Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka zolta skora na stopach 2

Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka

Zażółcenie skóry jest najczęściej spowodowane nadprodukcją lub zatrzymaniem bilirubiny w organizmie. To objaw chorobowy, powszechnie nazywany żółtaczką. Inną przyczyną zażółcenia wewnętrznej strony stóp i dłoni może być nadmierne spożywanie dyni oraz marchwi albo choroby skóry. Podpowiadamy, co może oznaczać żółta skóra na dłoniach i stopach u dziecka, jakie są jej przyczyny i jak temu zapobiegać!

Żółta skóra u dziecka na dłoniach i stopach – co oznacza?

Wygląd skóry na stopach oraz dłoniach jest w stanie wiele powiedzieć o ogólnej kondycji organizmu. Dokładne obserwowanie zmian skórnych w tych obszarach pomoże nam postawić szybką diagnozę i zapobiec wielu poważnym chorobom.  Ważne są: kolor, kształt, struktura skóry i jej suchość. Pożółkła skóra stóp może zwiastować choroby nerek oraz wątroby. Kiedy skóra na stopach jest żółta i w dodatku stwardniała może to oznaczać zachorowanie na rogowca stóp, łuszczycę lub wyprysk. Każdorazowo dla postawienia trafnej diagnozy konieczna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą, który wykona szereg kompleksowych badań.

Sprawdź: Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?

Zażółcenie wewnętrznej strony dłoni u dzieci pojawia się najczęściej kiedy te zbyt często sięgają po soki z dodatkiem marchwi i dyni lub kupne gotowe zupki ze słoiczka. Niestety może to być również objaw problemów na tle wątrobowym lub wczesnych stadiów żółtaczki.
Każdorazowo, kiedy u naszych pociech zauważymy żółknięcie stóp lub dłoni, warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby ten skierował nas na podstawowe badania krwi, do dermatologa i w razie takiej potrzeby – na rozszerzoną dalsza diagnostykę. Żadnych zmian skórnych nie należy lekceważyć, ponieważ zawsze świadczą one o stanie organów wewnętrznych i przebywanych chorobach.

Żółta skóra na dziecięcych stopach i żółte dłonie u dziecka – przyczyny

Pierwszą i najczęstszą przyczyną zażółcenia skóry po złej diecie jest żółtaczka. Pierwszym jej objawem jest zażółcenie gałek ocznych, żółta skóra na i pod stopami oraz na dłoniach. Żółtaczka jest objawem, nie samą chorobą. Może więc być symptomem chorób: wątroby, nerek, nadnerczy, trzustki i tarczycy. W żadnym wypadku nie należy jej lekceważyć.

Zamiana bilirubiny pośredniej w bezpośrednią zachodzi w wątrobie, dlatego najczęściej żółte stopy świadczą o chorobach z nią związanych. Do najliczniej występujących zaliczyć możemy: żółtaczkę wewnątrzwątrobową, przedwątrobową oraz pozawątrobową, jak również marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, zatrucie, Zespół Gilberta, zwężenie przewodów żółciowych.

Mamy zadające sobie pytanie od czego u ich dzieci zrobiły się żółte dłonie, powinny postawić również na diagnostykę chorób takich jak: zespół Criglera-Najjara, niewydolność nerek, nieprawidłowe opalanie się, zaburzenia hormonalne, zaburzenia lipidowe, różyczka, cytomegalia, mononukleoza zakaźna.

Sprawdź: Kto powinien zrobić badanie na obecność wirusa cytomegalii?

Skóra może żółknąć również z przyczyn dermatologicznych: rogowca, łuszczycy lub wyprysku. Wówczas poza zmienioną barwą zaobserwować można odchylenia w wyglądzie, napięciu, ciągłości lub miękkości naskórka.

Jak usunąć żółtą skórą na stopach u dziecka?

Aby usunąć żółtą skórę u dziecka niezbędne będzie wykonanie szeregu badań, które określą jej przyczynę. Pierwszą rzeczą, którą powinny wykonać mamy, kiedy zaobserwują u swoich pociech żółknącą skórę na dłoniach i stopach jest wycofanie z diety nadmiaru karotenu, a więc ograniczenie spożycia soków i zup warzywnych, szczególnie tych kupnych. Najczęściej ten ruch w zupełności wystarcza i niebawem po nim koloryt skóry wraca do normy.

Gdy pomimo zmiany diety objawy nie ustąpią warto wybrać się na konsultację do pediatry prowadzącego. Ten najprawdopodobniej skieruje naszego malucha na badania krwi, w których przede wszystkim wykona się markery wątrobowe. Kolejno dobrze udać się do endokrynologa, który sprawdzi prawidłowość poziomu hormonów oraz dermatologa, ponieważ przyczyna może leżeć w chorobach o podłożu skórnym.

Poznaj: Sprawdzone sposoby na katar u niemowlaka

Zmiana diety i prawidłowo wdrożone leczenie pomogą w zupełności pozbyć się problemu żółtej skóry na stopach i dłoniach u dziecka.