Wysypka na stopach u dziecka. Jakie mogą być jej przyczyny?

Wysypka na skórze dziecka może się pojawić z różnych powodów. Przyjmuje rozmaite formy – krostek, grudek lub czerwonych plamek. Nie każda wysypka świadczy o poważnym schorzeniu, ale nigdy nie można jej ignorować – zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że jest objawem poważniejszej choroby. Kiedy zauważymy niepokojące znamiona u dziecka, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Co może oznaczać wysypka na stopach u dziecka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wysypka to jeden z częstszych objawów chorobowych występujących u dzieci.
  • Krostki i plamki na stopach dziecka mogą mieć różne przyczyny, m.in. infekcje wirusowe, grzybicze czy bakteryjne lub być oznaką uczulenia.
  • Nie wolno lekceważyć wysypki na stopach u dziecka, ponieważ może świadczyć o rozwijającej się poważniejszej chorobie. Każdorazowo po pojawieniu się niepokojących krostek lub plam powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Wysypka na stopach u dziecka

Wysypka na stopach dziecka może mieć różne podłoże. Zazwyczaj nie są symptomem poważnych dolegliwości, ale z pewnością powinny budzić czujność rodziców. Mogą bowiem okazać się pierwszym objawem groźniejszego schorzenia, które dopiero zaczyna się rozwijać. Co istotne, wysypka przybiera różne postaci – na skórze mogą wystąpić małe krostki, grudki lub większe czerwone plamy. Zmianom tym czasem towarzyszy swędzenie.

Przyczyny tego typu zmian zmian skórnych są naprawdę rozmaite. Mogą być przejawem alergii lub infekcji wirusowych prowadzących do chorób zakaźnych. Krosty i plamy na skórze mogą też świadczyć o problemach natury dermatologicznej na przykład bakteryjnych lub grzybiczych. Po ostateczną diagnozę należy udać się lekarza, najlepiej dermatologa. Co może jednak oznaczać wysypka na stopach u dziecka?

Krostki na stopach: jakie mogą być przyczyny?

Wysypka może pojawić się na różnych częściach ciała. Krostki lub plamy występujące na stopach u dzieci mogą być wynikiem reakcji alergicznej. Możliwe, że maluch miał kontakt z jakimś detergentem lub inną substancją, na którą ma uczulenie. Wysypkę mógł zatem spowodować nowy płyn do kąpieli lub krem. Podrażnienie delikatnej skóry dziecka mógł spowodować także proszek do prania lub do płukania, w którym wyprane zostały np. buty czy skarpetki.

Istnieje również prawdopodobieństwo, że drobne krostki na stopach dziecka będą świadczyć o rozwijającym się zakażeniu grzybiczym lub bakteryjnym. Może też być symptomem rosnącej w tym miejscu kurzajki.

Sprawdź też: 12 tys. na drugie dziecko.

Wysypka na stopach u dzieci jest czasami objawem różnego rodzaju zakażeń wirusowych prowadzących do chorób zakaźnych. Schorzeniom takie jak m.in. różyczka, ospa wietrzna czy odra towarzyszy wysyp małych czerwonych krostek. Zazwyczaj pojawiają się one najpierw na tułowiu oraz na głowie i twarzy, ale jeśli odnajdziemy je na stopach nie można tych chorób całkowicie wykluczyć. Diagnozę wystawia dopiero lekarz po przeprowadzeniu dokładnego badania.

Zmiany skórne na stopach mogą oznaczać także problemy dermatologiczne. Jednym z nich może być np. wyprysk potnicowy. Wysypka w tym przypadku przyjmuje formę pęcherzyków i towarzyszy jej świąd, obejmuje głównie podeszwy stóp oraz powierzchnię.

Jeśli wysypka długo nie znika, wygląda wyjątkowo niepokojąco, towarzyszy jej nieprzyjemne swędzenie lub ból, bezwzględnie trzeba udać się z dzieckiem na wizytę do lekarza. Konsultacja jest tym bardziej konieczna, gdy oprócz wysypki pojawią się także inne objawy, np. gorączka lub osłabienie.

Uczulenie na stopach u dziecka

Jednym z najczęstszych powodów pojawienia się wysypki na stopach dziecka jest reakcja alergiczna na któryś ze składników np. chemii gospodarczej lub pożywienia. Do podrażnienia może dojść poprzez kontakt skóry z detergentem, na które dziecko ma uczulenie. Może to być m.in. nowy płyn używany do kąpieli lub krem do stóp. Szkodliwy składnik może pochodzić także z proszku do prania lub płynu do płukania tkanin i mieć styczność z ciałem dziecka poprzez materiał, np. skarpetki czy buty.

Warto także sprawdzić, czy plamy na stopach dziecka nie są spowodowane alergiami pokarmowymi. Można zrobić odpowiednie testy, aby dowiedzieć się, czy nasza pociecha nie cierpi z powodu uczulenia na jakiś składnik diety.

Wysypka na stopach i gorączka u dziecka

Wysypka czasami występuje samodzielnie, ale niekiedy towarzyszą jej także inne objawy. Najczęściej jest to świąd i pieczenie, które są bardzo niekomfortowe i męczące, szczególnie dla młodszych dzieci. Trudno wytłumaczyć im, że krostek nie powinno się drapać. Najbardziej niepokojącym z kolei symptomem występującym wspólnie z wysypką, jest z pewnością gorączka. Takie połączenie może świadczyć o rozwoju poważniejszej choroby i wymaga bezwzględnej, natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Zobacz też: Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka?

Wysypka na stopach i jednoczesna gorączka u dziecka może oznaczać różnego rodzaju infekcję wirusowe, np. świnkę, odrę czy ospę wietrzną. Najczęściej zmiany skórne wywołane przez te wirusy pojawiają się w początkowej fazie choroby w innych miejscach. Nie znaczy to jednak, że wysypka na stopach nie może na nie wskazywać.

Krosty na rękach i stopach u dzieci

Jednocześnie pojawiająca się podwyższona temperatura oraz wysypka na stopach może być objawem choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (Hand, Foot, and Mouth Syndrome – HFMS). Jest to schorzenie, które dotyka właśnie dzieci, najczęściej przed 10. rokiem życia. Oprócz gorączki symptomami choroby są także zmiany dermatologiczne występujące na błonie śluzowej jamy ustnej, a także na powierzchni dłoni i podeszwach stóp. Zmiany przybierają postać pęcherzykowej lub grudkowej osutki. Choroba nie należy do wyjątkowo groźnych, ale nie można jej objawów lekceważyć i trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ryzyko cięższego przebiegu i ewentualnych powikłań.

Sprawdź też: Zimne poty u dziecka

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo