Druga ciąża: Planowanie, przebieg i problemy z zajściem w drugą ciążę

Decyzja zapadła. Będziecie starać się o drugie dziecko. Gratulujemy! Będziecie rodzicami po raz drugi, to piękne. Decyzja o powiększeniu rodziny to dla Was szczęśliwy krok – a jednocześnie, co zrozumiałe, masz pewnie wiele pytań. Może nawet znacznie więcej, niż przy pierwszej ciąży! Bo kiedy snu z powiek nie spędza Ci już wyprawka, to masz inne zadania: jak nowego członka rodziny przyjmie Twój pierworodny/pierworodna, jak to będzie z dwójką na barkach no i generalnie – czy w ogóle to już odpowiedni moment na drugą ciążę? W artykule odpowiadamy na kilka wątpliwości i opisujemy porady związane z tym Waszym drugim razem.

Kiedy po porodzie można zajść w ciążę?

Wszystko zależy od wielu czynników. Przede wszystkim tego, jak urodziłaś pierwsze dziecko (siłami natury czy przez cesarskie cięcie), jak przebiegała ciąża, poród i połóg, jakie masz aktualne wyniki badań. A to wszystko tylko z medycznego punktu widzenia! Generalnie lekarze uważają, że najkorzystniej jest odczekać 2 lata od porodu, zanim zajdziemy w kolejną ciążę. Jednak wiadomo – wszystko zależy od indywidualnych chęci i predyspozycji każdej z nas.

Druga ciąża po cesarce. Jak to wygląda?

W przypadku porodu naturalnego ciało – o ile o nie dbamy i zdrowo je odżywiamy – regeneruje się stosunkowo szybko. Cesarskie cięcie to poważna operacja i lekarze są zgodni: za optymalny okres na staranie się o drugie dziecko uznają minimum 2 lata. Drugi poród, w krótszym niż dwa lata czasie po cc, może zwiększyć ryzyko m.in. pęknięcia macicy. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem starań warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który nas zna i prowadził naszą pierwszą ciążę. Jego uwagi i wnioski mogą być nieocenione i pomóc nam podjąć właściwą decyzję. Druga ciąża po cesarce nie musi też kończyć się cesarką – to również można omówić z ginekologiem.

Sprawdź: Ile trwa druga cesarka?

Konflikt serologiczny a druga ciąża

Co czwarta para ma niezgodność antygenów. W co dziesiątej ciąży z takim ustawieniem dochodzi do konfliktu serologicznego. W pierwszej ciąży zazwyczaj nie ma kłopotów z konfliktem serologicznym, bo układ odpornościowy nie wytworzył jeszcze przeciwciał anty-Rh. Dzieje się tak dlatego, że do kontaktu z krwią dziecka dochodzi najczęściej dopiero podczas porodu. Dostałaś immunoglobinę anty-D w pierwszej ciąży? Nie masz się co martwić. W innym przypadku warto od początku ciąży rozmawiać o swojej sytuacji z lekarzem prowadzącym.

Bardzo ważne, aby porozmawiać z lekarzem mając w ręku aktualne badania. Przede wszystkim oznaczenia grupy krwi, czynnika Rh i poziomu przeciwciał wykonane jeszcze przed ciążą. Po zajściu należy zgłaszać się na badania krwi w pierwszych tygodniach ciąży i regularnie później.

Planowanie drugiej ciąży – pamiętaj o zdrowiu

Mamo, może od pierwszej ciąży trochę minęło i już dużo zapomniałaś, może wręcz przeciwnie – w ciąży byłaś całkiem niedawno i wiesz, co masz robić. Planowanie drugiej ciąży powinno być przemyślane. Nie zapomnij o regularnym przyjmowaniu kwasu foliowego (najlepiej na 2-3 miesiące przed rozpoczęciem starań), pamiętaj o zdrowym odżywianiu i komplecie badań, aby zwiększyć pewność, że wszystko z maluchem ( i z Tobą oczywiście) będzie jak najbardziej w porządku.

Planowanie drugiej ciąży – przygotuj rodzinę na zmiany

Druga ciąża to wyzwanie nie tylko dla Ciebie. Na tę zmianę musisz przygotować również swojego malucha. Niezależnie od tego, w jakim jest wieku, nowy członek rodziny to dla niego nowa, niespotykana sytuacja, która może być bardzo stresująca. Warto odpowiednio się do tego przygotować, dużo rozmawiać jeszcze w ciąży i wiedzieć, jakie sytuacje mogą nastąpić i jak sobie z nimi radzić.

Oto kilka wskazówek:

  • Nie ukrywaj przed malcem ciąży. Im wcześniej się o niej dowie, tym lepiej.
  • Angażuj malucha w przygotowania, pozwól mu wybierać i kupować np. rożek czy gryzak dla noworodka.
  • Czytajcie książeczki edukacyjne o tym, jak fajnie jest być starszym bratem/siostrą.
  • Kup prezent od noworodka dla Starszaka i daj mu go jeszcze w szpitalu.
  • Okazuj dziecku dużo miłości i zainteresowania – zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. Pilnuj, aby miał Cię tylko dla siebie od czasu do czasu.
  • Zaangażuj we wszystko partnera. Nowe, wspólne zajęcia, kontynuowane po porodzie, pozwolą Ci zająć się maleństwem, kiedy starszak będzie świetnie bawił się z tatą.

Przemyśl 3 razy drugą ciążę w trudnym dla malucha momencie – np. pójścia do przedszkola. Szczególnie, jeśli do tej pory dziecko było cały czas z Tobą w domu. Zanim zabierzecie się za planowanie drugiej ciąży pomyślcie, czy cała rodzina jest na to gotowa.

Druga ciąża na urlopie macierzyńskim

Ciąża rok po roku? Gratulujemy tego odważnego kroku 😉 Niezależnie od tego, czy los zadecydował za Ciebie, czy mu bardzo dopomogliście, przed Wami duże wyzwanie. Z drugiej strony istnieje również wiele plusów z szybkiego odchowania Waszej dwójki. O ile nie zdecydujecie się na trzecie 😉 Druga ciąża na urlopie macierzyńskim ma kilka dróg prawnych.

  1. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możesz normalnie pójść do pracy i pracować do dnia porodu lub w międzyczasie przejść na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Wszystko zależy oczywiście, jak szybko zaszłaś w ciążę, od Twojego samopoczucia, sytuacji zawodowej itd.
  2. Po zakończeniu się urlopu macierzyńskiego, podczas pierwszego dnia powrotu do pracy, składasz zwolnienie lekarskie w związku z kolejną ciążą.
  3. Składasz wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego (rezygnacja) na 21 dni przed planowanym powrotem, a pierwszego dnia składasz zwolnienie lekarskie – pozwala to na zmianę 80% macierzyńskiego na 100% płatne L4.

Druga ciąża na urlopie wychowawczym

Druga ciąża na urlopie wychowawczym ma podobny przebieg, jak na urlopie macierzyńskim. Możesz, ale nie musisz zrezygnować z urlopu wychowawczego. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdej rodziny.

Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?

Pierwsza ciąża poszła jak z płatka? A może wpadliście? Nic dziwnego, że możecie być trochę zdziwieni, że nie za każdym razem idzie tak szybko 😉 Jeśli od rozpoczęcia starań do dziś nie minęło 12 miesięcy, nie masz czym się przejmować – to normalna sytuacja. Jeśli minął rok aktywnych starań i więcej, może się okazać, że masz do czynienia z niepłodnością wtórną. Na szczęście, można ją leczyć i często dość prosto, bo przyczyną mogą być np. problemy hormonalne. Masz problem z zajściem w drugą ciążę? Jeśli staracie się o dziecko za długo, nie rezygnujcie – po prostu udajcie się do specjalisty.

Druga ciąża. Czy wygląda inaczej?

Druga ciąża – większy brzuch? Zazwyczaj tak jest. Wynika to ze słabiej napiętych mięśni – jeśli jednak od Twojej ostatniej ciąży minęły długie lata, a Ty intensywnie ćwiczysz, u Ciebie może być dokładnie odwrotnie. Mamy często pytają, kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży – zazwyczaj również szybciej, a to dlatego, że mamy wiedzą już, czego się spodziewać.

Jesteś w drugiej ciąży? Gratulujemy!

Druga ciąża to kompletnie inna bajka niż pierwsza. Wiesz już, z czym to się je, gdzie te ciemiączko, co to jest worek sako i co z tym ząbkowaniem. Masz już zgromadzoną wyprawkę po pierwszym maluchu i choć na pewno nie odmówisz sobie kupna kilku pięknych ciuszków – jesteś większą minimalistką w tym temacie. Nie boisz się, jaką będziesz mamą, jak sobie poradzisz. Generalnie – powinno być łatwiej.

Druga ciąża – łatwiejszy poród?

Niestety, nie ma takiej reguły. Często boimy się drugiej ciąży bardziej niż pierwszej, właśnie dlatego, że wiemy, co nas czeka. Daj porodowi drugą szansę. Przygotuj się lepiej, spotkaj się z specjalistką, np. doulą, która świetnie potrafi „przygotować głowę” do porodu. Może poród domowy? Może w wodzie? Może z partnerem? Tym razem wszystko może być inaczej. Za pierwszym razem miałaś cesarkę i źle wspominasz? Porozmawiaj z lekarzem – nie jest wcale powiedziane, że drugi poród też musi być zabiegowy. Masz 9 miesięcy na przygotowanie sobie nowego planu. Trzymamy kciuki, że teraz będzie już z górki.

Nowe dziecko to wyzwanie dla rodziny – niezależnie od tego, czy jest pierwsze, drugie czy trzecie. Wielu rodziców uważa, że najtrudniejszy jest pierwszy raz i z dzieckiem jest jak z jazdą na rowerze, inni twierdzą, że trzecie i czwarte jest największym wyzwaniem. Najlepiej, jak to zwykle z dziećmi – być gotowym na coś, na co przygotować się nie można. Po prostu – dbaj o siebie mamo. Wiemy, że teraz trudniej, niż w pierwszej ciąży, kiedy cały czas mogłaś oglądać seriale, a teraz Twój czas zajmuje starszak. Wiemy, że jak tu odpoczywać, nie dźwigać, kiedy maluch ma gorączkę, a do tego zasnął w samochodzie i trzeba go zanieść do domu? Wszystkie to przechodzimy. Proś o pomoc, dbaj o siebie. Jesteś tego warta!

Dodaj komentarz

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo