Od kiedy dziecko może iść samo do szkoły? Nieznajomość przepisów może skończyć się surową karą szkola 2

Od kiedy dziecko może iść samo do szkoły? Nieznajomość przepisów może skończyć się surową karą

Od kiedy dziecko może iść samo do szkoły, domowa codzienna logistyka staje się z pewnością dużo łatwiejsza. Niestety podjęcie decyzji o samodzielnym chodzeniu dziecka do szkoły nie jest wcale taka prosta. Nie chodzi jednak wyłącznie o stres i obawy rodziców. Zgodnie z przepisami wysłanie dziecka samodzielnie do szkoły i z powrotem zbyt wcześnie, może oznaczać karę. Od kiedy dziecko może iść samo do szkoły?

Od kiedy dziecko może iść samo do szkoły?

Możliwość samodzielnego pójścia i powrotu dziecka do i ze szkoły to spore ułatwienie nie tylko dla całej rodziny. Nie tylko rodzice zyskują więcej czasu i mają o jeden obowiązek mniej, ale także dzieci nie muszą dostosowywać się do grafiku dorosłych i np. czekać po szkole długo w świetlicy czy zrywać się rano przedwcześnie. Niestety ustalenie jednego konkretnego wieku, kiedy dziecko jest już gotowe na taką ważną zmianę.

Polskie prawo pozostawia w tej kwestii nie daje jednoznacznych odpowiedzi. Regulacje prawne dotyczące samodzielności dzieci są nieprecyzyjne i wymagają złożonej interpretacji. Kluczowy artykuł 106. Kodeksu wykroczeń wskazuje na ryzyko prawne związane z pozostawieniem bez opieki dziecka poniżej 7. roku życia, co może stanowić dla rodziców pewną wskazówkę. Mówi on bowiem, że:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wiadomo jednak, że dzieci poniżej 6. roku życia chodzą zazwyczaj jeszcze do przedszkola i z pewnością są zbyt małe, aby móc bez obaw puścić je samodzielnie gdziekolwiek dalej niż przed dom. Wyjście na ulicę, przejścia przez pasy, samochody, narażenie na kontakt z obcymi ludźmi – to z pewnością czynniki, które można interpretować jako „okoliczności niebezpieczne dla zdrowia”.

Artykuł 43. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza kluczowe ograniczenia dla najmłodszych. Małoletni do 7. roku życia może poruszać się poza strefą zamieszkania wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła przynajmniej 10 lat. Jeśli ukończy 7. rok życie, może już samodzielnie korzystać z dróg, ale wciąż odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo spoczywa na rodzicach.

Jasne jest zatem i dla wielu rodziców z pewnością oczywiste, że dziecko poniżej 7 lat nie powinno przemieszczać się bez opieki. Starsze dzieci mogą to robić, ale należy zachować rozsądek i ostrożność. Warto wytłumaczyć dziecku, na co powinno uważać i jak zachować się po drodze, wyposażyć ubiór i plecak w niezbędne odblaski i poinformować o sposobach postępowania w razie wystąpienia sytuacji alarmowej.

Zobacz: Dziecko pod opieką nieletniego. W jakim wieku starsze rodzeństwo może opiekować się młodszym?

Czy 7-latek może sam chodzić do sklepu?

Siedmiolatek może (przynajmniej według prawa) wybrać się samodzielnie do sklepu, zgodnie z art. 43. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Należy pamiętać, że ostateczna decyzja powinna zależeć od dojrzałości dziecka. Rodzice muszą być pewni, że dziecko sobie poradzi i jest gotowe na wyjście.

Sprawdź też: