarm, substancje chemiczne zawarte w proszkach do prania lub spożywane leki. Uczulenie w pachwinach może mieć też związek z rodzajem wykorzystywanych pieluszek lub zapachowych chusteczek do higieny.

Swędząca wysypka u dziecka w pachwinach wymaga przede wszystkim zmiany wykorzystywanych do tej pory detergentów i kosmetyków. Warto wybierać te przeznaczone dla alergików i skóry wrażliwej. Jeśli zabieg ten nie sprawi, iż czerwone plamy w pachwinach u dziecka ulegną zmniejszeniu lub odbarwieniu, należy udać się po pomoc do lekarza.

Poznaj: Choroby z wysypką. Czym się charakteryzują wysypki wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze?

Krostki w pachwinach u dziecka

Zmiany skórne to jedne z najczęściej występujących dolegliwości u dzieci. Ich cienka i delikatna skóra, ale też niedostatecznie rozwinięta powłoka ochronna sprzyjają występowaniu podrażnień i zaczerwienień.

Krosty w pachwinach, takie o niewielkim rozmiarze, jasnoróżowe lub czerwone z białymi punktami pośrodku to potówki. Rozpoznamy je po tym, że pojawia się stosunkowo szybko po przegrzaniu lub posmarowaniu oliwką. Znikają lub znacznie zmniejszają swoją widoczność po umyciu skóry lub zmianie odzieży.

Jeśli nasze dziecko podatne jest na występowanie potówek, to należy ograniczyć stosowanie tłustych kosmetyków oraz postarać się nie ubierać go w zbyt ciepłe ubranka. Potówki nie są groźne i zazwyczaj znikają po upływie kilku dni. Jeśli jednak przekształcą się w ropne krosty w pachwinach, to znak, że uległy zakażeniu i należy udać się do lekarza.

Krostki w pachwinach u niemowlaka, które do złudzenia przypominają potówki mogą być też związane z reakcjami uczuleniowymi. W tym przypadku zmiany skórne pojawiają się po przebraniu dziecka w czystą, świeżo wypraną odzież, po wykąpaniu go lub posmarowaniu kremem. Kiedy zauważymy taką tendencję, to warto udać się do specjalisty, aby ten ocenił, co jest czynnikiem alergicznym.

Zobacz również: Wysypka na twarzy u dziecka: 7 najczęstszych przyczyn wysypki na buzi

Pokrzywka w pachwinach u dziecka

Pokrzywka w pachwinach u dziecka jest jednym z objawów uczulenia skórnego. Pojawia się ona na ciele nagle po kontakcie z alergenem. Tym może być spożywany pokarm lub stosowany kosmetyk. Pokrzywkę rozpoznamy po występowaniu bąbli o czerwonym zabarwieniu, które przypominają poparzenie po dotknięciu pokrzywy. Są niewysokie i bardzo swędzą. Zazwyczaj znikają one równie szybko, jak się pojawiły.

Pokrzywka może pojawić się również w innych okolicznościach niż alergie:

  1. pokrzywka niealergiczna – ten rodzaj zmian skórnych pojawia się, kiedy skóra dziecka narażona jest na gwałtowne zmiany temperatury lub silny ucisk;
  2. pokrzywka objawowa – jako objaw różnych chorób;
  3. pokrzywka idiopatyczna – jej pochodzenie jest trudne do ustalenia.

Sprawdź: Wysypka wokół ust u dziecka

Rumień w pachwinie u dziecka

Dziecięca skóra jest bardzo delikatna. Miejscem najbardziej podatnym na podrażnienia jest okolica pieluszki. Pierwszym z powodów powstawania rumienia w tej okolicy, a więc zaczerwienienia lub krwawiących ran może być pieluszkowe zapalenie skóry. Rodzice muszą się z nim borykać szczególnie, kiedy nadchodzi etap wprowadzania stałych pokarmów, przesypiania całej nocy, w momencie wiru sówek jelitowych oraz w czasie przyjmowania antybiotyków.

Najważniejszą zasadą przy leczeniu i zapobieganiu ponownemu pojawianiu się rumienia jest utrzymywanie skóry w suchym i czystym stanie. W tym celu należy:

  1. często zmieniać pieluchy;
  2. wietrzyć pupę dziecka tak często, jak to tylko jest możliwe, a więc pozostawiać ją bez pieluszki;
  3. unikać ciasnych pieluch lub ceratek, które uniemożliwiają cyrkulację powietrza;
  4. stosować kremy przeciwodparzeniowe;
  5. ograniczyć toaletę pośladków i genitaliów do przemywania ciepłą wodą bez dodatku środków chemicznych;
  6. unikać stosowania jednorazowych nawilżanych chusteczek.

Kolejnym rodzajem rumienia, który może się pojawić w pachwinach u dzieci jest ten związany z grzybicą. Wśród jego przyczyn wymienia się:

  1. zbyt wysoką masę ciała,
  2. nadmierną potliwość,
  3. niedostateczną higienę okolic krocza,
  4. stosowanie ciasnej odzieży wykonanej z syntetycznych materiałów,
  5. cukrzycę.

Wysypka na genitaliach u dziecka spowodowana grzybicą to problem częściej dotykający chłopców niż dziewczynki. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy, wyleczenie grzybicy nie powinno Stanowic większego problemu.

Sprawdź: Wysypka na brzuchu u dziecka: Wygląd i rodzaje wysypek + sposoby ich leczenia

Liszaj w pachwinie u dziecka

Wypryski w pachwinach w postaci grudek, pęcherzyków i nadżerek, które następnie zasychają w strupki to objawy liszajów. Te rzadko umiejscowione są w okolicach pachwin, zdecydowanie częściej pojawiają się na: twarzy, pośladkach, brzuchu, plecach oraz w zgięciach łokci. Liszaje pojawiają się na skutek powikłań po ospie, zapaleniu skóry lub wszawicy. Mogą być również spowodowane stanami obniżonej odporności.

Liszaje każdorazowo powinny być konsultowane z lekarzem, gdyż zmiany mogą mieć charakter zakaźny. Ten oceni zmianę i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Leczenie liszajów jest leczeniem objawowym, które nie dotyka przyczyn pojawienia się wykwitów. 

Sprawdź: Jakie krostki na siusiaku u dziecka powinny martwić?

Odparzenia pachwin

Wysypka na kroczu u dziewczynki oraz u chłopca w postaci odparzeń to częsty problem dotykający nasze pociechy w wieku do trzeciego roku życia. Wrażliwa skóra w połączeniu z ograniczonym dostępem powietrza do okolic intymnych sprawiają, iż pod pieluszką tworzy się środowisko idealne do namnażania grzybów i bakterii. Obecność kału raz moczu jedynie dodatkowo komplikują sytuację.

Pupa u dzieci może się odparzać na skutek:

  1. rzadkich zmian pieluszki;
  2. zbyt rzadkiego wietrzenia pupy;
  3. używaniu niewłaściwych dermo kosmetyków;
  4. stosowania zbyt dużej ilości zasypek;
  5. upałów;
  6. skłonności do alergii;
  7. biegunki;
  8. antybiotykoterapii.

Wysypka w pachwinach u dziecka w postaci odparzeń we wczesnych stadiach może być leczona w domu.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo