Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka? Ta wiedza przyda się rodzicom

O czym może świadczyć utrzymująca się gorączka po antybiotyku u dziecka? Jeżeli Twojemu dziecku pomimo podania antybiotyku nie poprawia się, może to świadczyć o konieczności podania innych lekarstw. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, pociechy są narażone na złapanie wszelkiego rodzaju infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Zwykłe przeziębienie może okazać się o wiele poważniejsze, dlatego nie należy ich bagatelizować. Dowiedz się, kiedy mija gorączka po antybiotyku. Po jakim czasie od podania antybiotyku spada gorączka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Gorączka po antybiotyku u dziecka może świadczyć o nieudanej antybiotykoterapii.
  • Po pierwszym podaniu antybiotyku podwyższona temperatura powinna ustąpić w przeciągu 3 dni.
  • Gorączka tydzień po antybiotyku oznacza, że choroba nawraca.

Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku?

Gorączka po skończonym antybiotyku u dziecka to niepokojący sygnał. Antybiotykoterapia powinna całkowicie, lub częściowo zahamować rozwój infekcji bakteryjnej. Jednak należy pamiętać, że nieprawidłowo dobrany antybiotyk może nie zadziałać. Nie każdy nadaje się do stosowania podczas wszystkich chorób. Antybiotyki różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale działaniem i wzorem chemicznym. 

Niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, dotyczących podawania, jak i przechowywania antybiotyku. Te leki są skuteczne wyłącznie, gdy podaje się je osobie chorej zgodnie z wytycznymi eksperta. Gorączka podczas brania antybiotyku u dziecka jest normalna. Nie mają one za zadanie zbijać gorączki, a eliminować źródło choroby. Jeżeli lekarza zalecił przyjmowanie antybiotyku przez określony czas, o stałych porach, należy go posłuchać. Przed podaniem lekarstwa, jako rodzic przeczytaj dokładnie ulotkę i zwróć uwagę, czy specyfik nie wchodzi w interakcje z pokarmem lub innymi, podawanymi dziecku lekarstwami. Dodatkowo poczytaj o przechowywaniu antybiotyku. Większość z nich po otwarciu trzeba schować do lodówki. 

Kiedy mija gorączka po antybiotyku? Po pierwszym podaniu lekarstwa podwyższona temperatura powinna ustąpić w przeciągu trzech dni. Gorączka tydzień po antybiotyku to znak, że choroba nawraca. Dlatego niezwykle istotne jest, aby stosować ten lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Istnieje zasada, że powinno się przyjmować antybiotyk jeszcze trzy dni po ustąpieniu objawów. Równie niepokojący jest stan podgorączkowy po zakończeniu antybiotyku. Może to świadczyć o złapaniu innej infekcji, na którą specyfik nie zadziałał właściwie. W takim przypadku należy ponownie udać się do lekarza. W przypadku bardzo małego dziecka rodzice powinni działać szybko. Gorączka po antybiotyku u dziecka to alarm, że dzieje się coś złego w organizmie malucha.

Sprawdź: Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?

Gorączka po antybiotyku u dziecka

Gorączka u dziecka to zawsze alarm dla rodziców. Zaniepokojeni mama i tata zwykle szybko biorą malucha do lekarza i starają się o jak najszybsze postawienie właściwej diagnozy. Choroba dziecka to stres dla wszystkich domowników. W okresie jesienno-zimowym bardzo łatwo nabawić się wszelkiego rodzaju infekcji bakteryjnych lub wirusowych. O czym może świadczyć pojawiająca się gorączka po antybiotyku u dziecka?

Jeżeli u dziecka podczas choroby zauważysz podwyższoną temperaturę ciała, to znak, że jego organizm jest w trakcie walki z chorobą. To dobry znak, a gorączka jest w pełni naturalną i prawidłową reakcją ciała. Może pojawić się zarówno w trakcie chorób, które mają charakter infekcyjny, jak i spowodowanych przez wirusy. Jeżeli Twoje dziecko ma zdiagnozowaną anginę, zapalenie oskrzeli, a nawet mononukleoze, gorączka najprawdopodobniej się pojawi. Podwyższona temperatura ciała występuje również podczas wszelkiego rodzaju zatruć pokarmowych. Grypa jelitowa to niezwykle powszechna przypadłość, objawiająca się wymiotami, biegunką i silnymi bólami brzucha. Dzieci z łatwością mogą się nią zarazić w środowisku szkolnym.

Zobacz też: Gorączka, szybki oddech, uderzenie w głowę: kiedy bezwzględnie udać się z dzieckiem do szpitala?

Czy rodzice powinni obawiać się, gdy u swojego dziecka zaobserwują gorączkę?

Należy zaznaczyć, że podwyższona temperatura ciała to mechanizm obronny każdego człowieka. Dzięki gorączce możesz mieć pewność, że ciało dziecka produkuje więcej niezbędnych przeciwciał, których zadaniem jest zwalczanie groźnych wirusów lub bakterii. Nie należy lekceważyć podwyższonej temperatury ciała maluszka. Jak zatem powinien zareagować rodzic? Uważaj, aby nie działać drastycznie. Zbijanie podwyższonej temperatury powinno być powolnym procesem, a podanie gwałtownie działających lekarstw zaburza naturalne procesy i niepotrzebnie wydłuża czas choroby dziecka. Pamiętaj, środki przepisane od lekarza nie mają za zadanie zniwelować gorączki, a dotrzeć do przyczyny choroby. Gorączka podczas brania antybiotyku u dziecka może się pojawić. Dlatego warto wstrzymać się z podawaniem silnych lekarstw około 2 dni i pozwolić działać naturalnym procesom.

Jeżeli temperatura ciała dziecka nie spadła po kilku dniach, nie należy dłużej czekać i natychmiast udać się do lekarza. Jeśli po podaniu antybiotyku maluch nadal jest chory, zwróć się do specjalistów i nie działaj na własną rękę. Nawracająca infekcja to poważny problem, z którym rodzice nie poradzą sobie sami. Szczególną ostrożność powinni zachować opiekunowie bardzo małych dzieci. Ich temperatura ciała podnosi się bardzo szybko, dlatego w czasie choroby należy mierzyć ją co godzinę.

Sprawdź: Gorączka u dziecka: jak zbić gorączkę u dziecka?

Rodzice pytają, czemu jest gorączka przy antybiotyku u dziecka:

Po ilu dawkach antybiotyku powinna spaść gorączka?

W zależności od choroby lekarz przepisuje inny rodzaj antybiotyku. Gorączka nie jest objawem choroby, a reakcją obronną. Podwyższona temperatura ciała powinna spadać po trzech dniach od podania lekarstwa.

Czy po podaniu antybiotyku może wystąpić gorączka?

Tak, po podaniu dziecku antybiotyku gorączka może nadal się utrzymywać. Nie powinna trwać dłużej niż trzy dni. W innym przypadku warto wybrać się na kolejną wizytę do lekarza.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo