O tyle wzrośnie najniższa emerytura w 2024! Szykuje się kolejna dwucyfrowa podwyżka, seniorzy skorzystają

Rządzący rozpoczęli wstępne przygotowania i prace nad budżetem na przyszły rok. Z przedstawionego projektu Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2023-2026 wynika, że 2024 roku emerytów i rencistów ponownie czeka dwucyfrowa podwyżka. Kwota minimalnego świadczenia może wzrosnąć o prawie 200 zł.

Waloryzacja emerytur 2024. Rząd przedstawia plan

Wysoka inflacja daje się wszystkim mocno we znaki już od wielu miesięcy. Rosnące ceny odbijają się negatywnie zwłaszcza na budżetach emerytów i rencistów, których miesięczne świadczenia nie przekraczają minimalnej kwoty. Zgodnie z przepisami wysoki wskaźnik inflacji przekłada się na wyższą waloryzację emerytur i rent. Na podwyżki trzeba będzie jednak poczekać do przyszłego roku.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło w ostatnich dniach specjalny projekt rozporządzenia w sprawie wysokości świadczeń w 2024. Z dokumentu wynika, że emerytury i renty wzrosną wyłącznie o tyle, ile wyniesie inflacja – czyli o absolutne minimum. Jak to możliwe?

Według obowiązujących przepisów przy ustalaniu wskaźnika inflacji powinny zostać uwzględnione: poziom inflacji oraz średnią z realnego wzrostu płac. Jak informuje “Fakt”, rząd wie już jednak, że realnego wzrostu płac nie będzie, co oznacza, że świadczenia zostaną podniesione wyłącznie o inflację – prawdopodobnie o 12,3%.

Koszt waloryzacji ogółem w 2024 r. przy ww. prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 43,6 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. 13 i 14 emerytury).fragment rozporządzenia

Zobacz: Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura? Termin jest już znany, ale nie wszyscy dostaną wtedy pieniądze

Tyle może wynieść minimalna emerytura w 2024 roku

Po ostatniej marcowej waloryzacji najniższa emerytura wynosi obecnie 1588,44 zł brutto. Według wyliczeń od 1 marca 2024 minimalne świadczenie ma wzrosnąć prawie o 200 zł i będzie wynosić 1738,82 zł brutto.

Dwucyfrowa podwyżka świadczenia wpłynie na finanse emerytów i rencistów tym bardziej korzystnie, że zarówno 13. jak i 14. emerytura w maksymalnej kwocie będzie równa właśnie najniższej emeryturze.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo