Plamienie implantacyjne: Jak wygląda? Ile trwa?

Plamienie implantacyjne to najwcześniejszy objaw ciąży, który jest w stanie zaobserwować kobieta. Łatwo je przeoczyć i pomylić ze zwykłym okresem. Jak wygląda krwawienie implementacyjne i kiedy występuje? Ile trwa oraz kiedy należy zrobić test ciążowy?

Plamienie implantacyjne: Jak wygląda? Ile trwa?
Pixabay
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Plamienie implementacyjne jest pierwszym objawem ciąży, jaki może zaobserwować przyszła mama.
  • Krwawienie pojawia się kilka dni po zapłodnieniu i zazwyczaj trwa kilka godzin.
  • Cechą charakterystyczną plamienia po implementacji zarodka jest znikoma ilość krwi i jej brunatne zabarwienie.
  • Kobieta może tez odczuwać kłujące bóle podbrzusza, jednak są one zdecydowanie mniej dokuczliwe niż w trakcie miesiączki.

Plamienie implantacyjne

By plamienie implementacyjne w ogóle mogło wystąpić, musi dojść do zapłodnienia. Około 5 dnia cyklu menstruacyjnego w jednym z jajników zaczyna się rozwijać komórka jajowa, która otoczona jest pęcherzykiem Graffa. W drugiej połowie cyklu, ok. 14 dnia przed okresem, pęcherzyk pęka uwalniając komórkę jajową. Wiele kobiet zauważa wówczas typowe objawy owulacji:

  • ból owulacyjny, który w prawdzie nie występuje u wszystkich kobiet, jednak wiele z nas bezbłędnie go rozpoznaje. Jest spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graffa;
  • plamienie owulacyjne pojawia się u większości pań. Może być zauważone w postaci plamek krwi na wkładce lub w śluzie owulacyjnym;
  • podwyższona temperatura ciała, którą zauważają te z nas, które uważnie obserwują swój cykl owulacyjny. Zmiana jest niewielka, bo zaledwie o kilka kresek.

Jeśli przemieszczające się w jajowodzie dojrzałe jajeczko napotka na swojej drodze plemnik, dochodzi do zapłodnienia. W tym momencie rozpoczyna się cykl podziałów, na skutek których powstaje zygota. To jednak jeszcze nie koniec drogi, jaka pozostaje do przebycia zapłodnionemu jajeczku. Jeszcze kilka dni potrwa zanim dotrze ono do macicy. Zazwyczaj zajmuje to około dwóch do czterech dni. Gdy zarodek przywędruje jajowodem do macicy, znajduje sobie dogodne miejsce, by się zagnieździć. Na skutek działania estrogenu i progesteronu błona śluzowa macicy jest znacznie przekrwiona. Jej powierzchnię naruszają enzymy trawienne, wydzielane przez zarodek. Dzięki temu możliwa jest implementacja zarodka do bogatej w materiał odżywczy warstwy gąbczastej. To właśnie podczas zagnieżdżania się zarodka występuje krwawienie implementacyjne.

Plamienie implantacyjne: kiedy?

Krwawienie po zapłodnieniu jest zauważane jedynie przez około 25% przyszłych mam i nie musi mieć miejsca. Dochodzi do niego na skutek uszkodzenia przebiegających w błonie śluzowej macicy naczyń krwionośnych. To wówczas pojawia się bardzo skąpe plamienie implementacyjne. Ile dni po stosunku ma ono miejsce? Trudno to jednoznacznie określić, ponieważ plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Właśnie dlatego podaje się, że krwawienie implementacyjne występuje 6-12 dni po zapłodnieniu. Ile trwa? Zazwyczaj nie dłużej niż kilka godzin.

Plamienie implantacyjne: objawy

Skąd wiadomo, że to nie miesiączka, a plamienie implantacyjne? Jak wygląda krwawienie po zagnieżdżeniu się zarodka? Przede wszystkim jest dosyć skąpe, zdecydowanie mniej obfite niż krwawienie miesiączkowe. Jeśli zadajesz sobie pytanie czy to plamienie implementacyjne czy okres, to z pewnością poznasz to nie tylko po ilości krwi, ale również po jej kolorze. Nie jest ona w kolorze żywej czerwieni, jak podczas okresu. Plamy krwi są ciemne, brązowawe lub brunatne. Nie ma też w nim skrzepów charakterystycznych dla miesiączki. Plamienie implantacyjne często wiąże się z bólem brzucha. Nie jest on tak silny jak skurcze towarzyszące miesiączce. Ból przy plamieniu implantacyjnym opisywany jest raczej jako lekkie, tępe kłucie w podbrzuszu, które jest ledwo wyczuwalne i mija po kilku godzinach.

Plamienie implantacyjne trwa zazwyczaj kilka godzin i nie dłużej niż jeden-dwa dni. Jeżeli się przedłuża powyżej trzech dni to konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Krwawienie implementacyjne w pytaniach i odpowiedziach:

Jak wygląda plamienie implementacyjne?

Plamienie implementacyjne jest bardzo skąpe i ma ciemnobrunatny kolor. Może być to też jedynie zabarwiony krwią śluz. Zdarza się, że krwawieniu towarzyszy niewielki ból podbrzusza.

Ile trwa krwawienie implementacyjne?

To, jak długo trwa plamienie implementacyjne, jest indywidualną kwestią. Zazwyczaj nie dłużej niż kilka godzin, ale bywa, że przedłuża się do 1-2 dni.

Czy plamienie implementacyjne boli?

Plamieniu po implementacji zarodka mogą towarzyszyć delikatne skurcze macicy, które kobiety opisują jako kłucie w podbrzuszu.

Czy plamienie implementacyjne może być obfite?

Cechą charakterystyczną krwawienia po zapłodnieniu jest skąpa ilość krwi.

Jak odróżnić okres od krwawienia implementacyjnego?

Jako, że krwawienie implementacyjne występuje w podobnym czasie, co spodziewana miesiączka, bywa z nią mylone. podczas implementacji zarodka kobieta odczuwa jedynie niezbyt nasilony ból brzucha, który różni się od silniejszych skurczów charakterystycznych dla miesiączki. Ponadto krew w trakcie plamienia implementacyjnego ma bardziej brązowo-brunatny kolor, co odróżnia go od intensywnie czerwonej krwi miesiączkowej.

Ile dni po stosunku występuje plamienie implementacyjne?

Krwawienie pojawia się około 6-12 dni po zapłodnieniu.

Czy plamienie implementacyjne może mieć skrzepy?

W niewielkiej ilość krwi raczej nie są widoczne skrzepy.

Ile najdłużej może trwać plamienie implementacyjne?

Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 1-2 dni, a podejrzewasz ciążę, powinnaś zasięgnąć porady lekarza.

Czy plamienie implementacyjne zawsze oznacza ciążę?

Plamienie implementacyjne jest objawem zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jest pierwszym zauważanym przez kobietę objawem ciaży.

1 Komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Ciąża
Objawy zagnieżdżania się zarodka
Zagnieżdżanie się zarodka w ścianie macicy to pierwszy objaw ciąży zaraz po zapłodnieniu, który jest w stanie wychwycić kobieta. Nie każda przyszła mama to obserwuje, niemniej jednak część z nich,
Czytaj dalej
Newsy Rozrywka dla dzieci
Bajki 2019: Kinowe premiery filmów animowanych [PRZEGLĄD]
O ile rok 2018 nie był zbyt łaskawy dla miłośników filmów animowanych, o tyle w 2019 roku żaden z nich nie ma powodów do narzekania. Niemalże w każdym miesiącu tego
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny? Dostępne w aptekach i drogeriach testy są skuteczne nawet w 99%, jeśli wykonamy je co najmniej w dniu spodziewanej miesiączki.
Czytaj dalej
Objawy ciąży
Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?
Niektóre kobiety przeczuwają, że są w ciąży nawet dzień albo 3 dni po zapłodnieniu. Objawy nie są wtedy jeszcze oczywiste i sprowadzają się do delikatnych symptomów, które bywają mylone z
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Testy ciążowe
Brak okresu a test negatywny
Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Test ciążowy: POZYTYWNY – Czy to na pewno ciąża? Co robić? [Instrukcja krok po kroku]
Pozytywny wynik testu ciążowego to dla wielu kobiet powód do ogromnej radości, u sporej części jednak powoduje przerażenie i atak paniki. Informacja o dziecku to zapowiedź ogromnych zmian w życiu!
Czytaj dalej