Guzek w piersiach podczas karmienia. Co oznacza? Czy jest groźny? Guzek w piersiach podczas karmienia

Guzek w piersiach podczas karmienia. Co oznacza? Czy jest groźny?

Niektóre mamy podczas karmienia wyczuwają w piersiach drobne stwardnienia lub guzki. Zmiana może być lekko zaczerwieniona i sprawiać ból przy dotyku. Wówczas od razu zapala się czerwona lampka i pojawia się stres oraz zaniepokojenie. Czy jednak rzeczywiście jest się czego obawiać? Sprawdź, co może oznaczać guzek w piersiach podczas karmienia.

„Karmię piersią i wyczułam guzek”: co to oznacza?

W okresie laktacji wiele mam skarży się na różne uciążliwe dolegliwości. Większość z nich nie budzi szczególnego niepokoju, ale może być bardzo niekomfortowa. Co innego jednak, kiedy kobieta wyczuje guzek w piersiach podczas karmienia. Taka zmiana bardzo źle się kojarzy i natychmiast powoduje ogrom stresu i obaw, przywodząc na myśl choroby nowotworowe. Warto wiedzieć, że nie zawsze guzki w piersiach muszą być oznaką poważnego schorzenia. Nie należy ich jednak lekceważyć.

Sprawdź:

Jeśli kobieta podczas karmienia wyczuje w piersi guzek, od razu pojawia się strach, że może oznaczać jakąś groźną przypadłość, np. raka. Nie ma w tym nic dziwnego, tym bardziej, że zmianom takim często towarzyszy ból przy dotykaniu czy zaczerwienienie. Przyczyny mogą być różne, jednak do najczęstszych należy zablokowanie się kanalików mlecznych, w wyniku którego dochodzi do zastoju pokarmu i obrzęku. Nie wolno jednak lekceważyć tego typu objawów, ponieważ nawracające zatkanie kanalików może doprowadzić do zapalenia piersi i kolejnych coraz poważniejszych stanów. Poza tym każda zmiana w piersiach w postaci guzka powinna budzić naszą czujność i dla pewności należy udać się z nią do lekarza oraz na badanie USG.

Guzek w piersiach podczas karmienia piersią: przyczyny

Guzki w piersiach kobiet, które karmią, mogą powstawać z różnych przyczyn. Nie zawsze oznaczają powód do niepokoju. Najczęściej pojawiają się w wyniku niedrożności przewodu mlecznego i przyjmują formę torbieli wypełnionych mlekiem. Z reguły są miękkie w dotyku, ale nie zawsze. Mogą im towarzyszyć lekkie zaczerwienienie i ból przy dotykaniu. Poza tym nie towarzyszą im zazwyczaj żadne inne niepokojące objawy. Problemy z drożnością kanalików mlecznych występują zwykle w pierwszych dniach laktacji, ale czasami mogą zdarzyć się także w późniejszym okresie.

Zatkanie przewodu mlecznego może mieć różne podłoże. Niekiedy wynikają z niepoprawnej techniki karmienia, która może powodować niedostateczne opróżnianie piersi. Czasami niedrożność pojawia się, jeśli karmi się malucha za rzadko i zbyt krótko lub niewystarczająco często odciąga się nadmiar pokarmu. Poza tym zatkany kanalik mleczny może mieć również podłoże mechaniczne, np. powstać w skutek urazu, uderzenia lub ucisku (np. w rezultacie noszenia zbyt ciasnych biustonoszy). Na tę dolegliwość często narzekają również mamy, które odstawiają dziecko od piersi lub wracają do pracy i w przewodach mlecznych zaczyna zalegać duża ilość pokarmu.

Sprawdź też: 5 najpopularniejszych mitów na temat karmienia piersią

Co robić, jeśli pojawi się guzek w piersiach podczas karmienia? Najlepiej zasięgnąć opinii lekarza lub wykonać badanie USG dla pewności, że jest to niegroźna zmiana, czyli tzw. torbiel mleczna powstała w wyniku zatoru w kanalikach mlecznych. Jeśli diagnoza potwierdzi, że przyczyną zgrubienia jest rzeczywiście zastój pokarmu, to należy przestrzegać ściśle zaleceń lekarza. Nie można wykonywać zbyt mocnych masaży i unikać uciskania piersi. Trzeba też pamiętać o tym, aby po każdym karmieniu na wszelki wypadek spróbować jeszcze odciągnąć ewentualny nadmiar pokarmu w celu dokładniejszego opróżnienia piersi. Niektórzy zalecają także stosowanie ciepłych okładów przed karmieniem oraz chłodnych – po karmieniu.

Ostateczną opinię i zalecenia wydaje jednak w takim przypadku lekarz. Należy się do nich bezwględnie stosować, ponieważ zlekceważona niedrożność kanalików mlecznych może doprowadzić do stanu zapalnego piersi, który jest znacznie poważniejszą dolegliwością i wymaga już leczenia antybiotykowego. Lekarz w takiej sytuacji dopasowuje lek odpowiednio i przyjmowanie go nie musi oznaczać rezygnacji z karmienia piersią. Stan zapalny piersi może objawiać gorączką i symptomami podobnymi do grypy, towarzyszy mu niekiedy także dużo większy ból. Nieleczony może skutkować powstaniem ropnia piersi.

Karmienie piersią a nowotwory

Każda zmiana w postaci guzka, którą wyczujemy na piersiach powinna wzbudzać naszą czujność i nie powinno się jej lekceważyć. Niezależnie od tego, jakie jest jej podłoże należy przeprowadzić kompleksową diagnostykę, czyli udać się do lekarza specjalisty i wykonać badanie USG. Czasami lekarz po takim badaniu może skierować na biopsję, aby sprawdzić, czy zgrubienie nie jest zmianą nowotworową. Jak wynika z badań, karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi. Dodatkowo wystąpienie tego nowotworu jest zdecydowanie mniej prawdopodobne wśród kobiet, które urodziły przed 30. rokiem życia, niż dla tych, które zostały matkami po trzydziestce.

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Z tej okazji warto przypomnieć kobietom, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Bardzo istotne jest wykonywanie tzw. samobadania piersi, czyli dokładnego sprawdzania, czy nie na piersiach nie wyczuwamy jakichś niepokojących zmian, guzków czy stwardnień. Kobiety między 20. a 30. rokiem życia powinny wykonywać USG piersi co 2 lata, a po ukończeniu 30 lat co roku. Kobiety po pięćdziesiątce powinny także równie często wykonywać mammografię. Badania mammograficzne można wykonać w ramach Programu Przesiewowych Badań Profilaktycznych za darmo i bez skierowania. O szczegóły i pomoc warto spytać naszego lekarza.