Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie

Część seniorów może ubiegać się o dodatkowe pieniądze z ZUS za wychowanie dzieci. Świadczenie wynoszące nawet ponad 1500 zł należy się jednak tylko wybranym rodzicom po spełnieniu konkretnych kryteriów. Dodatek znany jest jako “Mama 4 plus”. Komu przysługuje rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Dodatkowe pieniądze za wychowanie dzieci – dla kogo?

Lista programów socjalnych wprowadzonych w ostatnich latach jest naprawdę długa. Z finansowego wsparcia z budżetu państwa mogą skorzystać nie tylko rodziny z dziećmi, ale także seniorzy. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i spełniają pozostałe warunki, mogą ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, zwane potocznie Mama 4+.

Emeryturę za urodzenie dzieci mogą otrzymać:

  • kobiety, które ukończyły 60 lat wychowały co najmniej czworo pociech,
  • mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej pociech dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

ZUS może przyznać pieniądze osobom, które większość życia poświęciły rodzinie i opiece nad dziećmi, co nie pozwoliło im na kontynuowanie czy podjęcie kariery zawodowej. Z tego względu nie przepracowały wystarczająco długiego okresu, który dawałby im prawo do chociażby minimalnej emerytury.

Wiek oraz sytuacja rodzinna to jednak nie jedyne warunki. Jak informuje ZUS, świadczenie zostanie przyznane tylko osobom, które mieszkają w Polsce i mają w naszym kraju ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia).

Zobacz: Wniosek USS ZUS – dla kogo? Warto upomnieć się o “ukryte” pieniądze. Niektórzy mogą dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy

Program Mama 4 plus. ZUS może przyznać nawet 1500 zł

Wysokość świadczenia nie jest stała i jednakowa dla wszystkich uprawnionych. Maksymalna kwota wynosi równowartość najniższej emerytury, w 2023 jest to 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę. Taką sumę otrzymają jednak wyłącznie seniorzy, którzy nie mają żadnego źródła dochodu. Jeśli jednak wnioskującemu przysługuje prawo do niskiej emerytury lub renty, to świadczenie będzie stanowić jedynie dopełnienie do wysokości najniższej emerytury.

Aby otrzymać dodatek, należy złożyć specjalny wniosek do ZUS-u, w którym powinno znaleźć się m.in. oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo