Chrzestna czy chrzestny, czyli kto co kupuje?

Kilka słów o roli rodziców chrzestnych

„Chrzestny czy chrzestna?” – to z pewnością jedno z najczęściej zadawanych przed chrztem pytań. Fakt, rodzice chrzestni mają swoje obowiązki, a ich podział jest dość wyraźnie nakreślony. Dlatego, by uniknąć nerwowych sytuacji, niepewności i nieporozumień, przyjrzyjmy się każdej z tych ról.

Ale zanim do tego przystąpimy, ustalmy, jakie wymagania należy spełnić, aby zostać chrzestnym. Niezbędne okaże się tutaj stosowne zaświadczenie, które uzyskać można w kancelarii parafialnej. Aby otrzymać taki dokument, należy mieć co najmniej 16 lat i być praktykującym katolikiem, który przystąpił do wymaganych sakramentów (przyjął chrzest, Eucharystię oraz bierzmowanie). Odstępstwa od tej reguły możliwe są tylko w wyjątkowych przypadkach.

Jakie są obowiązki chrzestnej?

Obowiązki chrzestnej podzielić możemy na te duchowe oraz te bardziej materialne, wymierne. Najważniejszym obowiązkiem duchowym matki chrzestnej jest wspieranie rodziców i dbanie o prawidłowy rozwój duchowy dziecka. Dlatego chrzestną powinna zostać osoba, która utrzymuje bliskie relacje z rodziną i zawsze jest gotowa i chętna do udzielania pomocy.

Obowiązki matki chrzestnej, co zostało już wspomniane, przybierają także wymiar bardziej materialny. W wielu regionach Polski tym, co kupuje chrzestna na chrzest, jest ubranko oraz tradycyjna biała szata, w którą w czasie ceremonii ubiera ona dziecko. Obecnie zwyczaj ten praktykuje się jednak coraz rzadziej, a rodzice sami kupują szatę i ubranka. W takich sytuacjach bardzo ważne może okazać się wsparcie chrzestnej w czasie wyboru. Wszak o wiele ważniejsza od tego, co kupuje chrzestna, jest jej obecność i udzielane przez nią wsparcie (chociażby pomoc w organizacji chrztu, spacery z dzieckiem itp.).

A jeśli chodzi o prezenty, to istnieje tu spora dowolność. Warto pomyśleć jednak o czymś, co będzie przydatne i przysłuży się dziecku. Jeśli chrzestna nie chce dawać pieniędzy, może zdecydować się na praktyczne akcesoria (np. fotelik samochodowy), ubranka lub biżuterię. Prezent można uzupełnić także jakąś ładną pamiątką. Ale postaramy się zapamiętać, że obowiązki chrzestnej to nie tylko wydatki i podarki.

Jakie są obowiązki chrzestnego?

Podobnie jak w przypadku matki chrzestnej, także obowiązki chrzestnego możemy podzielić na te duchowe i materialne. Spośród tych pierwszych skoncentrujmy się konieczności aktywnego uczestniczenia w życiu i rozwoju chrześniaka lub chrześnicy, dla których ojciec chrzestny powinien być autorytetem (także w sprawach wiary) Ważne jest więc wspieranie dziecka, wskazywanie mu właściwej drogi. Zadanie to wypełniać można na wiele sposobów — choćby w czasie wspólnych wycieczek i spacerów. A kiedy dziecko dorasta nieoceniona może okazać się zwykła rozmowa.

A jakie są te bardziej wymierne obowiązki ojca chrzestnego? Tutaj warto wspomnieć o zakupie świecy chrzcielnej, którą ojciec chrzestny trzyma w czasie mszy. Jest to bowiem jeden z najczęściej praktykowanych w całym kraju zwyczajów. Kwestię tę warto jednak omówić z rodzicami, ponieważ coraz częściej to właśnie oni dokonują tego zakupu (choćby za pośrednictwem parafii). Co ciekawe — w niektórych regionach naszego kraju to właśnie chrzestny opłaca ceremonię. Zwyczaj ten nie jest jednak zbyt powszechny.

Duże znaczenie ma także zaangażowanie chrzestnego w samo przygotowanie chrztu — pomoc w organizacji przyjęcia i wsparcie rodziców w obowiązkach związanych z ceremonią. I w tym przypadku obecność jest znacznie ważniejsza od tego, co kupuje chrzestny.

Ale skoro jesteśmy przy kupowaniu, to jeszcze kilka słów o prezentach. Nie będzie to jednak nic odkrywczego. Warto postawić na kryteria praktyczności i użyteczności. Doskonałym podarunkiem może być zabawka edukacyjna lub wspomagająca odpowiedni rozwój dziecka. No i zastanawiając się nad tym, co kupić chrześniakowi na chrzest, dobrze jest wziąć pod uwagę jakąś pamiątkę, która zostanie na całe życie.

Skoro poznaliśmy już najważniejsze obowiązki chrzestnego i chrzestnej, przejdźmy do kolejnego, także bardzo interesującego zagadnienia.

Sukienka na chrzest dla chrzestnej, czyli jak się ubrać?

Wybór odpowiedniego stroju to kolejne spośród wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice chrzestni. Rola, jaką pełnią oni w czasie ceremonii, wymaga bowiem zachowania powagi, także w kwestii ubioru.

Znacznie łatwiejsze zadanie stoi tu przed mężczyznami. Dobrym wyborem będzie przecież klasyczny i elegancki garnitur. Jako alternatywę zaproponować można spodnie materiałowe, koszulę i marynarkę — wszystko, rzecz jasna, w stonowanych i dobrze dobranych barwach.

Jeśli chodzi zaś o ubranie chrzestnej, to możliwości wyboru są znacznie większe, i być może właśnie w tym tkwi problem. Już na wstępnie można odrzucić kreacje wieczorowe, gdyż chrzest nie jest odpowiednim momentem na ich prezentację. Inspiracji poszukać można natomiast w stylu koktajlowym. Bardzo dobrze sprawdzą się zarówno kompozycje złożone ze spodni materiałowych, eleganckiej koszuli i marynarki, jak i klasyczne sukienki. Pamiętajmy jednak, że sukienka na chrzest dla matki chrzestnej nie powinna odsłaniać zbyt wiele. Najlepiej, aby sięgała za kolana.

Znamy już obowiązki rodziców chrzestnych, wiemy też, w co wypada ubrać się ojcu chrzestnemu, oraz jak powinna wyglądać sukienka na chrzest dla chrzestnej. Czas więc odpowiedzieć najczęściej zadawane pytania.

Zobacz też: Życzenia na chrzest od matki chrzestnej

Najczęściej zadawane pytania dotyczące obowiązków chrzestnych

Kto ubiera dziecko do chrztu?

Jeśli chodzi o samo ubieranie, najczęściej robią to rodzice. Pomoc matki chrzestnej jest jednak jak najbardziej wskazana. Jeśli natomiast przez „ubieranie” rozumiemy zakup ubranek, to pamiętajmy, że w wielu regionach Polski jest to obowiązkiem chrzestnej. Zwyczaj ten jest jednak coraz rzadziej praktykowany. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skonsultowanie takich spraw z rodzicami.

Kto kupuje świecę/gromnicę na chrzest?

Zgodnie z tradycją jest to obowiązek ojca chrzestnego. Niemniej weźmy pod uwagę, że coraz częściej wypełniają go rodzice (dokonując zakupu np. za pośrednictwem parafii). I w tym przypadku zalecane jest skonsultowanie ewentualnego zakupu z rodzicami.

Kto kupuje ubranko/szatkę do chrztu?

W wielu regionach naszego kraju tradycja nakłada ten obowiązek na matkę chrzestną. Zwyczaj ten jednakże praktykowany jest coraz rzadziej. W rozstrzygnięciu wątpliwości na pewno pomoże uzgodnienie wszystkiego z rodzicami. Wszakże nietaktem byłby wybór ubranka i szatki, które nie przypadłyby im do gustu.

[Zdjęcie główne: Pixabay]

Komentarze (1)

  • Ja jako matka chrzestna oczywiście kupilam Julce szatę. Wybrałam ją z matką (siostra moja) i w tej szacie i ubranku poszla do chrztu. Zależało mi jednak na tym, aby onimieli jeszcze z tego jakąs pamiatkę i uznałam, że juako chrzestna wypada, abym dała im coś od siebie. Kupilam więc specjalny album na chrzest na 2 zdjecia, w białej oprawie i pieknie teraz wygląda na komodzie obok łóżeczka małej.