12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal wszystkie szczegóły twarzy dziecka.

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kiedy rozpoczynasz dwunasty miesiąc ciąży to znaczy, że jesteś już w trzecim miesiącu. Twój brzuszek powinien być już zarysowany i delikatnie odstawać. To też koniec ciężkiego, pierwszego okresu ciąży – w końcu odpuszczą męczące mdłości, wymioty, chęć częstego oddawania moczu i zmęczenie. Możesz też odetchnąć z ulgą – z końcem tego tygodnia zdecydowanie spada możliwość poronienia.

W tym okresie dochodzi do utworzenia łożyska, czyli narządu, który będzie pośredniczył między dzieckiem a mamą. Przez to możesz odczuwać typowe objawy, czyli częste zawroty głowy, które są spowodowane powstawaniem nowych naczyń krwionośnych, wciąż niedużą ilością krwi i wahaniami poziomu cukru w jej osoczu.

Jak wygląda dziecko w 12. tygodniu ciąży?

W dwunastym tygodniu ciąży dziecko ma już około 6 centymetrów. Waga płodu to 10-15 gramów. Jego twarz zyskuje niemal wszystkie elementy – pojawia się nosek, podbródek, zrasta się podniebienie. Zaczynają wykształcać się powieki. Na twarzy dziecka pojawiają się pierwsze uśmiechy, zaczyna ono otwierać i zamykać usta oraz ssać kciuk. Jego skóra zaczyna produkować zawiązki cebulek włosowych, zaczynają też rosnąć paznokcie.

Jeśli chodzi o zmiany wewnątrz małego organizmu – wciąż trwa wzmożony rozwój mózgu, a między komórkami tworzą się połączenia nerwowe. Jelita dopasowują się do brzucha, a organizm zaczyna produkować i wydalać mocz do płynu owodniowego. Ponadto powstają gruczoły produkujące ślinę oraz otwór odbytu; kończy się również proces tworzenia się strun głosowych. Dochodzi do twardnienia żeber i kręgów oraz rozpoczęcia aktywności kory nadnerczy, która produkuje hormony. Zewnętrzne narządy płciowe dziecka są już wykształcone, jednak wciąż nie można ich zobaczyć podczas badania USG. W związku z tym jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić płeć maluszka. Często między nóżkami dziecka widać jakieś tkanki, jednak trudno zidentyfikować, czy są to męskie narządy płciowe czy przerośnięte wargi sromowe u dziewczynki. Z poznaniem płci dziecka będziesz musiała poczekać jeszcze około 3-4 tygodni.

12 tydzień ciąży to również okres, w którym dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne – kiedy położysz dłoń na brzuchu, płód przesunie się w jej stronę, bliżej emitowanego przez nią ciepła. Maleństwo odczuwa już wtedy ból i może płakać, co zresztą często się dzieje, dlatego należy zapewnić mu spokój i brak nadmiernych drgań i uderzeń. W dwunastym tygodniu dziecko zaczyna energicznie się ruszać, ale na razie zbyt słabo, żebyś mogła je wyczuć. Malutkie dziecko potrafi już ruszać głową, a nawet otwiera i zamyka usta. Maluch wykonuje również ruchy klatką piersiową, które powodują, że do płuc wpływa i wypływa z nich płyn owodniowy.

Rozwój emocjonalny dziecka w 12. tygodniu ciąży

To zaskakujące jak szybko rozwija się maluszek, nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. Na tym etapie dziecko potrafi już ssać kciuk i reaguje spontanicznie na bodźce zewnętrzne. Między 12. a 18. tygodniem następuje wzmożony rozwój mózgu maluszka. W związku z tym niezwykle ważne jest, żebyś nie piła alkoholu, nie paliła oraz nie zażywała jakichkolwiek leków, których nie zaleci lekarz.

Jak czuje się mama w dwunastym tygodniu ciąży?

W tym czasie może dojść do zwiększenia masy ciała, możesz też odczuwać większy głód – warto jednak zadbać o odpowiednią dietę i nie jeść „za dwoje”. Jadłospis najlepiej skonsultować z lekarzem, żeby uniknąć cukrzycy ciężarnych. W końcówce pierwszego trymestru ciąży prawdopodobnie spadnie też twoje libido, chociaż jednocześnie poprawi się ukrwienie narządów płciowych, co przełoży się na lepsze nawilżenie pochwy i większą czułość na bodźce. Jeśli nie boisz się uprawiać seksu w tym czasie i nie zakazał tego lekarz ze względu na bezpieczeństwo dziecka – doznania ze zbliżenia mogą być intensywniejsze i przyjemniejsze niż wcześniej.

12. tydzień ciąży: objawy

Najważniejszą zmianą w organizmie jest jednak wzmożona produkcja progesteronu – wygładza się twoja skóra, włosy stają się lśniące i grube, ciemnieją znamiona, pieprzyki i brodawki. Stajesz się promienna. Niestety w tym samym czasie wzrasta również praca gruczołów łojowych i ślinianek, co prowadzi do wzmożonego pocenia się i nierzadko wywołuje wrażenie nieprzyjemnego oddechu z ust.

W 12. tygodniu wciąż mogą Cię męczyć wzdęcia i zaparcia. Jeśli tak jest, unikaj produktów, które mogą wywołać zaparcia. Są to na przykład: czekolada, czarne jagody i wszelkie ciężkostrawne potrawy. Sięgaj po produkty z dużą zawartością błonnika, czyli na przykład płatki owsiane, siemię lniane, pieczywo pełnoziarniste czy też owoce i warzywa. Jeśli zdecydujesz się na jakiekolwiek leczenie, skonsultuj się z lekarzem. Nie przyjmuj żadnych leków na własną rękę. Nie jest dobrym pomysłem próbowanie oczyszczania domowymi sposobami, na przykład ziołami i mieszankami przeczyszczającymi, ponieważ mogą one wywołać skurcze macicy. Zaparcia i wzdęcia eliminuj najlepiej dietą, a jeśli to zawiedzie, poproś o pomoc lekarza prowadzącego ciążę.

Poza tym Twoje serce być może zaczyna pracować szybciej. Nie powinno Cię to martwić, jest to normalny objaw ciąży świadczący o tym, że serce pompuje większą ilość krwi. Ze względu na to, że Twój organizm poświęca mnóstwo energii na tworzenie się łożyska, możesz czuć większe zmęczenie niż w poprzednim tygodniu.

12. tydzień ciąży: brzuch mamy

W tym okresie macica jest już wyraźnie większa i zaczyna wystawać poza spojenie łonowe. Wprawdzie nie będzie to zauważalne dla Ciebie, jednak lekarz na pewno to zobaczy. Z powodu stale powiększającej się macicy, jelita są przesuwane do góry i to właśnie one są głównym powodem, że pewnie zaczynasz widzieć swój powiększający się brzuszek. Twój rosnący obwód pasa nastroi Cię optymizmem, będziesz miała więcej energii, a ciągłe nudności i wymioty powinny ustąpić. Poza tym około 12. tygodnia będziesz mniej zmęczona i senna. Jeśli do tej pory nudności oraz zmęczenie nie pozwalały Ci na aktywność fizyczną – czas to zmienić. 12. tydzień ciąży to idealny czas, aby rozpocząć ćwiczenia. Możesz wybrać na przykład specjalne zajęcia dla ciężarnych, basen lub jogę. Bardzo dobrze wpłyną na Ciebie po prostu długie spacery. Pamiętaj, że ciąża nie jest okresem, w którym musisz rezygnować z aktywności, a wręcz przeciwnie. Ruch zapobiegnie nadmiernemu przybieraniu na wadze i wzmocni Twoje ciało, co jest bardzo ważne w trakcie całej ciąży oraz porodu. Nie powinnaś się jednak nadwyrężać i wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń. Jeśli tylko poczujesz zmęczenie, zakończ wysiłek. Poza tym dużo odpoczywaj, śpij i poświęć sporo czasu na relaks i odprężenie.

12. tydzień ciąży: ból podbrzusza

Ponieważ w 12. tygodniu ciąży macica i płód szybko rosną, możesz odczuwać ból w okolicy podbrzusza. Jest to spowodowane tym, że macica rosnąc pociąga więzadła, na których jest zamocowana. Poza tym charakterystyczne dla tego okresu jest uczucie pociągania, które występuje ponad linią pachwin. Jeśli bóle są mocne, nie wahaj się i skonsultuj się z lekarzem prowadzącym – nie bój się mówić mu o każdej sprawie, która Cię niepokoi.

O czym trzeba pamiętać w 12. tygodniu ciąży?

Jeśli jeszcze nie byłaś na pierwszej wizycie kontrolnej, to najwyższy czas, żeby na nią pójść. Podczas pierwszego badania lekarz wykona ultrasonografię, a poza tym w 12. tygodniu można już wykonać badania prenatalne. Lekarz może zalecić również ogólne badania, takie jak morfologia krwi czy badanie moczu. To drugie w czasie ciąży powtórzy się jeszcze kilka razy, ponieważ jest to okres, w którym infekcje dróg moczowych są niestety czymś bardzo częstym. Odpowiednie leczenie zapaleń dróg moczowych jest w okresie ciąży bardzo istotne. Bakterie wywołujące zapalenie mogą nie dawać żadnych objawów choroby, dlatego tak ważne jest, żeby często kontrolować mocz. U niektórych kobiet skłonności do infekcji dróg moczowych są większe. Jeśli należysz do takich kobiet, pij dużo wody, ponieważ pomoże to wypłukiwać wszelkie bakterie z dróg moczowych. Nie bez znaczenia jest to, po jaką wodę sięgasz. Lepiej wybieraj tą niskozmineralizowaną, ponieważ wysokozmineralizowana może przyczyniać się do nasilenia objawów kamicy nerkowej.

12. tydzień ciąży: dieta

W dalszym ciągu bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia i żelaza. Niedobory wapnia mogą się dla Ciebie źle skończyć, ponieważ dziecko pobiera od Ciebie wszystkie pierwiastki, przez co możesz być narażona na problemy z kośćmi i zębami. Najlepiej wchłaniające się żelazo znajdziesz w mięsie, zwłaszcza czerwonym. Duże ilości żelaza zawierają również jaja, płatki owsiane, orzechy oraz nasiona roślin strączkowych, dlatego powinnaś włączyć te produkty do swojej diety. W tym okresie nie jest już aż tak ważne przyjmowanie dużych ilości kwasu foliowego. Możesz się zdecydować na specjalne suplementy przeznaczone dla ciężarnych, jednak pamiętaj, że najlepiej przyswajane są składniki mineralne i witaminy naturalnego pochodzenia. Dlatego też, Twoja dieta powinna być urozmaicona i dostarczać Tobie i maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Nie daj się namówić nawet na minimalne ilości alkoholu, ponieważ to co Tobie wydaje się małą ilością może poważnie zaszkodzić dziecku. Nawet najmniejsze ilości alkoholu przenikają z Twojego krwioobiegu do krwioobiegu Twojego dziecka i pozostają tam znacznie dłużej niż w Twoim ciele. Niewielkie ilości alkoholu mogą powodować u dziecka tak zwany zespół alkoholowy. Skutkiem tego zespołu jest to, że dziecko rodzi się mniejsze niż powinno oraz może cierpieć na pewne opóźnienia psychiczne oraz fizyczne. Po urodzeniu może się wydawać, że dziecko jest zdrowe, jednak wady mogą ujawnić się nawet w późniejszym czasie, na przykład w wieku szkolnym. Dzieci z zespołem alkoholowym często mają problemy z koncentracją i uczą się gorzej niż ich rówieśnicy.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

39 tydzień ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko może już ważyć do 3800 gramów i jest w pełni przygotowane do życia poza brzuchem swojej mamy. Wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe są rozwinięte,...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

4 tydzień ciąży

Najczęściej w przypadku regularnych cykli, to właśnie w 4. tygodniu trwa intensywny podział połączonych komórki jajowej i plemnika, zaś zarodek kończy swoją podróż z jajowodu do macicy. W niej osadza...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Na tym etapie ciąży u większości dzieci wszystkie narządy są już w pełni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży

W 36 tygodniu ciąży dziecko jest już prawie takiej wielkości, jakiej będzie w chwili porodu, jednak jego waga jeszcze wzrośnie. Twój brzuch jest już bardzo duży i zapewne nawet na...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to już ten okres, w którym dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać coraz wyraźniej znać o swojej obecności pod Twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to już ostatnia prosta na drodze do porodu. Dziecko na tym etapie jest już w pełni rozwinięte i jeśli urodzi się właśnie teraz, nie jest już...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

To już ten czas, kiedy zbliżasz się do półmetka ciąży. Zleciało, prawda? Dopiero co byłaś w pierwszych tygodniach ciąży i z niecierpliwością wypatrywałaś czasu, gdy będzie już widać, że spodziewasz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku! Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Teraz pójdzie już z górki! Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży… zapewne sama sobie zadajesz pytanie kiedy to właściwie zleciało, prawda? Na tym etapie ciąży wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i od kilku tygodni funkcjonują. Malec stale...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Uff, to już 28 tydzień! Połowa ciąży już za Wami, pozostały ostatnie miesiące, a data porodu przybliża się coraz bardziej. Zaczęłaś właśnie trzeci trymestr ciąży! To już ostatni przed rozwiązaniem....

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Prawo

Ciąża na urlopie wychowawczym

Zajście w kolejną ciążę podczas trwania urlopu wychowawczego zdarza się bardzo często. Mamy liczą, że niewielka różnica wieku pomiędzy pociechami pozwoli im na wspólne zabawy i naukę oraz szybkie usamodzielnienie...

Czytaj dalej →
Ciąża

Jak odżywiać się w ciąży?

Odpowiednie odżywianie w czasie ciąży Każda przyszła mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę, że prawidłowe odżywianie w ciąży należy do najważniejszych obowiązków ciężarnej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general