Sennik: Zęby – Co oznacza sen o zębach?

Zęby w snach występują raczej rzadko, ale większość osób słusznie kojarzy ten sen negatywnie. Być może dlatego, że problemy z zębami w rzeczywistym świecie oznaczają konieczność zgłoszenia się dentysty – a zatem wiążą się z odczuwanym bólem i z kosztami, jakie trzeba ponieść. Dawniej nie było tak sprawnych sprzętów i leków jak teraz, więc kłopoty z zębami oznaczały jeszcze większy ból, który w dodatku był trudny do ukojenia, a same choroby zębów mogły doprowadzić nawet do śmierci. Trudno się dziwić, że głęboko w naszej podświadomości zakorzeniony jest ten strach – i znajduje odzwierciedlenie w snach związanych z zębami. Jak sennik interpretuje takie sny? Na co wskazuje widok zębów we śnie?

Gdy śnią się zęby

Wiele zależy od tego jakiego charakteru jest sen – czyli co dokładnie dzieje się z naszymi zębami we śnie. Wypadają? A może są piękne i zdrowe? Może udajemy się do dentysty na ich leczenie, a może widzimy w lustrze zepsute, brzydkie zęby? Interpretacja snu uzależniona jest od tego, czy posiada on negatywny czy pozytywny charakter – od uczuć, które nam towarzyszą w trakcie jego trwania. Zwykle jednak uważa się, że widok zębów w śnie nie jest zbyt korzystny.

W sennikach ludowych zęby mają ważne znaczenie symboliczne. Ich pojawienie się jest bowiem związane z nadejściem jakiegoś kolejnego, ważnego etapu w życiu. W końcu u małych dzieci zęby pojawiają się dopiero gdy zaczynają one nieco rosnąć, a później także tracimy zęby mleczne na rzecz zębów stałych, jakie mają dorośli. Sen o zębach wskazuje więc wejście w kolejny etap życia, co jednak nie dzieje się zwykle bez trudów. Trzeba przecież jakiś ząb utracić, żeby mógł wyrosnąć nowy. Dlatego też sennik traktuje sny o zębach jako zapowiedź istotnych wydarzeń w życiu, al częściej są to zdarzenia negatywne. Jeśli przyśnią się zęby, można spodziewać się niestety jakiejś tragedii – nawet śmierci kogoś w rodzinie. Strach ten jest do tego stopnia zakorzeniony, że nawet osoby, które raczej nie interesują się interpretacją snów wiedzą, że sen o zębach to oznaka czegoś niedobrego.

Zobacz: Co oznacza sen o pieniądzach?

Znaczenie snów: Wypadające zęby

Sen o utracie zębów jest jednym z najbardziej nieszczęśliwych. Nie dość, że męczymy się we śnie, to jeszcze zapewne będziemy się martwić czymś w rzeczywistości. Najczęściej znaczenie snu o wypadających zębach jest bowie negatywne – jest zapowiedzią jakichś nieszczęść w życiu, przy czym chodzi tu przeważnie o problemy ze zdrowiem. Jednakże dla osób umiejących odczytywać ukryte znaczenie snów będzie to wskazówka, by zadbać lepiej o swoje zdrowie. Należy przemyśleć, czy rzeczywiście ostatnio go nie zaniedbaliśmy, a jeśli tak jest, to trzeba przemyśleć swoje zachowanie i zrobić wszystko, by wrócić do formy. Można zmienić dietę na zdrowszą, albo na przykład zacząć uprawiać sport. Taki sen może nas więc paradoksalnie uchronić przed tragedią!

Sprawdź: Gdzie mieszka Zębowa Wróżka?

Czasami dbamy o siebie, a jednak pojawia się sen o zębach. Wówczas może się odnosić nie do nas, a do kogoś innego z naszego otoczenia. Taka interpretacja jest tym właściwsza, jeśli we śnie zęby wypadły komuś innemu. Wówczas warto zwrócić uwagę na bliskie osoby – czy one dbają o siebie? Czy nie wykonują przypadkiem niebezpiecznego zawodu? A może udają się w jakąś daleką podróż, a my mamy złe przeczucia? Sen o wypadających zębach może być zapowiedzią problemów zdrowotnych kogoś bliskiego – włącznie ze śmiercią tej osoby. Interpretacja ta jest wyjątkowo nieszczęśliwa, ale niestety w licznych przypadkach się sprawdza.

Sprawdź: Co oznacza sen o śmierci?

Sennik: Zepsute zęby

Znaczenie snów o zepsutych zębach jest raczej oczywiste – ponieważ w prawdziwym życiu zepsuty ząb wiąże się z koniecznością jego leczenia, także i sen zapowiada, że będziemy się musieli zmierzyć z jakimiś problem Nadciągają kłopoty, z którymi trzeba będzie sobie poradzić. Może tutaj chodzić o problemy w relacjach z bliskimi osobami, albo też o kłopoty w sferze finansowej. Jednak sen wskazuje, że zawsze jest szansa naprawienia sytuacji – w końcu ząb jeszcze nie wypadł, nie uległ całkowitemu zniszczeniu. Jest uszkodzony, zepsuty – ale można coś z tym zrobić.

Podobna jest interpretacja snów związanych ze złamanymi zębami. Takie uszkodzenie zębów wskazuje, że prawdziwym życiu również może dojść do jakichś poważnych trudności, na przykład w relacjach miłosnych. Para może na przykład przeżywać ciężki okres we dwoje, albo ze sobą zerwać. Mogą to być też kryzysy w pracy, zakończone na przykład zwolnieniem ze stanowiska. Warto jednak mieć na uwadze, że sen pełni funkcję ostrzegawczą, a zatem jeśli w porę zauważymy problem, możemy jeszcze go rozwiązać. Przede wszystkim zaś powinniśmy mieć na uwadze, że trzeba włożyć więcej wysiłku czy to w relacje, czy też w swoją pracę – inaczej czekają nas zmiany na gorsze.

Zęby – gdy zakładamy aparat

Dawniej nie było zbyt dużych możliwości naprawy wyglądu zębów. Przeróżne problemy związane z ich nieprawidłowym ustawieniem oznaczały, że dana osoba musi z tym żyć. W tej chwil jednak można się z powodzeniem zgłosić d ortodonty, założyć aparat na zęby i po upływie krótszego czy dłuższego (zależy od problemu) okresu czasu rozwiązać problem nieprawidłowego zgryzu. Sen o zakładaniu na zęby aparatu może być sprowokowany przez samo wydarzenie, o którym intensywnie się myśli. Jeśli mamy zgłosić się na taki zabieg, możemy już kilka dni czy tygodni wcześniej miewać takie sny. W tym wypadku oznaczają jedynie strach i zdenerwowanie.

Może być jednak i tak, że o zakładaniu aparatu na zęby śni osoba, która już miała podobny aparat, albo w ogóle nie jest jej potrzebny. Najczęściej w takim wypadku chodzi o konieczność naprawienia czegoś w rzeczywistym życiu. Znaczenie snów w tym przypadku będzie związane z wyprostowaniem czegoś czy to w relacjach osobistych, czy też w kontaktach zawodowych. Możemy też śnić, że już ściągamy aparat – wówczas warto się zastanowić, czy przywiązaliśmy się zbyt mocno do rzeczy materialnych, gdy warto się skupić raczej na kwestiach duchowych.

Sprawdź Sennik: “Być w ciąży” >>

Sennik: Białe i zdrowe zęby

Sen o zębach nie musi wcale ukazywać ich w stanie rozkładu – gdy bolą, wypadają, czy też mamy z nimi jakiekolwiek inne kłopoty. Możemy śnić o zębach pięknych, białych i prostych. Jak sennik interpretuje taki sen? To jedyna opcja, w której sen o zębach posiada pozytywne przesłanie. Znaczenie snu o zdrowych, prostych zębach wiąże s przypływem pozytywnej energii i sił witalnych. To wskazówka, że czeka nas dobry okres w życiu i powinniśmy możliwie jak najlepiej go wykorzystać.

Sen taki zapowiada pasmo sukcesów, które mogą dotyczyć w zasadzie każdej dziedziny życia. Najprawdopodobniej czekają nas również premie czy wygrane – jakieś sukcesy w sprawach finansowych. Dla osób, które mają za sobą jakiś ciężki okres w życiu sen taki oznacza, że czas ten właśnie się kończy i już wkrótce nastaną lepsze chwile. Dla kobiet sen taki może oznaczać pierwsze kontakty seksualne, a dla mężczyzn przełamanie barier w kontaktach z drugą płcią. Jak zatem widać, sen o zębach wcale nie musi być przykry – wszystko zależy od tego jakie zęby widzimy we śnie i co się z nimi dzieje.

Czy nasz sennik sprawił, że wiesz już co znaczy, gdy śnią się zęby? Czy nasze znaczenia sprawdziły się w Twoim przypadku?

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo