Temperatura przed okresem, w trakcie cyklu i po zapłodnieniu

Temperatura kobiety – przed okresem, po owulacji oraz w ciąży – ulega znaczącym wahaniom. Taki stan wynika z działalności układu hormonalnego. W różnych fazach cyklu, organizm stymuluje produkcję różnych hormonów, co objawia się m.in. właśnie zmianami w obszarze fizjologicznej temperatury ciała. Jak bardzo waha się temperatura kobiecego ciała między miesiączką i owulacją i jakie wskazania termometru mogą świadczyć o ciąży? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.  

36,6 st. Celsjusza – właśnie taka temperatura ciała jest uznawana za wzorcową. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że pod wpływem różnorakich czynników, fizjologiczna temperatura może ulegać podwyższeniu lub obniżeniu i wcale nie musi to wskazywać na stan chorobowy. W przypadku kobiet, za wahania temperatury ciała odpowiada przede wszystkim działalność układu hormonalnego. Pod wpływem wydzielania hormonów, termometr może pokazać wartość zbliżającą się do stanu podgorączkowego, co w niektórych dniach cyklu jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Jak zmienia się temperatura ciała kobiety w trakcie cyklu? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Cykl miesiączkowy – skok temperatury

Na wstępie wypada zaznaczyć, że fizjologiczna temperatura ciała nie jest wartością stałą. Na jej wysokość wpływa wiele czynników, nie tylko stan chorobowy, w trakcie którego podwyższona temperatura jest rezultatem odpowiedzi immunologicznej organizmu. Zmęczenie, zdenerwowanie, spożycie alkoholu – to wszystko może wpłynąć na wahania temperatury. Niemniej jednak, regularne pomiary, wykonywane przez dłuższy czas, pomogą poznać lepiej swój organizm. 

Jedynie w rzadkich sytuacjach, temperatura ciała kobiety nie zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Mówimy wówczas o cyklu jednofazowym, czyli de facto – o cyklu bezowulacyjnym. Skok temperatury mniej więcej w połowie cyklu (cykl dwufazowy) świadczy o owulacji.

W okresie od wystąpienia miesiączki do jajeczkowania, pierwsze skrzypce w kobiecym ustroju gra estrogen. Ten hormon pozwala utrzymać temperaturę ciała w okolicach wartości uznawanej za wzorcową. Zdarza się, że w tym czasie termometr wskazuje też wartość niższą niż 36,6 st. Celsjusza, co najczęściej nie powinno wzbudzać niepokoju. Fizjologiczna temperatura ciała wzrasta w momencie, gdy do następuje wzrost stężenia progesteronu.

Sprawdź: Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?

Temperatura przed okresem – Wzrost temperatury po owulacji

Większe stężenie tego hormonu pojawia się tuż po owulacji – gdy pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte. Następuje wówczas wzrost fizjologicznej temperatury o mniej więcej pół stopnia Celsjusza. Taki stan utrzymuje się przez 2-3 dni. Następnie temperatura ciała nieznacznie spada, ale wciąż pozostaje podwyższona względem wartości, jaka została odnotowana przed owulacją, o mniej więcej 0,2 stopnia Celsjusza

Temperatura przed okresem

Spadek temperatury ciała następuje tuż przed okresem, gdy zmniejsza się stężenie progesteronu. Wówczas termometr zaczyna pokazywać wartość zbliżoną do wzorcowej (lub nieznacznie niższą), a taki stan utrzyma się do następnej owulacji, gdy znów wzrostowi ulegnie poziom progesteronu. Temperatura w pochwie przed okresem spada tak samo jak temperatura ciała.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że mówimy tu o sytuacji, w której nie doszło do zapłodnienia. Jeśli temperatura nie spadnie, a okres nie zacznie się na czas może to oznaczać ciążę.

Zobacz też: Badanie ogólne moczu [przeciwwskazania, wyniki, normy]

Temperatura po zapłodnieniu

Jeżeli w następstwie zbliżenia, plemnikowi udało się połączyć z komórką jajową, ciałko żółte przeistoczy się w ciałko żółte ciążowe. Wyższy poziom progesteronu zostanie podtrzymany, a to oznacza, że temperatura ciała nie spadnie tuż przed spodziewaną miesiączką (a samo krwawienie – nie wystąpi).

Sprawdź: Jak strzepać termometr – zbijanie temperatury z termometru rtęciowego

Temperatura pochwy w ciąży

W związku z wysokim poziomem progesteronu, podwyższona temperatura ciała będzie utrzymywać się od ostatniej owulacji aż do dnia rozwiązania ciąży. Jaka wartość uznawana jest za prawidłową? Jeżeli termometr pokaże 37 st. Celsjusza, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Warto podkreślić, że pomiary wykonywane w pochwie będą jeszcze wyższe. W tym przypadku, prawidłowa wartość to ok. 37,5 st. Celsjusza. 

Zobacz również: Niepłodne dni: Kiedy są dni niepłodne? Ile trwają? Jakie objawy im towarzyszą?

Wykres temperatury w ciąży

Po potwierdzeniu ciąży, warto wykonywać codzienne pomiary temperatury ciała. Wahania na plus lub minus mogą wskazywać na infekcję. Trzeba pamiętać, że nawet pozornie niegroźna dolegliwość może mieć wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Pomiary wykonujemy zawsze o tej samej godzinie, obowiązkowo w tym samym miejscu. Zaleca się mierzenie temperatury w pochwie, odbycie lub w ustach. Pomiary wykonywane pod pachą są najmniej dokładne.

Zobacz też: Gorączka u dziecka: jak zbić gorączkę u dziecka?

Kobiety pytają jaka powinna być temperatura przed okresem, po owulacji i w ciąży

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z wahaniami temperatury ciała w trakcie cyklu i po zapłodnieniu.

Podwyższona temperatura ciała po owulacji – jak długo?

Fizjologicznie podwyższona temperatura po owulacji utrzymuje się mniej więcej przez dwa, trzy dni. Później nieznacznie spada, ale wciąż pozostaje podwyższona aż do mementu wystąpienia krwawienia menstruacyjnego.

Jaka temperatura po owulacji świadczy o ciąży?

Podwyższona temperatura ciała utrzymuje się także w okresie poowulacyjnym. Jeżeli termometr pokazuje w tym czasie 36,8-26,9 st. Celsjusza, nie musi to wskazywać na ciążę. Jeżeli jednak taka temperatura będzie występowała w dniu spodziewanej miesiączki, a krwawienie menstruacyjne nie wystąpi, ciąża jest wysoce prawdopodobna. 

Sprawdź: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Jaka temperatura świadczy o owulacji?

W trakcie owulacji, temperatura ciała zwykle wzrasta maksymalnie o kilka kresek. Zazwyczaj wynosi 36,8-36,9 st. Celsjusza.

Temperatura przed okresem – Ile dni przed okresem jest podwyższona temperatura?

Temperatura przed miesiączką zazwyczaj spada. Zazwyczaj jest ona podwyższona w trakcie owulacji, która trwa do 48 godzin. Rosnąca temperatura przed okresem może oznaczać ciążę.

Kiedy wzrasta temperatura w cyklu?

Fizjologiczna temperatura ciała w cyklu menstruacyjnym wzrasta w dniu wystąpienia owulacji, co ma związek ze zwiększonym stężeniem progesteronu w organizmie.

Zobacz też: Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?

Kiedy wzrasta temperatura po zapłodnieniu?

Wzrost temperatury ciała następuje tuż przed owulacją. Wyższa temperatura przed okresem może oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Temperatura wyższa od prawidłowej mniej więcej 0,2-0,3 stopnia Celsjusza może utrzymywać się przez całą ciążę. 

Czy podwyższona temperatura przed okresem to normalne?

Tuż przed miesiączką, fizjologiczna temperatura ciała spada do około 36,4-36,6 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura ciała przed momentem wystąpienia krwawienia może wskazywać na ciążę. Jeżeli krwawienie menstruacyjne nie wystąpi, warto wykonać test ciążowy lub udać się do ginekologa.

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo