To piękne i krótkie imię o antycznych korzeniach nosiły największe gwiazdy. Do niedawna zapomniane, teraz znów podbija rankingi

Odpowiedzialność związana z wyborem odpowiedniego imienia dla dziecka sprawia, że rodzice niekiedy bardzo długo zastanawiają się nad idealną propozycją. W poszukiwaniu inspiracji niekiedy sięgają do rankingów popularności. W ostatnim czasie zestawienie podbija jedno krótkie, piękne imię o antycznych korzeniach. Czy ma szansę zagościć na pierwszym miejscu?

To krótkie, wyjątkowe imię podbija rankingi

Moda na imiona zmienia się raz na kilka lat. Często zdarza się, że popularne przed laty propozycje na długo wypadają z rankingów, a potem znienacka wracają do łask. Tak stało się z imieniem Pola, które od niedawna funkcjonuje jako osobne imię, a nie wyłącznie zdrobnienie od Apolonii.

Na początku wieku XXI imię to pozostało zapomniane – nadawano je rocznie niespełna stu dziewczynkom. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w 2010 roku, kiedy rodzice wybrali je dla swoich córek ponad 1000 razy. Od kilku lat imię Pola regularnie gości w pierwszej dziesiątce rankingu. W 2021 nazwano tak niemal 4,5 tys. dziewczynek, a w ubiegłym Pola znalazła się na 10. miejscu w rankingu z wynikiem – 4087.

Pola jest już co prawda samodzielnym imieniem, ale pierwotnie była zdrobnieniem od imienia Apolonia. Jej korzenie sięgają starożytnej Grecji, gdzie imię to oznaczało kobietę “należąca do boga Apolla”.

Zobacz: To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza “prawdę i szlachetność”

Te imiona wracają do łask

Przeglądając rankingi najczęściej nadawanych imion w ostatnich latach, wyraźnie widać, że do łask wracają tradycyjne, dobrze zakorzenione w naszej kulturze propozycje. Coraz częściej na porodówkach słychać imiona takie jak: Staś, Alicja, Antonina czy Helena. Jeśli ta tendencja się utrzyma, w następnych latach możemy obserwować powrót kolejnych tradycyjnych imion, a Pola może mieć szansę na podbicie rankingu.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo