Pięć rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie laktatora

Laktator to urządzenie, które bywa nieocenionym wsparciem w czasie laktacji. Najczęściej kupujemy go będąc w ciąży, ale z wizytą w sklepie możemy poczekać i do momentu, kiedy dziecko będzie już na świecie. Łatwiej nam będzie określić nasze potrzeby i sięgnąć po model, który im sprosta. O czym warto pamiętać, wybierając laktator?

Po pierwsze: rodzaj

Zanim zaczniesz wybierać laktator, musisz zdecydować, czy potrzebujesz ręcznego czy elektrycznego modelu. Drugą kwestią jest to, czy lepszą opcją będzie wybór pojedynczego czy podwójnego laktatora. Który rodzaj wybrać?

Jeśli laktatora będziesz używać sporadycznie, np. podczas nawału pokarmu czy gdy twoje dziecko niedostatecznie opróżni pierś, okazjonalnym wsparciem będzie laktator ręczny. Pomoże poczuć ulgę, sprawdzi się także, gdy czasem będziesz potrzebowała odciągnąć więcej mleka.

Jeśli mleko będziesz odciągać regularnie, lepszym wyborem będzie laktator elektryczny. Przystawiasz go do piersi, włączasz i… tyle – nie musisz się “napompować”, chcąc odessać większą ilość pokarmu. Laktator elektryczny będzie też wsparciem podczas rozkręcania laktacji, czy w momencie, kiedy nie będziesz mogła regularnie przystawiać dziecka do piersi.

Pojedyńczy czy podwójny model? “Zwykły” laktator elektryczny będzie wystarczającym wsparciem na co dzień. O podwójnym powinny pomyśleć nie tylko tylko mamy wieloraczków. Podwójny laktator elektryczny sprawdzi się np. w sytuacji, kiedy dziecko nie będzie chciało pić prosto z piersi, a ty będziesz chciała karmić je swoim pokarmem. To również wsparcie dla mam, które wracają do pracy i chcą zrobić zapasy mleka. Podwójny laktator efektywnie opróżni obydwie piersi – to duża oszczędność czasu.

Pamiętaj także, że gdy odciągasz mleko z jednej piersi, zazwyczaj z drugiej również wydobywa się pokarm. Skorzystaj z kolektora pokarmu (to butelka, której kształt dopasowany jest do piersi) – zdziwisz się, ile pokarmu możesz uzbierać “przy okazji”.

Po drugie: fazy

Warto sięgnąć po laktatory, które naśladują rytm ssania dziecka. Obecnie właściwie standardem są urządzenia dwufazowe. Pierwsza faza pobudza gruczoły mleczne, podczas niej laktator działa szybciej. Druga faza to spokojniejsze pompowanie.

Niektóre laktatory elektryczne mają także różne poziomy stymulacji i odsysania, możesz dopasować działanie faz do swoich potrzeb.

Po trzecie: niezawodność

Laktator to urządzenie, z którego najczęściej korzystamy w domu, jednak musimy wziąć pod uwagę sytuacje, kiedy będziemy sięgać po niego i poza nim. Sprawdź, ile laktator pracuje bez ładowania, a także to, jak wygląda samo ładowanie. Potrzebny będzie kontakt? Wystarczy powerbank? A może musisz zaopatrzyć się w dodatkowe akumulatory? Warto dowiedzieć się tego wcześniej, aby uniknąć sytuacji, gdy laktator się rozładuje, a ty nie będziesz miała jak przywrócić go do pracy.

Sprawdź także, jak głośno działa pracujący laktator. Czy odciągając mleko nocą obudzisz całą rodzinę? Czy sprawdzi się, gdy będziesz chciała opróżnić piersi w pracy?

Po czwarte: bezpieczeństwo

Laktator musi być bezpieczny dla mamy i dla dziecka. Przed zakupem sprawdź, z jakich materiałów jest wykonany, czy jego wykończenie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Sprzęt, który wybierzesz przede wszystkim nie powinien zawierać Bisfenolu A (szukaj oznaczeń: BPA Free). Ważne jest także to, czy uda ci się dokładnie wyczyścić poszczególne elementy laktatora. Musisz je nie tylko regularnie myć, przyda się także sterylizacja.

Po piąte: akcesoria

Zacznijmy od tego, że laktator musisz dopasować do siebie. Sprawdź, czy możesz wybrać lejek, który będzie odpowiedni do rozmiaru twojej brodawki sutkowej. Co jeszcze? Obecnie większość modeli laktatorów kupisz w zestawie z butelką, w której będzie gromadzony pokarm. Dobrze, jeśli otrzymasz także podstawkę, która umożliwi stawianie butelki, czy dodatkowe akcesoria, jak zakrętkę i smoczek. Dzięki temu będziesz mogła łatwiej przechowywać pokarm, czy podawać go dziecku od razu po odciągnięciu – bez konieczności przelewania do innej butelki.

Pamiętaj także, że niektóre elementy laktatora po pewnym czasie się zużywają i warto je wymienić, aby sprzęt wciąż działał niezawodnie. Sprawdź, czy będziesz mogła je bez problemu dokupić, czy konieczny będzie zakup nowego modelu.

Zwróć uwagę na:

Laktator elektryczny Neno Bella

Tego bezprzewodowego laktatora możesz używać w domu i poza nim, nie musisz martwić się o to, że musisz być “na kablu”. A i samo ładowanie jest bardzo łatwe – odbywa się przez przewód USB. Do laktatora dołączona jest butelka i inne niezbędne akcesoria. Co ważne – oprócz dwóch faz: stymulacji i pobierania pokarmu (sprzęt automatycznie przechodzi z jednej w drugą), znajdziesz w nim możliwość regulacji poziomu. Elektroniczny wyświetlacz jest niezwykle intuicyjny, w dodatku zapamiętuje ustawienia, dzięki czemu za każdym razem będzie działał tak jak potrzebujesz.

Laktator Neno Bella nie zawiera BPA, a japoński silikon, z którego wykonana jest nakładka sprawi, że nie będziesz odczuwać dyskomfortu podczas odciągania pokarmu. 

Kod rabatowy na wszystkie produkty marki Neno

Oszczędź 15% na produktach marki Neno. Wykorzystaj kod: nenomama na cały asortyment marki Neno na stronie www.neno.pl.

Dodaj komentarz

Karmienie piersią

Siara: właściwości pierwszego mleka mamy

Siara, czyli pierwsze mleko matki pojawiające się tuż po porodzie jest źródłem wielu drogocennych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka. Produkowana jest ona zaledwie przez kilkanaście pierwszych godzin, dlatego warto...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?

Czego nie można podczas karmienia piersią? Czy można farbować włosy karmiąc piersią? Czy istnieje jakiś związek pomiędzy malowaniem paznokci a karmieniem piersią? A może karmiąc niemowlę nie można pić kawy...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Natura wspomaga naturalne karmienie

Czarnuszka, herbata z lipy i inne naturalne wspomagacze laktacji Jak mają się do siebie czarnuszka a karmienie piersią? Coraz więcej młodych mam stara się w sposób naturalny i bezpieczny regulować...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo