Wzrost i waga 13 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 13 latek? [plus rozmiar buta]

Wskaźnik BMI u nastolatków wygląda inaczej niż u dorosłych – sposób liczenia jest taki sam, jednak interpretacja wyników jest inna. Warto zatem skorzystać ze specjalnego kalkulatora BMI przeznaczonego dla nastolatków, gdy chce się sprawdzić czy wzrost i waga dziecka są prawidłowe dla jego wieku. Do określenia tego używa się również specjalnych siatek centylowych, opracowanych przez specjalistów. Na podstawie tych danych można z dużą pewnością określić czy dziecko prawidłowo się rozwija – czy jego rozwój jest zrównoważony i czy nie pojawiają się jakieś problemy, które trzeba rozwiązać, jak na przykład nadwaga. Ile powinno ważyć dziecko w wieku 13 lat? Jaki jest prawidłowy wzrost dzieci w tym wieku? Przedstawiamy temat: wzrost i waga 13 latka.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zalecany wzrost 13 letniego dziecka wynosi od 145-175 centymetrów. Idealny wzrost dziewczynek w tym wieku to 147-170 centymetrów, a chłopców 145-175 centymetrów.
  • Idealna waga dla dziewczynek w wieku 13 lat to 35-66 kilograma, a dla chłopców 33-75 kg.

Prawidłowy wzrost 13 latka

Przeciętny 13-latek mierzy od 145 do nawet 175 centymetrów, przy czym chłopcy są zwykle wyżsi od dziewczynek. Wzrost uznawany za normę dla chłopców w tym wieku to właśnie 145-175 centymetrów, a dla dziewczynek 147-170 centymetrów. Może się zatem zdarzyć, że w tej samej klasie będą osoby różniące się wzrostem nawet o 30 centymetrów i będzie to jak najbardziej normalne.

Nie trzeba się martwić, jeśli dane dziecko jest niższe niż rówieśnicy, ponieważ wzrost uzależniony jest od wielu różnych czynników – przede wszystkim to kwestia genetyki, ale nie tylko. Ważna jest też między innymi dieta czy stopień zanieczyszczenia środowiska. Jeśli dane dziecko bardzo odbiega od tych norm, warto zgłosić się z nim do lekarza by ocenił on czy rozwój rzeczywiście jest prawidłowy. Trzeba jednak pamiętać, że 13 lat to już okres dojrzewania, więc dziecko może szybko urosnąć i nadrobić braki w stosunku do swoich rówieśników. W wieku 14 lat należy się zgłosić z dzieckiem na bilans 14-latka, by pediatra ocenił czy wszystko jest w porządku. 

Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka? 

Prawidłowa waga dziecka 13 lat

Ile powinien ważyć 13-latek? Idealna waga 13 latka to 33-75 kilogramów dla chłopców i 35-66 kilogramów dla dziewczynek. Waga dziecka jest związana z jego wzrostem, więc w naturalny sposób dziecko wyższe będzie ważyło więcej. Dziecko zbyt wysokie lub zbyt niskie, ważące zbyt dużo lub zbyt mało powinno udać się na konsultację z lekarzem – choćby po to, by potwierdził on, że wszystko jest w porządku.

Niedowaga lub nadwaga zwykle związane są z nieodpowiednim sposobem żywienia czy z określonym stylem życia. Dziecko spożywające dużo węglowodanów i tłuszczów, a jednocześnie prowadzące siedzący tryb życia będzie cięższe od rówieśnika, który je mało, a jednocześnie żyje aktywnie. Do lekarza z dzieckiem trzeba się udać również wtedy, gdy dzieje się coś innego, niepokojącego rodzica.

Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Dziewczynka 13-letnia

Odpowiedni wzrost dla 13 latki to 147-170 centymetrów. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku. Dziecko wysokich rodziców będzie zapewne wysokie, a dziecko niskich rodziców pewnie niższe od rówieśników. Szacuje się, że dziewczynka jest przeciętnie wyższa od swojej matki o 3 centymetry. Są to oczywiście tylko dane szacunkowe, ponieważ sporo dziewczynek jest tego samego wzrostu co ich mamy, albo są sporo od nich wyższe. Prawidłowa waga 13 latki to 35-66 kg.

Wiek ten jest bardzo istotny również z innego powodu – sporo nastolatek właśnie wówczas zaczyna miesiączkować. Dziecko w tym wieku jest też bardzo emocjonalne. Zamyka się w swoim wnętrzu – jest to etap potrzebny by nabrało pewności siebie i mogło zmierzyć się ze światem zewnętrznym, jednocześnie broniąc swojej unikalnej osobowości.

Zobacz również: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka

Chłopiec – wzrost i waga 13 latka

Odpowiedni wzrost dla 13 latka 33-75 kilogramów, a jego wzrost na tym etapie życia mieści się w zakresie 145-175 centymetrów. Różnice uznawane za normę są całkiem spore, więc w tej samej klasie mogą znajdować się chłopcy różniący się wzrostem nawet o 30 centymetrów. Jest to w pełni normalne i nie musi wzbudzać niepokoju rodziców – wzrost i waga 13 latka jest kwestią genetyczną i uzależnioną także od wielu innych czynników, jak rodzaj diety.

Dzieci w tym wieku zmieniają się nie tylko fizycznie, ale zmienia się również ich psychika i sposób postrzegania świata. Weszły już w okres dojrzewania i ich zachowanie się zmienia, na co rodzice muszą się przygotować. Nastolatki w tym wieku są już mniej sympatyczne – zamknięte w sobie, podejrzliwe i zamyślone. To zamknięcie sprawia jednak, że dziecko jest w stanie lepiej poznać samego siebie – swoją osobowość. Jest przy tym niezwykle wrażliwe na krytykę, więc rodzice powinni go wspierać i rozsądnie z nim postępować. To ważny etap w życiu człowieka, który trzeba przeżyć – nie można go po prostu ominąć. 

Zobacz też: Dyskalkulia [przyczyny, objawy, test i ćwiczenia]

Rozmiar buta 13 latka

Rozmiar obuwia jest kwestią indywidualną i trudno określić jak dużą stopę ma dziecko w danym wieku. Do 7 roku życia mniej więcej wiadomo ile mierzy stopa dziecka, więc zakup bucików jest ułatwiony. Od 7 roku życia jest to już kwestia indywidualna, na którą wpływa wiele różnych czynników. Dziecko które szybko rośnie będzie mieć większą stopę. Może też być tak, że ciało się rozwija i stopy rosną, więc potrzebne obuwie będzie spore, mimo że dziecko nie jest zbyt wysokie. Powyżej 10 roku życia dziecko będzie już raczej nosiło rozmiar co najmniej 36 lub 37. Niektórzy w tym wieku mają już stopę w rozmiarze 40 czy 42. Jest to kwestia indywidualna, więc najlepiej wybrać się z dzieckiem na zakupy by wybrało takie buty, które będą estetyczne i wygodne. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo