Wniosek USS ZUS – dla kogo? Warto upomnieć się o “ukryte” pieniądze. Niektórzy mogą dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że po śmierci bliskiej osoby mogą odzyskać część środków zgromadzonych w ZUS. Procedura nie jest skomplikowana, ale urzędnicy nie zawsze informują o tej możliwości. Aby otrzymać pieniądze z subkonta, trzeba jednak dostarczyć specjalny formularz. Wniosek USS ZUS – dla kogo?

Wniosek USS ZUS – dla kogo?

Członkowie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) oraz osoby, które nie zawierały umowy z OFE, mają swoje subkonta w ZUS. Zgodnie z przepisami prawo do podziału lub wypłaty środków z subkonta osoby ubezpieczonej mają:

  • osoby uprawnione oraz spadkobiercy,
  • małoletni,
  • współmałżonkowie ((w zakresie wspólności majątkowej).

ZUS przypomina jednak, że pieniądze z subkonta można rozdzielić także w przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa lub ustania wspólności majątkowej.

Niektórzy mogą odzyskać sporą kwotę z ZUS, sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, na subkonto trafia aż 7,3 proc. podstawy składki emerytalnej, jeśli ubezpieczony nie ma umowy z OFE, lub 4,38 proc. w przypadku odprowadzania składek do OFE.

Zobacz: Dodatkowe 255 zł z ZUS? Ci seniorzy muszą jedynie złożyć wniosek

Wniosek o wypłatę z subkonta ZUS

Procedura wypłaty środków z ZUS nie musi być specjalnie skomplikowana w przypadku osób wskazanych (uprawnionych) przez ubezpieczonego. Należy złożyć w ZUS formularz USS (czyli wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej).

Taki sam wniosek muszą złożyć spadkobiercy, jeśli chcą odzyskać środki zgromadzone na subkoncie osoby zmarłej. Wówczas procedura może się jednak wydłużyć i nieco skomplikować. Konieczne będzie dostarczenie wszystkich wymaganych przez ZUS dokumentów i stawienie się w urzędzie osobiście. Do wniosku trzeba dołożyć m.in. skrócony odpis aktu zgonu, a także prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku.

Sprawdź: 14. emerytura będzie niższa! Emeryci zapłacą podatek i składkę zdrowotną. Ile ZUS wypłaci na rękę?

Czytelnicy pytają, co to jest wniosek USS

Druk USS do ZUS co to jest?

Wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej, np. po jej śmierci.

Kto może złożyć wniosek USS?

Wniosek mogą złożyć osoby uprawnione przez ubezpieczonego, spadkobiercy, małoletni oraz współmałżonkowie.

Jak wypełnić wniosek USS?

Wniosek można znaleźć na profilu PUE ZUS lub na stronie ZUS-u, można też osobiście udać się do najbliższej placówki.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general