Krwawienie międzymiesiączkowe przyczyny

Krwawienie międzymiesiączkowe – Czy krwawienie w połowie cyklu to powód do niepokoju?

Plamienia między miesiączkami, w odróżnieniu do intensywnych krwawień, nie zawsze są powodem do niepokoju. Niekiedy są wręcz objawem prawidłowego i naturalnego działania układu rozrodczego. Jak rozróżnić niepokojące krwawienie w połowie cyklu od fizjologicznego plamienia? Jakie są najczęstsze przyczyny krwawień międzymiesiączkowych? Czy krwawienia między okresem po 40 to oznaka menopauzy?

Krwawienie międzymiesiączkowe – przyczyny

Najczęstszą przyczyną pojawienia się niespodziewanego krwawienia między miesiączkami są różnorodne zaburzenia hormonalne. Do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego, potrzebny jest zdrowo funkcjonujący układ hormonalny. Jest on niebywale złożony i najdrobniejsze zmiany, związane np. z czynnikami zewnętrznymi jak stres, podróże, relacje z bliskimi mogą zaburzać jego pracę. Także i czynniki wewnętrzne – jakiekolwiek toczące się choroby przewlekłe i chwilowe infekcje – wpływają na wydzielanie się poszczególnych hormonów. W konsekwencji dochodzi do reakcji łańcuchowej, w której niedobór lub nadmiar jednego z hormonów powoduje szereg zmian w wydzielaniu się innych. Dlatego większość kobiet w ciągu swojego życia przynajmniej kilka razy obserwuje znaczące przesunięcia w długości trwania cyklu menstruacyjnego i doświadcza nieregularnych plamień.

Kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję niekiedy obserwują u siebie krwawienie między miesiączkami podczas brania tabletek lub stosowania plastrów czy wkładek. W takich przypadkach powodem krwawień jest najczęściej nieodpowiednio dobrany środek antykoncepcyjny – jego zmiana, najlepiej poprzedzona odpowiednimi badaniami endokrynologicznymi, rozwiązuje problem.
Krwawienie międzymiesiączkowe przy hormonalnej spirali (wkładce domacicznej) czy tradycyjnej miedzianej zdarza się stosunkowo często przez pierwsze pół roku po założeniu wkładki. Według danych podawanych w ulotkach informacyjnych dołączanych do wkładek,  jest to jeden z najczęstszych skutków ubocznych. Jeśli jednak krwawienie pojawia się często, jest bardzo intensywne i towarzyszą mu dolegliwości bólowe, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o złym umiejscowieniu lub przemieszczeniu się wkładki.

Krwawienie między miesiączkami po stosunku może być oznaką polipa lub mięśniaka w głębi pochwy, ale także otarcia błony śluzowej czy pęknięcia naczynka pod wpływem intensywnego zbliżenia. Regularnie odwiedzające ginekologa i wykonujące cytologię kobiety najczęściej nie wymagają innego niż farmaceutyczne leczenia zmian takich jak polipy czy mięśniaki, ponieważ zmiany te nie są u nich zbyt duże. W skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie chirurgiczne wymienionych zmian.
Niekiedy krwawienie w trakcie trwania cyklu może być objawem nieleczonej infekcji bakteryjnej. W takim przypadku najczęściej towarzyszą mu intensywne upławy, świąd lub pieczenie pochwy, ból podbrzusza i w trakcie oddawania moczu, dodatkowo podniesiona temperatura ciała.
Krwawienia między miesiączkami po wysiłku to objaw, który należy bezzwłocznie skonsultować z ginekologiem. Szczególnie, jeśli krwawienie jest intensywne, jaskrawoczerwone i towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Podłożem takiego krwawienia mogą być rozmaite choroby, ze zmianami nowotworowymi włącznie, dlatego bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy.

Krwawienie między miesiączkami po porodzie może zdarzać się przez cały okres karmienia piersią. Przez pierwsze 6 tygodni po porodzie, w okresie połogu, krwawienie jest fizjologicznym objawem oczyszczania się i kurczenia macicy. Następnie, większość mam karmiących piersią obserwuje u siebie brak okresu – to, jak szybko on wróci, jest kwestią indywidualną. Co więcej, u mam, które zaczęły ponownie miesiączkować, ale nadal karmią, okres może być nieregularny. W większości przypadków nie jest to powód do obaw, warto jednak udać się na kontrolną wizytę u ginekologa i – jeśli po połogu nie miało to miejsca – wykonać cytologię.

O czym świadczą krwawienia między miesiączkami?

Krwawienie w trakcie cyklu może być powodowane także zupełnie naturalnymi czynnikami, które świadczą o zdrowym funkcjonowaniu układu rozrodczego. Krwawienie międzymiesiączkowe, jeśli nie jest zbyt intensywne, trwa krótko (około jednego dnia) i pojawia się zwykle w połowie cyklu, jest częstym objawem owulacji.

Plamienie w połowie cyklu i ból brzucha

U niektórych kobiet pęknięcie pęcherzyka Graffa może dawać dolegliwości bólowe (delikatny ból jednego z jajników i skurcze w dole brzucha przez około 4-6 godzin) i skutkować subtelnym plamieniem o jaskrawoczerwonej barwie. Tego typu objawy zdarzają się niekiedy w trakcie implantacji zarodka – około 5 dni po stosunku, w trakcie którego doszło do zapłodnienia.

Zatem podsumowując: co może oznaczać krwawienie między miesiączkami?

Sposób na krwawienie międzymiesiączkowe

To, jak leczyć krwawienia międzymiesiączkowe uwarunkowane jest powodem, z którego się pojawiają. Samo nieregularne plamienie nie jest chorobą, tylko jej objawem – najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny i ustabilizowanie gospodarki hormonalnej pacjentki. Dlatego w każdym przypadku, gdy pojawi się plamienie lub krwawienie niewpisujące się w cykl menstruacyjny, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u ginekologa, celem znalezienia przyczyny i podjęcia leczenia. Nie warto wierzyć żadnym rewelacjom z for internetowych – nie istnieją żadne „tabletki na krwawienia międzymiesiączkowe”.

Nie powinno się również na własną rękę zaczynać, ani zaprzestawać stosowania w połowie opakowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Może to spowodować tylko pogorszenie się objawów, jeśli przyczyną jest rozregulowana gospodarka hormonalna. Jednocześnie nie warto wpadać w panikę – w większości przypadków plamienie między miesiączkami nie jest powodowane poważnymi chorobami i podjęcie szybkiego leczenia niweluje problem.

Krwawienia międzymiesiączkowe po 40. i 50. roku życia

Krwawienie między miesiączkami po czterdziestce może być zwiastunem zbliżającej się menopauzy. U kobiet po 40. i 50. roku życia plamienie poprzedzające początek cyklu często związane jest z ze zmniejszaniem się produkcji progesteronu i innych zmian, które zachodzą w okresie klimakterium.

Niektóre z pań w tym czasie doświadczają kilku pomniejszych krwawień na przestrzeni cyklu albo nawet jednego bardzo długiego. W tym czasie zdarza się, że kobiety obserwują wydzielinę w postaci śluzu z krwią w połowie cyklu lub innych nieregularności. Najczęściej nie powinno to stanowić powodu do niepokoju i jest naturalnym procesem wygaszania aktywności jajników. Mimo to, warto szczególnie zadbać o swoje zdrowie w tym okresie, zaczynając od wizyty u ginekologa i endokrynologa, którzy pomogą dobrać terapię łagodzącą dolegliwości związane z menopauzą.

Krwawienie między miesiączkami w pytaniach i odpowiedziach

Ile może trwać krwawienie międzymiesiączkowe?

Krwawienie międzymiesiączkowe może trwać od kilku godzin do kilku tygodni. Wszystko zależy od przyczyny, która je wywołuje. Kobiety w okresie menopauzalnym mogą doświadczyć krwawienia trwającego niemal bez przerwy przez kilkanaście dni. Z kolei krwawienie okołoowulacyjne u zdrowej kobiety w wieku rozrodczym trwa nie dłużej niż dobę i jest bardzo subtelne. Krwawienie towarzyszące infekcji bakteryjnej może trwać do czasu jej wyleczenia. Jeśli powodem są zmiany hormonalne, krwawienie o różnorodnym natężeniu może się pojawiać przez cały czas ich trwania.

Jak wygląda krwawienie międzymiesiączkowe?

Krwawienie międzymiesiączkowe różni się wyglądem, w zależności od przyczyn, które je powodują. Delikatne plamienie, przypominające cienkie niteczki jasnoczerwonej krwi, mogą pojawić się w okresie owulacji. Mocniejsze plamienie, w dalszym ciągu jednak nie wymagające zastosowania innych środków higienicznych, niż zwykła wkładka, może oznaczać implantację zarodka (jeśli doszło do zapłodnienia w okresie okołoowulacyjnym). Jeśli krwi towarzyszą intensywne upławy o ciemnobrunatnej, szarej lub żółtawej barwie, prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym – w takim wypadku dodatkowym objawem jest świąd i pieczenie. Intensywne krwawienie, przypominające zwykłą miesiączkę jest objawem wymagającym jak najszybszej konsultacji z lekarzem, ponieważ jego podłoże może być bardzo poważne i wymagać natychmiastowych działań.