Czy możliwy jest okres w ciąży? To pytanie wielu kobietom sprawia trudność. A odpowiedź nie jest prosta, ponieważ w praktyce jest to jednocześnie i możliwe i niemożliwe. Gdzie tkwi sprzeczność?Miesiączka w ciąży

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym właściwie jest miesiączka. Najpierw szybka powtórka z budowy układu rozrodczego kobiety: macica, miejsce, w którym rozwija się dziecko, gdy kobieta jest w ciąży, jest połączona jajowodami z jajnikami. W jednym z jajników co miesiąc dojrzewa jajeczko. Zostaje ono uwolnione, gdy jest już gotowe do zapłodnienia. Początkowo znajduje się w pęcherzyku Graffa, czyli w pewnego rodzaju osłonce. Osłonka ta pęka i zmienia się w tzw. ciałko żółte, które zaczyna wydzielać progesteron. Przez kilka dni uwolnione jajeczko wędruje jajowodem w stronę macicy. Gdy napotka plemnik i dojdzie do zapłodnienia, powstały zarodek trafia do macicy, w której znajduje bezpieczne miejsce do zakotwiczenia i dalszego rozwoju. Miejscem tym jest któraś ze ścian macicy. Są one wyściełane błoną śluzową, nazywaną również endometrium. W tej fazie cyklu są one rozpulchnione, a ich grubość jest większa niż zazwyczaj – dzieje się to pod wpływem progesteronu produkowanego przez ciałko żółte. Ma to na celu ułatwienie zapłodnionej komórce jajowej „zanurzenia” się w błonie śluzowej, by mogła się bezpiecznie zagnieździć.

Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, po kilku dniach produkcja progesteronu przez ciałko żółte zostaje wstrzymana. Na wskutek tego obkurczają się naczynia krwionośne, które miały za zadanie odżywianie błony śluzowej macicy. W wyniku niedokrwienia zaczyna się ona złuszczać i macica się z niej oczyszcza. Ten właśnie proces nazywany jest krwawieniem miesięcznym. 

Jeżeli komórka zostanie zapłodniona, wędruje do macicy i zagnieżdża się w przygotowanym na jej przyjęcie endometrium. Dalsze procesy hormonalne pobudzone na wskutek tego sprawiają, że błona śluzowa pogrubia się jeszcze bardziej, staje się lepiej ukrwiona i odżywiona, by być odpowiednim schronieniem dla zarodka. Nie ma więc potrzeby – a wręcz przeciwnie – by się złuszczała. Teoretycznie menstruacja w ciąży – która rozpoczyna się w chwili zapłodnienia – nie ma prawa bytu. Miesiączka w czasie ciąży nie może wystąpić. Ale nie oznacza to, że nie może wystąpić krwawienie.

Okres podczas ciąży?

Z fizjologicznego punktu widzenia, miesiączka w ciąży nie jest możliwa, jednakże wiele kobiet zarzeka się, że u nich wystąpiło krwawienie miesięczne, gdy spodziewały się dziecka. Jak to możliwe?

Podczas zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy, czasami dochodzi do niewielkiego krwawienia. Gdy zapłodniona komórka jajowa przebija się w jej głąb, może uszkodzić naczynia krwionośne, które się znajdują w miejscu implementacji. Wywołuje to niewielkie krwawienie, które może trwać nawet kilka dni. Ponieważ występuje ono idealnie w czasie spodziewanej miesiączki, wiele kobiet sądzi, że to właśnie był okres. O tym, jak wygląda plamienie implementacyjne, pisaliśmy jakiś czas temu.

Krwawienie w czasie ciąży może być oznaką problemów z niewłaściwym zagnieżdżeniem się zarodka. Jeżeli występuje w późniejszym czasie, gdy z pewnością nie jest to krwawienie związane z implementacją, może oznaczać problemy z łożyskiem lub być sygnałem, że wystąpiły krwiaki w macicy. Może również sygnalizować, że doszło do ciąży pozamacicznej.

Krwawienia w ciąży nie należy lekceważyć. Może ono być także zwiastunem najgorszych wiadomości – że doszło do poronienia.