Brak okresu a test negatywny

Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może więc być powodem opóźnionej miesiączki?

Brak okresu a test negatywny

Brak miesiączki i test negatywny

Miesiączka jest stałym elementem prawidłowego cyklu miesiączkowego. Brak zapłodnionego jaja sprawia, że czekająca na jego przyjęcie błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać i oczyszczać z niepotrzebnego nadmiaru tkanki. Gdy dojdzie do zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy, co powoduje, że nie występuje okres. Jego zatrzymanie jest jednym z pierwszych objawów ciąży, dlatego też wszelkie opóźnienia w pojawieniu się comiesięcznego krwawienia lub jego całkowity brak, przywodzą na myśl w pierwszej kolejności ciążę. Co jeśli test ciążowy zaprzecza tej możliwości?

Istnieje szansa, co prawda niewielka, ale jednak, że test ciążowy przedstawił nieprawidłowy wynik. Może być to efektem jakichś jego wad konstrukcyjnych lub z nieprawidłowego wykonania testu przez kobietę. Może być również tak, że test został wykonany zbyt wcześnie. Jego wynik jest uzależniony od ilości w moczu hormonu gonadotropiny kosmówkowej, czyli beta-hCG. We wczesnych etapach ciąży, jego stężenie jest jeszcze niskie i być może dlatego test pokazał wynik negatywny. Gdy okres nadal nie nadchodzi, powtórz test po 2-3 dniach lub udaj się na pobranie krwi. W laboratorium zostanie ona przebadana pod kątem stężenia beta-hCG, co daje stuprocentową pewność co do obecności zarodka w macicy.

Brak okresu, test negatywny: przyczyny

Jeżeli jesteś pewna, że nie jesteś w ciąży, ponieważ nie potwierdza jej laboratoryjne badanie krwi, ani również badanie u ginekologa, przyczyn braku okresu należy szukać w nieprawidłowościach związanych z cyklem miesiączkowym. Na jego pracę ma wpływ ogromna ilość procesów zachodzących w ciele kobiety i istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na brak okresu.

Problemy hormonalne

Ludzki organizm jest skomplikowanym mechanizmem, którego prawidłowe działanie uzależnione jest między innymi od setek różnych hormonów produkowanych przez układ hormonalny. Nawet niewielkie zaburzenia są w stanie wpływać na nasze codzienne samopoczucie i procesy zachodzące w naszych ciałach. Cały cykl miesiączkowy u kobiety uzależniony jest od prawidłowej gospodarki hormonalnej.

Jednym z zaburzeń mających związek z hormonami i ich wpływem na brak miesiączki, jest zespół policystycznych jajników. W schorzeniu tym hormony wydzielane przez jajniki są wytwarzane w niewłaściwych proporcjach. W nadmiarze wydzielane są androgeny, czyli hormony męskie. W związku z tym niedojrzałe komórki jajowe, znajdujące się w jajnikach, zaczynają zanikać. Prowadzi to do zaburzeń cyklu, czego efektem jest między innymi brak okresu.

Problemem może być również zbyt duża produkcja prolaktyny. Jej wysokie stężenie blokuje owulację i rozregulowuje cykle miesiączkowe.

Brak okresu towarzyszy również bardzo często chorobom tarczycy. Zarówno przy nadczynności, jak i przy niedoczynności może dojść do zaburzeń miesiączkowania, w tym do całkowitego zaniku comiesięcznego krwawienia. Hormony tarczycy ściśle współpracują z hormonami, takimi jak estrogeny i progesteron. Mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy macicy. Nieprawidłowości związane z tarczycą mają wpływ nie tylko na comiesięczny okres, ale także ogólnie na płodność kobiety.

Problemy z wagą

Zaburzenia cyklu skutkujące brakiem okresu, mogą mieć przyczynę w nieprawidłowej wadze kobiety. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka mogą wstrzymać miesiączkę. Komórki tłuszczowe produkują estron, czyli żeński hormon płciowy. U kobiety zbyt szczupłej jego produkcja jest na bardzo niskim poziomie, u kobiety otyłej z kolei estronu jest zbyt dużo. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar, mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowych.

W przypadku kobiety stosującej drastyczne diety, podobne do głodówek (a przypominamy, że dieta, której dzienna kaloryczność jest niższa niż 1000 kalorii jest głodówką), jej organizm dostaje zbyt małą ilość “paliwa”, by poprawnie funkcjonować. Skutki tego odbijają się również na pracy układu rozrodczego.

Guz przysadki mózgowej

Przysadka mózgowa to gruczoł, który nadzoruje cały przebieg cyklu miesiączkowego. Reguluje owulację poprzez produkcję kluczowych hormonów. Gruczolak przysadki mózgowej, czyli łagodna zmiana nowotworowa, sprawia, że produkcja hormonów zostaje zachwiana, a przez to również cykl miesiączkowy.

Stres

Silny stres powoduje, że w organizmie zwiększa się poziom prolaktyny. Jak już zostało wspomniane wyżej, zbyt duże jej stężenie we krwi rozregulowuje cykl miesięczny i sprawia, że okres zanika.

Intensywny wysiłek fizyczny

Ciężki wysiłek fizyczny, mogący być efektem dużej aktywności fizycznej związanej z pracą lub intensywnym uprawianiem sportu, sprawia, że miesiączki mogą zostać wstrzymane. Wiążą się one bowiem z utratą żelaza i krwinek czerwonych. Normalnie w żaden sposób to kobiecie nie szkodzi, ponieważ szybko jej organizm nadrabia niedobory, jednak w przypadku dużego wysiłku fizycznego, nie ma mocy przerobowych, by to zrobić. Przestawia się w tryb awaryjny i chroni się przed utratą cennych składników.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to schorzenie, które objawia się hiperkortyzolemią. Oznacza to, że poziom kortyzolu we krwi przekracza normy. Kortyzol wpływa na poziom glukozy we krwi, jest także nazywany hormonem stresu. Jednym z objawów zespołu Cushinga jest zaburzenie cyklu miesiączkowego i zanik okresu.

 

Przyczyn braku okresu jest wiele. Wymieniliśmy tylko niektóre z nich. Jeżeli przestało u Ciebie występować comiesięczne krwawienie, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. Cykl miesiączkowy to bardzo ważny proces zachodzący w kobiecym ciele i wszelkie odstępstwa od normy oznaczają, że równowaga została zachwiana. Należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę i podjąć leczenie.

Dodaj komentarz

Znieczulenie przy porodzie
Znieczulenie zewnątrzoponowe
Znieczulenie zewnątrzoponowe, zwane w skrócie "ZZO", jest jednym z najlepszych sposobów na uśmierzenie bólu rodzącej kobiety. Pomimo tego, krąży na jego temat wiele skrajnych opinii i przyszłe mamy zastanawiają się,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Kaszel alergiczny u dziecka
Kaszel alergiczny często bywa mylony z kaszlem wynikającym z infekcji górnych dróg oddechowych. Rodzice próbują leczyć go syropami, jednakże dziecko nadal pokasłuje. Powinno być to sygnałem, że przyczyny kaszlu leżą
Czytaj dalej
Dni płodne
Jak obliczyć dni płodne?
W oczekiwaniu na dziecko – sprawdź, jak obliczyć dni płodne Kiedy najłatwiej zajść w ciążę? W dniu owulacji, dzień przed nią lub dzień po niej. Ale jak wyliczyć dni płodne? Dokładnie
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Menopauza a ciąża, czyli ciąża po 50-tce
Niekiedy brak miesiączki mylnie uznawany jest za pierwszy objaw ciąży. Dzieje się tak szczególnie u pań, u których menopauza pojawiła się przedwcześnie. Jak wygląda kwestia menopauza a ciąża? Czy po okresie
Czytaj dalej
Dni płodne
Kalendarz dni płodnych: czy wiesz, kiedy masz największą szansę na zajście w ciążę?
Starania o dziecko nie zawsze są łatwe i czasami przyszłym rodzicom przychodzi trochę dłużej poczekać na upragnione dwie kreski na teście ciążowym. Wpływa na to bardzo wiele czynników: począwszy od
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Śluz płodny: Wszystko, co warto wiedzieć planując ciążę
Obserwacja własnego ciała to bardzo istotny element przy planowaniu potomstwa. Pozwala przyspieszyć zajście w ciążę, a także w razie ewentualnych nieprawidłowości - szybko wykryć ich przyczyny i podjąć leczenie. Wyjaśniamy,
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Śluz przed okresem: jaka jest rola wydzieliny w różnych momentach cyklu?
Kolor i konsystencja wydzieliny z pochwy zmieniają się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego i są regulowane przez hormony. Dzięki obserwacji śluzu możliwe jest lepsze poznanie swojego organizmu oraz określenie
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Krótki cykl miesiączkowy może być oznaką zbliżającej się menopauzy
Czy krótki cykl miesiączkowy jest powodem do niepokoju? Jakie mogą być przyczyny skrócenia cyklu? Czy zbyt częste miesiączkowanie zawsze ma związek z menopauzą? Sprawdźmy! Krótki cykl miesiączkowy Miesiączka to nic innego jak
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Kiedy plamienie przed okresem jest powodem do obaw?
W czasie miesięcznego cyklu kobiety, może dochodzić do krwawień oraz plamień z dróg rodnych, różnego pochodzenia. Nie wszystkie z nich są powodem do obaw.  Jednak wszystkie krwawienia, szczególnie te powtarzające
Czytaj dalej