Brak okresu a test negatywny

Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może więc być powodem opóźnionej miesiączki?

Brak miesiączki i test negatywny

Miesiączka jest stałym elementem prawidłowego cyklu miesiączkowego. Brak zapłodnionego jaja sprawia, że czekająca na jego przyjęcie błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać i oczyszczać z niepotrzebnego nadmiaru tkanki. Gdy dojdzie do zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy, co powoduje, że nie występuje okres. Jego zatrzymanie jest jednym z pierwszych objawów ciąży, dlatego też wszelkie opóźnienia w pojawieniu się comiesięcznego krwawienia lub jego całkowity brak, przywodzą na myśl w pierwszej kolejności ciążę. Co jeśli test ciążowy zaprzecza tej możliwości?

Istnieje szansa, co prawda niewielka, ale jednak, że test ciążowy przedstawił nieprawidłowy wynik. Może być to efektem jakichś jego wad konstrukcyjnych lub z nieprawidłowego wykonania testu przez kobietę. Może być również tak, że test został wykonany zbyt wcześnie. Jego wynik jest uzależniony od ilości w moczu hormonu gonadotropiny kosmówkowej, czyli beta-hCG.

We wczesnych etapach ciąży, jego stężenie jest jeszcze niskie i być może dlatego test pokazał wynik negatywny. Gdy okres nadal nie nadchodzi, powtórz test po 2-3 dniach lub udaj się na pobranie krwi. W laboratorium zostanie ona przebadana pod kątem stężenia beta-hCG, co daje stuprocentową pewność co do obecności zarodka w macicy.

Brak okresu, test negatywny: przyczyny

Jeżeli jesteś pewna, że nie jesteś w ciąży, ponieważ nie potwierdza jej laboratoryjne badanie krwi, ani również badanie u ginekologa, przyczyn braku okresu należy szukać w nieprawidłowościach związanych z cyklem miesiączkowym. Na jego pracę ma wpływ ogromna ilość procesów zachodzących w ciele kobiety i istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na brak okresu.

Problemy hormonalne

Ludzki organizm jest skomplikowanym mechanizmem, którego prawidłowe działanie uzależnione jest między innymi od setek różnych hormonów produkowanych przez układ hormonalny. Nawet niewielkie zaburzenia są w stanie wpływać na nasze codzienne samopoczucie i procesy zachodzące w naszych ciałach. Cały cykl miesiączkowy u kobiety uzależniony jest od prawidłowej gospodarki hormonalnej.

Jednym z zaburzeń mających związek z hormonami i ich wpływem na brak miesiączki, jest zespół policystycznych jajników. W schorzeniu tym hormony wydzielane przez jajniki są wytwarzane w niewłaściwych proporcjach. W nadmiarze wydzielane są androgeny, czyli hormony męskie. W związku z tym niedojrzałe komórki jajowe, znajdujące się w jajnikach, zaczynają zanikać. Prowadzi to do zaburzeń cyklu, czego efektem jest między innymi brak okresu.
Problemem może być również zbyt duża produkcja prolaktyny. Jej wysokie stężenie blokuje owulację i rozregulowuje cykle miesiączkowe.

Brak okresu towarzyszy również bardzo często chorobom tarczycy. Zarówno przy nadczynności, jak i przy niedoczynności może dojść do zaburzeń miesiączkowania, w tym do całkowitego zaniku comiesięcznego krwawienia. Hormony tarczycy ściśle współpracują z hormonami, takimi jak estrogeny i progesteron. Mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy macicy. Nieprawidłowości związane z tarczycą mają wpływ nie tylko na comiesięczny okres, ale także ogólnie na płodność kobiety.

Problemy z wagą

Zaburzenia cyklu skutkujące brakiem okresu, mogą mieć przyczynę w nieprawidłowej wadze kobiety. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka mogą wstrzymać miesiączkę. Komórki tłuszczowe produkują estron, czyli żeński hormon płciowy. U kobiety zbyt szczupłej jego produkcja jest na bardzo niskim poziomie, u kobiety otyłej z kolei estronu jest zbyt dużo. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar, mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowych.
W przypadku kobiety stosującej drastyczne diety, podobne do głodówek (a przypominamy, że dieta, której dzienna kaloryczność jest niższa niż 1000 kalorii jest głodówką), jej organizm dostaje zbyt małą ilość “paliwa”, by poprawnie funkcjonować. Skutki tego odbijają się również na pracy układu rozrodczego.

Guz przysadki mózgowej

Przysadka mózgowa to gruczoł, który nadzoruje cały przebieg cyklu miesiączkowego. Reguluje owulację poprzez produkcję kluczowych hormonów. Gruczolak przysadki mózgowej, czyli łagodna zmiana nowotworowa, sprawia, że produkcja hormonów zostaje zachwiana, a przez to również cykl miesiączkowy.

Stres

Silny stres powoduje, że w organizmie zwiększa się poziom prolaktyny. Jak już zostało wspomniane wyżej, zbyt duże jej stężenie we krwi rozregulowuje cykl miesięczny i sprawia, że okres zanika.

Intensywny wysiłek fizyczny

Ciężki wysiłek fizyczny, mogący być efektem dużej aktywności fizycznej związanej z pracą lub intensywnym uprawianiem sportu, sprawia, że miesiączki mogą zostać wstrzymane. Wiążą się one bowiem z utratą żelaza i krwinek czerwonych. Normalnie w żaden sposób to kobiecie nie szkodzi, ponieważ szybko jej organizm nadrabia niedobory, jednak w przypadku dużego wysiłku fizycznego, nie ma mocy przerobowych, by to zrobić. Przestawia się w tryb awaryjny i chroni się przed utratą cennych składników.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to schorzenie, które objawia się hiperkortyzolemią. Oznacza to, że poziom kortyzolu we krwi przekracza normy. Kortyzol wpływa na poziom glukozy we krwi, jest także nazywany hormonem stresu. Jednym z objawów zespołu Cushinga jest zaburzenie cyklu miesiączkowego i zanik okresu.
 

Brak okresu a test negatywny

Przyczyn braku okresu jest wiele. Wymieniliśmy tylko niektóre z nich. Jeżeli przestało u Ciebie występować comiesięczne krwawienie, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. Cykl miesiączkowy to bardzo ważny proces zachodzący w kobiecym ciele i wszelkie odstępstwa od normy oznaczają, że równowaga została zachwiana. Należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę i podjąć leczenie.

Dodaj komentarz

7 komentarzy: Brak okresu a test negatywny

 1. brak okresu test negatywny

  strasznie się denerwuję bo nie mam okresu, test ciążowy negatywny, mam juz urlop mąż też, bilety do Polski na iui kupione a tu brak okresu. Dodam, że w zeszłym miesiącu miałam ciążę biochemiczną, może być tak że wszystko się pomieszało?

  • Zamieszczone przez monalizamkm
   strasznie się denerwuję bo nie mam okresu, test ciążowy negatywny, mam juz urlop mąż też, bilety do Polski na iui kupione a tu brak okresu. Dodam, że w zeszłym miesiącu miałam ciążę biochemiczną, może być tak że wszystko się pomieszało?

   monalizamkm ja w zeszłym roku po pierwszym ICSI też miałam ciążę biochemiczną, po niej troszkę mi się przez pierwsze miesiące cykle rozregulowały. Z tego co czytałam to tak niestety może być. Najlepiej będzie jak skontaktujesz się ze swoim lekarzem. A test robiłaś z krwi czy taki apteki? Może jeszcze za wcześnie aby pokazał ciążę?

 2. Brak okresu-brak ciązy..;(

  Witam serdecznie już dawno nie miałam okazji gościć na forum praca dom i tak dalej… ale postanowiłam coś znowu skrobnąć..
  Może w ramach przypomnienia mam 25 lat jestesmy małżeństwem 4 lata i w sumie od tego czasu staramy sie o dziecko i jakna razie nic może nie są to bardzo intensywne starania ale staramy się.Od pewnego czasu dokładnie 6 tygodni nie mam okresu mam wzmożony apetyt jestem bardzo senna czasami lekkie zawroty głowy już 2 razy robiłam test i za każdym razem pokazuje mi ujemny wynik więc juz nie wiem co jest wiem że powinnam pójść do lekarza ale w pierwszej kolejności postanowiłam zaczerpnąć trochę informacji tutaj….jeżeli temat się powtarza bardzo przepraszam. Co wy o tym sądzicie???? bardzo proszę o odpowiedź

  • Idź zrób betę
   od razu będzie wiadomo czy to ciąża czy nie

  • Wiem wiem chciałam sie dowiedzieć czy to jest możliwe że test pokazuje wynik ujemny a mogę być w ciąży..?

  • Zamieszczone przez Agusieko
   Wiem wiem chciałam sie dowiedzieć czy to jest możliwe że test pokazuje wynik ujemny a mogę być w ciąży..?

   Możliwe 🙂

  • Zamieszczone przez Agusieko
   Wiem wiem chciałam sie dowiedzieć czy to jest możliwe że test pokazuje wynik ujemny a mogę być w ciąży..?

   beta prawde powie

  • Może tak być, szczególnie jak implantacja była nie dawno. Ale mógł też się po prostu okres przesunąć. Beta i tylko beta 🙂

  • To tak jakby mi się dużo przesuną :(.. Ale testy wychodzą negatywne…. na czym polega badanie beta??

  • Zamieszczone przez Agusieko
   To tak jakby mi się dużo przesuną :(.. Ale testy wychodzą negatywne…. na czym polega badanie beta??

   To badanie hormonu beta hcg z krwi. Po ok 10-12 dniach po owulacji powinien dać już wynik czy jest ciąża.
   Robi to wiekszość laboratoriów. Kosztuje najczęściej 25 zł, ale czasami też nawet do 50.

 3. Brak okresu i brak ciąży??

  Mam małe pytanko – wiecie może o innych przyczynach braku okresu niż ciąża? Okres spóźnia mi się już 10 dni, testy ciążowe robiłam 2 razy – jeden 3 dni temu, drugi wczoraj – obydwa negatywne. Więc ciąże wykluczam…. W takim razie czemu takie opóźnienie?
  Słyszałyście o takich przypadkach?

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   byc może za wcześnie na test

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   A dotąd miałaś regularne cykle? Ja nigdy nie miałam super regularnych – tydzień w tą, czy w tamtą to byłą norma. Ale raz miałam cykl ponad siedemdziesięciodniowy! Bez uchwytnego powodu. Może po prostu czasem tak bywa?

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   no może za wcześnie 😉 ale na instrukcji było napisane, że można robić już od pierwszego dnia opóźnienia….

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   no właśnie zawsze miałam regularne – przed ciążą około 31 dni. Potem ciąża bez ;), po odstawieniu od cysia okres pojawił się w ciągu 2 miesięcy, uregulował się szybko do 29 dni i tak było do teraz… A dziś już 39 dni

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   Aneta, no ciekawa sprawa. Ja się już uśmiecham na podejrzenie ciąży, cieszyłabym się, mam nadzieję, że Ty też?
   Jeśli się dobrze czujesz to chyba możesz poczekać jeszcze trochę z szukaniem ewentualnej diagnozy, albo po prostu idź do ginekologa.

   Dagmara i Emilka (21 miesięcy)

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   Pewnie, że bym się cieszyła 🙂 Ale na razie w to nie wierzę.. Do lekarza mogę iść dopiero w czwartek, dlatego pytam tutaj, bo nie mam pojęcia czemu tak może być?

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   Może to jakieś zaburzenia hormonalne albo problemy z jajnikami itp. Myślę, że powinnaś wybrać się do ginekologa.

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   Słyszałysmy (moj ostatni okres byl 11 stycznia).
   Moze problemy z owulacja? Torbiele? PCO?
   Wszystko brzmi powaznie, ale nie musi takie byc.
   Przedluzajacy sie okres to wbrew pozorom czeste zjawisko, niestety 🙁

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   ja mialam tak czasem na tzw przedwiosniu lub przedzimiu 😉 normalnie jakies rozhwiania spowodowane zmianami pogodowymi

   pozdroweczki dla Was!

  • Re: Brak okresu i brak ciąży??

   Tak…. po urodzeniu Jagody mialam tak 2 razy, bralam przez 2 tyg duphaston i cos jeszcze ( nie pamietam nazwy) na wywolanie okresu…. za trzecim razem ludzilam sie, ze to to samo 😉 i pewnie dlatego tak pozno sie pokapowalam, ze to jednak ciaza 😉 fajnie tak isc do lekarza a na 2 dzien widziec i slyszec serducho swojej coreczki 🙂

  • więcej odpowiedzi (11)
 4. mam problem,@brak,test negatywny

  witam,

  to mój 6 cykl starań.

  zaczynam się martwić. Z reguły mam cykle ok 27 dni. Teraz mam 3 cykl stymulowany clo:1-27 dc, 2-24dc, 3-teraz jest już 30dc. Okresu nie ma, mam brunatne “farfocle” co jakiś czas już 3 dzień, brzuch nie boli. Dziś rano zrobiłam test od Ewy ale wyszła jedna krecha. W dodatku od ponad tygodnia mocno pobolewają mnie jajniki.
  byłam na USG w 13 dc, był jeden pęcherzyk dominujący 19mm, tempka od 16 dc podwyższona (wacha się od 36,7 do 37). Cały czas w II fazie cyklu biorę luteinę.
  Zastanawiam się jak długo czekac na @ zanim pójdę do lekarza, 3-4 dni czy tydzień. Oczywiście martwię się,że może jakiś pęcherzyk nie pękł i coś mi się tam robi niedobrego.

  w pierwszej ciaży też miałam plamienia ale dość szybko test pokazał ciążę.

  Jesli ktoś może mi coś doradzić to bardzo proszę o sugestie.

  • Re: mam problem,@brak,test negatywny

   skoro w 16dc tempka wzrosła, to 15dc miałas na 99% owulacje. Teraz masz 15dpo, a poniewaz bierzesz caly czas luteinke, @ mozesz dostac nawet 17dpo.Ale i moze byc tak, ze test jeszcze mogł nie wyjsc, czesto tak jest, ze wychodzi 18-19dpo. Powinnas brac luteinke caly czas a za 2 dni powtorzyc test i isc do lekarza, bez wzgledu na wynik.

   37cykl/ 13po zabiegu
   Mama Damianka 29.05.1998 i Aniolkow V 2002, I 2004

  • Re: mam problem,@brak,test negatywny

   dzięki,
   tak też postanowiłam. we wtorek lub srodę zrobię test i cokolwiek pokaże (a mam nadzieję,że fajnie pokaże:)) do lekarza.

   Ewa mama 2 aniołków Grzesia i Igora 25.05.2004

  • Re: mam problem,@brak,test negatywny

   Wg mnie jeżeli nie odstawisz luteiny to @ nie dostaniesz.
   Powtórz test a jeśli wynik będzie znowu negatywny (czego nie życzę) to powinnaś odstawić luteinę

   POWODZENIA

   czekam już tylko na cud 37 cykl

  • Re: mam problem,@brak,test negatywny

   dziekuję za wszystkie rady.
   problem rozwiązał się sam, chyba nie musze dodawać w jaki sposób….
   pozdrawiam

   Ewa mama 2 aniołków Grzesia i Igora 25.05.2004

  • Re: mam problem,@brak,test negatywny

   witaj Ewa!
   Ja także staram się już 6 cykl i jak narazie mirne rezultaty:-( cykle co 29-31dni.Jutro ide robić prolaktyne a w czwartek do gin.Dzisiaj mija 44dc robiłam test i wyszedł negatywny:-(pojawiło się także lekkie plamienie już sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć.pozdrawiam fasolka2

  • Re: mam problem,@brak,test negatywny

   Fasolko,
   mam nadzieję,że już niedługo obu nam się uda. Ja juz czasem mam dość. Przyszła ciąża jest jedyną nadzieją jaką mam po odejściu moich maluchów.
   Myslę, ze niestety dużo prawdy jest w tym,że im mniej się człowiek stresuje tym szybciej “wychodzi”. ale jak tu się odstresować:))?
   pozdrawiam

   Ewa mama 2 aniołków Grzesia i Igora 25.05.2004

 5. brak @ a wynik testu negatywny

  witam.
  czy ktos moze wie…
  jestem 4 miesiace po cc. i mialam juz peirwsza @,ponad 2 miesiace temu… zrobilam test i wyszedl negatywny. ale taki dlugi brak @ i do tego rozne objawy jakie mialam w ciazy (nerwowosc,mdłości, wypadanie włosów garściamii) sugeruja, ze znowu jestem.
  co moze byc powodem takiego dziwnego zachowania mojego organizmu? to z nim jest cos nie tak czy moze test mnie oszukal?

  • Re: brak @ a wynik testu negatywny

   zrob drugi test lub najlepiej badanie z krwi

   to co bierzesz za objawy ciążowe – sa normlanymi objawami dochodzenia do siebie pod wzgledem hormonalnym oragnizmu po porodzie…..
   a to że nie masz miesiaczki – choc juz była jedna…..to nic….różnie to bywa po porodzie
   sa kobiety które nie maja miesiaczki np rok…..sa takie ktore maja od razu bardzo regularne…sa takie ktore maja własnie w kratke jak mu sie chce.

   miesiaczka po porodzie to sprawa bardzo indywidualna…i czesto sie zmienia – szczególnie w pierwszym roku.

   tak wiec jesli test/badanie wyjdzie negatywne – to nic tylko nastepnym razem sie zabezpieczyc lepiej….bo brak miesiaczki – nie oznacza braku owulacji [oczywiscie brak miesiaczki nie spowodowany ciąża]

  • Re: brak @ a wynik testu negatywny

   Witaj,

   Popieram!!

  • Re: brak @ a wynik testu negatywny

   to ja juz nie mam nic do dodania

  • Re: brak @ a wynik testu negatywny

   :):)

   usianka
   nie wiem czy był watek gratulacyjny
   ale gratuluje serdecznie kinderniespodzianki

  • Re: brak @ a wynik testu negatywny

   Moim zdaniem brak @ to też może być związane z porodem i zmianami jakie poród za sobą niesie, ale na wszelki wypadek powinnas iść do gina (bo mogą to być jakieś zmiany hormonalne). Pozdrawiam!

  • Re: brak @ a wynik testu negatywny

   nie bylo. jakos tak sie boje tak wszem i wobec, ale za zyczenia bardzo bardzo dziekuje

 6. 34 dc – test negatywny, @nie ma:(

  jestem po prostu rozdarta, a ten test odebrał mi calą nadzeje i radosć…
  a moze sie pomylił…

  • Re: 34 dc – test negatywny, @nie ma:(

   Miejmy nadzieję, że się pomylił. Chociaż nie smucąc Cię ja w swoich staraniach miałam takie psikusy od organizmu, że się blokował i dopiero jak zrobiłam test przychodziła @.
   Trzymam kciuki za omyłkowy test i proponuje być wybrała sie jutro na betę.
   Trzymam kciuki.
   ines

   13 cykl rozpoczęty

  • Re: 34 dc – test negatywny, @nie ma:(

   poczekaj jeszcze, zrób sikańca pojutrze np, jak niw yjdzie a 2 dalej nie bedzie to zrób betę, ona prawdę Ci powie
   powodzenia

   20 cykl starań, 3 po zabiegu męża…

  • Re: 34 dc – test negatywny, @nie ma:(

   a kiedy mialam owulacje??Moze ci sie przesunęła i dlatego jeszcze nie masz @.
   OPsobiscie pwoiem ci, ze z moim synem mialam tez takie numery.zakladalam 2 terminy owulacji, ze wzgledu na rozne dlugosci cyklu. Ale wiedzialam, ze do 23dc owulacja byla na pewno. Pierwszy test w 31dc, nic, kolejny w 34dc tez nic….wiec poczekalam z 2 tyg i pojawila sie druga krecha a potem okazalo sie ze to juz 7-8 tydzien…
   Poczekaj z 2 dni i powtorz test.

  • Re: 34 dc – test negatywny, @nie ma:(

   o to chodzi, ze ja nie monitoruje niczego…
   zazwyczaj wiem kiedy mam owu, bo odczuwam dyskomfort w okolicach podbrzusza, lekkie pobolewanie…
   w tym miesiacu nie stwierdzilam owulacji, ale tylko na podstawie braku dolegliwosci….
   nie mam tez zadnych objawów wskazujacych na zblizanie sie okresu – nic mnie w dole brzucha nie uwiera, nic nie pobolewa…
   może mam juz urojenia…
   Kupiłam 2 testy… kolejny zrobie za kilka dni (za 4) o ile nie pojawi sie okres…

   no nic, zostaje CZEKAC i obgryzac z nerwów paznokcie;)

  • Re: 34 dc – test negatywny, @nie ma:(

   Poczekaj jeszcze trochę tak jak radzą dziewczyny, mi 1 test też wyszedł negatywny, beta też, dopiero za trzecim razem pojawiła się taka cieniutka kreseczka, dziś ta kreseczka ma prawie 20 miesięcy.
   Powodzenia

   Ewa77+Maja 19 miesięcy

  • Re: 34 dc – test negatywny, @nie ma:(

   Tez tak mialam kilka miesiecy temu. Po 3 dniowym spoznieniu zrobilam test, wyszedl negatywny. W ulotce kazali czekac nastepne 3 dni i znowu zrobic, znowu negatywny. W koncu kilka dni pozniej @ przyszla. W sumie spoznila sie z 10 dni, co przy moich bardzo regularnych cyklach jest nie do pomyslenia. Wiec u mnie test sie nie mylil, ale taka mozliwosc zawsze istnieje. Testuj jeszce raz za kilka dni jesli @ sie nie pojawi. Powodzenia.

  • Re: 34 dc – test negatywny, @nie ma:(

   Trzymam kciuki za to, że test się pomylił 🙂

 7. luteina, brak @, test negatywny??

  Moje cykle trwały najdłużej 32 dni i były raczej regularne. Od 10 dni biorę luteinę. Dziś jest mój 34 dc i @ nie ma. A temperatura mierzona ok. godz. 17 codziennie 37,4. W 33 dc robiłam test i wynik wyszedł negatywny. Trochę bolą piersi i cały czas wydaje mi się jakby @ przyszła. Mogę mieć jeszcze nadzieję??

  • Re: luteina, brak @, test negatywny??

   Tak mi coś chodzi po głowie, że ja biorąc Luteinę też miałam przesuniętą @, dostałam ją dopiero po jej skończeniu. I to ponoć można dostać @ nawet do 7 dni, po zakończeniu przyjmowania Luteiny.
   Jak chcesz mieć pewnośc to zrób bete i będzie wiadomo czy jesteś w ciąży, czy nie. Trzymam kciuki, aby to jednak było dzidzi!!!

  • Re: luteina, brak @, test negatywny??

   nie chce odbierac nadziei, ale ja ostatnio bralam luteine a @ dostalam dopiero 9 dni po jej odstawieniu…. Ale trzymam kciuki, by u ciebie jednak sie nie zjawila, ale jak cos to nie masz sie co marwic! dla pewnosc zrob 2 test. Ja robilam cztery i juz po 4 wiedzialam, ze @ przyjsc kiedys musi

Testy ciążowe

Co oznacza rozlany test ciążowy?

Domowe testy ciążowe charakteryzują się dużą czułością i stanowią całkiem wiarygodne źródło informacji na temat ewentualnego zapłodnienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przeprowadzona próba daje trudny do odczytania wynik....

Czytaj dalej →
Testy ciążowe

Ile kosztuje test ciążowy?

Test ciążowy to pierwszy krok do stwierdzenia ciąży, dlatego kupuje go wiele kobiet, które chcą się dowiedzieć, czy spodziewają się dziecka. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych, które...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo