Pieluszkowe zapalenie skóry: Jak wygląda leczenie odparzeń u niemowląt?
Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia pupy u niemowląt są częstą i nawracającą dolegliwością. Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, przez co łatwo dochodzi do jej podrażnienia, a wilgotne środowisko pod pieluszką sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się zwykle między 7. a 12. miesiącem życia. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na stan skóry dziecka w okolicach intymnych, a w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian wcześnie rozpocząć odpowiednie leczenie.

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny naskórka u niemowlęcia, występujący w miejscach, które znajdują się pod pieluszką. Przyczyną jego pojawienia się jest delikatna skóra dziecka, która ulega podrażnieniu przez ocierający ją materiał pampersa, składniki moczu i kału, wilgoć lub alergeny zawarte w pieluchach i środkach do pielęgnacji. Ważne jest uważne obserwowanie skóry niemowlęcia oraz szybka reakcja w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian i niepokojących objawów.
Odparzenia pieluszkowe u dzieci są jedną z najczęstszych chorób skóry, które są rozpoznawane w tym okresie życia. Najczęściej dotyczą niemowląt między 7. a 12. miesiącem życia. Odparzenia pupy u niemowląt pojawiają się nawet kilkanaście razy w całym okresie pieluchowania, czyli w ciągu pierwszych dwóch lat życia.
Odparzenia pieluszkowe u niemowląt stanowią poważny problem dermatologiczny. Zmiany, które powstają na skórze powodują duży dyskomfort u dziecka. Jest ono rozdrażnione, płaczliwe i niespokojne. Ponadto wilgotne środowisko pod pieluszką powoduje, że niekiedy dochodzi do nadkażenia powstałych wykwitów bakteriami lub grzybami, co znacznie opóźnia i utrudnia proces leczenia.
Pieluszkowe zapalenie skóry: jak wygląda?
Każdy rodzic powinien wiedzieć co to są odparzenia pieluszkowe, jak wyglądają oraz gdzie pojawiają się pierwsze zmiany skórne. Jest to konieczne w celu wczesnego wykrycia nieprawidłowości i zapobiegania im, zanim zdążą się rozwinąć lub dojdzie do ich zainfekowania. Należy jednak pamiętać, że samo odparzenie pupy nie oznacza jeszcze pieluszkowego zapalenia skóry, natomiast często jest to jego pierwszy objaw.
Pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry to zaczerwienienie skóry w okolicy odbytu lub cewki moczowej, jej ocieplenie oraz łuszczenie się naskórka. Są to sygnały, które świadczą o tym, że może pojawić się pieluszkowe zapalenie skóry. Jeżeli zostaną one niezauważone, stan zapalny nasila się i postępuje, w wyniku czego pojawiają się kolejne objawy:
- zaczerwienienie skóry na pośladkach i w miejscach, które stykają się z pieluszką,
- miejscowe ocieplenie zaczerwienionej skóry,
- tkliwość i bolesność zaczerwienionego naskórka,
- obrzęk skóry,
- rozprzestrzenienie się odparzenia na pachwiny, uda i brzuch.
Następnym etapem pieluszkowego zapalenia skóry jest pojawienie się wykwitów o charakterze krost, owrzodzeń, grudek i pęcherzyków, z których może sączyć się ropna treść. Jeżeli dojdzie do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego na skórze widoczne są wypukłe guzki, żółtawe strupki i nadżerki. Dziecko odczuwa ból, pieczenie i świąd przez co jest rozdrażnione, niespokojne, płaczliwe, nie ma apetytu. Z powodu infekcji może pojawić się podwyższona temperatura ciała lub gorączka.
Zmiany na skórze mogą postępować szybko, a wilgotne środowisko pod pieluszką oraz substancje drażniące zawarte w moczu i kale sprzyjają pogłębianiu się odparzeń. Dlatego ważne jest obserwowanie skóry niemowlęcia w okolicach intymnych podczas każdej zmiany pieluszki. Jej wygląd to pierwszy sygnał o tym, że dzieje się coś niedobrego.
Pieluszkowe zapalenie skóry: leczenie
Warto wiedzieć czym leczyć pieluszkowe zapalenie skóry na każdym jego etapie. Pojawienie się odparzeń u niemowlęcia w okolicach cewki moczowej lub odbytu nie wymaga wizyty lekarskiej. Ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny. Zmienione chorobowo miejsca należy przemywać ciepłą, przegotowaną wodą z delikatnym środkiem myjącym (należy upewnić się, że preparaty stosowane do tej pory nie zawierają w sobie substancji drażniących). Skórę należy dokładnie osuszyć poprzez dotykanie – nie wolno jej pocierać, aby nie pogłębić podrażnień. Następnie na skórę niemowlęcia nakłada się krem, zawierający w składzie tlenek cynku, pantenolem lub alantoiną. Są one dostępne w aptece bez recepty. Ułatwiają gojenie się podrażnień i tworzą warstwę ochronną naskórka. Leczenie odparzeń pieluszkowych trwa zwykle kilka dni.
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry, w którym doszło do rozwinięcia się bardziej zaawansowanych zmian, wymaga konsultacji z pediatrą lub dermatologiem. Terapia w większości przypadków polega na stosowaniu miejscowych środków farmaceutycznych, a w skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie ogólne. Leki na pieluszkowe zapalenie skóry mają postać maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym. W zależności od przyczyny, która wywołała pojawienie się wysypki stosuje się:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- antybiotyki,
- leki sterydowe,
- leki przeciwhistaminowe.
W celu ochrony skóry oraz złagodzenia świądu i pieczenia należy zastosować maści i kremy, które zawierają w sobie pantenol, alantoinę, tlenek cynku, rumianek, nagietek lub aloes. Warto wypróbować także domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe.
Pieluszkowe zapalenie skóry: domowe sposoby
Istnieją także niefarmakologiczne, skuteczne metody, znane od lat, które łagodzą pieluszkowe zapalenie skóry. Leczenie domowe w przypadku zaawansowanych zmian nie może zastąpić wizyty u lekarza i farmakoterapii, jednak może wspomóc łagodzenie bólu, świądu i pieczenia.
Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe to przede wszystkim odpowiednia higiena i pielęgnacja delikatnej skóry dziecka. Pieluszkę należy zmieniać jak najczęściej, nie można dopuścić do tego, aby maluch leżał zbyt długo w wilgotnym środowisku, ponieważ sprzyja to namnażaniu się bakterii i drożdżaków, a substancje zawarte w moczu i kale drażnią skórę. Wskazane jest również tzw. wietrzenie pupy niemowlaka. Polega ono na pozostawianiu malucha bez pampersa na kilka minut podczas każdego przewijania. Dzięki temu skóra oddycha i dokładnie się osusza.
Domowe leczenie pieluszkowego zapalenia skóry i łagodzenie bolesnych dolegliwości obejmuje także stosowanie naturalnych składników o właściwościach przeciwzapalnych. Skórę można przemywać olejkiem lawendowym lub naparem z rumianku i nagietka.
Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt
Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry i rumienia pieluszkowego są złożone i wymagają zadziałania kilku czynników jednocześnie. Należą do nich:
- maceracja naskórka i uszkodzenie skóry przez wilgoć,
- podrażnienie skóry wywołane stałym pocieraniem jej o pieluszkę,
- nieprawidłowa higiena skóry i okolic intymnych,
- podrażnienie skóry przez mocz i kał,
- nawracające biegunki.
Grzybica pieluszkowa może być spowodowana także obecnością drożdżaków z rodziny Candida w kale, które przechodzą na skórę. Najczęstszą przyczyną jest antybiotykoterapia bez stosowania probiotyków. Natomiast wyprysk pieluszkowy powstaje w wyniku reakcji alergicznej po kontakcie z alergenami zawartymi w pieluchach lub kosmetykach do pielęgnacji.
Mocne odparzenie pieluszkowe rozwija się w wyniku niepodjęcia lub niezauważenia delikatnych zmian na skórze dziecka oraz nadkażenia ich bakteriami lub drożdżakami. Dlatego ważne jest dokładne oglądanie naskórka podczas każdej zmiany pieluszki.
Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?
Zapobieganie i profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry składa się z kilku kroków:
- Odpowiednia higiena i pielęgnacja – przemywanie skóry delikatnym środkiem myjącym, dokładne osuszanie i nakładanie kremu ochronnego.
- Wietrzenie pośladków – pozostawianie malucha na kilka minut bez pampersa podczas każdego przewijania.
- Stosowanie kosmetyków, które zawierają w sobie tylko naturalne składniki oraz pantenol, alantoinę lub tlenek cynku.
- Częsta zmiana pieluszki.
- Wybór odpowiedniej pieluszki.
Profilaktyka jest jedynym skutecznym sposobem na zachowanie zdrowej skóry niemowlęcia i niedopuszczenie na powstanie odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry.
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Zdrowie niemowlaka
- Dolegliwości niemowląt
- Pieluszkowe zapalenie skóry: Jak wygląda leczenie odparzeń u niemowląt?
Sukienka na ślub cywilny
Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.
Czytaj dalej →Mój cały Wszechświat
Prezenty dla gości weselnych
Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem