ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie

Niektóre osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i pobierają wcześniejsze świadczenie, dodatkowo dorabiają. Okazuje się, że po przekroczeniu pewnych kwot emerytura zostanie zmniejszona lub całkiem zawieszona. Jakie obowiązują limity i ile można dorobić na emeryturze?

Ci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego i mimo to pobierają wcześniejsze świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinni mieć się na baczności. Okazuje się, że dodatkowy zarobek może poważnie wpłynąć na kwotę otrzymywanego świadczenia.

Sprawdź: Już wkrótce będzie można złożyć wniosek o specjalny dodatek dla emerytów. KRUS wypłaci go nielicznym

Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Limity zmieniają się co kwartał

Limity zmieniają się co kwartał, dlatego należy zwracać uwagę na każdą modyfikację. Ostatnia miała miejsce 1 czerwca 2023 r. Martwić nie muszą się seniorzy, którzy już osiągnęli powszechny w Polsce wiek emerytalny (to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). W przypadku tych osób świadczenie nie ulegnie zmianie, bo nie podlega limitom zarobkowym. Identyczne zasady tyczą się również rencistów. Istnieje jednak jeden wyjątek. Są nim ci emeryci, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższył świadczenie do kwoty minimalnej emerytury. Takie osoby nie mogą dorobić więcej niż kwota minimalnego świadczenia.

Sprawdź: Twoja emerytura może być większa o 200 zł! Tym seniorom należy się specjalny dodatek, wystarczy jeden wniosek

Ile można dorobić do emerytury brutto 2023? Na to warto zwrócić uwagę

Co kilka miesięcy Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza przeciętne miesięczne wynagrodzenie za kwartał. To właśnie na jego podstawie ustalane są limity dorabiania do emerytury. Kwota za pierwszy kwartał 2023 r. wyniosła 7124,26 zł brutto. Przy wyliczaniu limitu bierze się pod uwagę 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli w tym przypadku kwota wynosi 4987 zł brutto. Jeśli emeryt dorobi więcej, świadczenie zostanie zmniejszone, a jeśli zarobi więcej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (9261,54 zł brutto), świadczenie zostanie zupełnie zawieszone.

Sprawdź: Nowy dodatek węglowy 2023. Czy rząd wprowadzi zasiłek na zimę?

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo