1 trymestr ciąży

1 trymestr ciąży to bardzo ważny okres dla Ciebie i rosnącego w Twoim wnętrzu maluszka. Tych dwanaście pierwszych tygodni, bo tyle trwa 1 trymestr, bywa szczególnie ciężkie dla ciężarnej. Ciąża nie jest jeszcze widoczna, ale daje silnie się odczuć przyszłej mamie. Hormony szaleją, a Twoje ciało przygotowuje się na nadchodzące miesiące. Wzmożony apetyt przeplatany okresami jadłowstrętu, nadwrażliwość na zapachy, męczące mdłości bez względu na porę dnia, huśtawka nastrojów, a dodatkowo dopadająca nagle senność.

via GIPHY

 

Badania w 1 trymestrze ciąży

Jeśli test ciążowy pokazał dwie kreski to pierwszym badaniem będzie potwierdzenie radosnej nowiny przez sprawdzenie poziomu hCG we krwi. W pierwszych tygodniach należy także zrobić USG u ginekologa, na którym po raz pierwszy zobaczysz maleńki zarys swojego dziecka. Lekarz zleci także morfologię ogólną krwi, a także określenie jej grupy i czynnika Rh. Jest to szczególnie ważne ze względu na ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Dodatkowo potrzebne będzie także oznaczenie poziomu glukozy we krwi, co nie jest zbyt przyjemnym badaniem ze względu na konieczność wypicia bardzo słodkiego roztworu glukozy. Niezbędne będzie także wykonanie badań pod kątem toksoplazmozy, różyczki, wirusa HIV oraz cytomegalii.

Jeśli na krótko przed ciążą nie były badane hormony tarczycy, to je również należy przebadać. Konieczne będzie sprawdzenie poziomu TSH. Dobrze jest również zrobić badanie ogólne moczu.

Plamienie w 1 trymestrze ciąży

Plamienie na samym początku ciąży nie należy do rzadkości i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Pierwszą przyczyną może być zagnieżdżanie się zarodka w ścianie macicy. Dzieje się to w bardzo wczesnej ciąży, około 10 dni po zapłodnieniu.

Bez względu na przyczynę plamienia w 1 trymestrze ciąży, należy niezwłocznie udać się do ginekologa

Zdarza się również, że plamienie w 1 trymestrze ciąży jest formą “szczątkowej” miesiączki. Ściana macicy pomimo zagnieżdżonego w niej zarodka nadal częściowo się złuszcza i występuje plamienie na kształt krwawienia miesiączkowego. Zdarza się to bardzo rzadko, ale lekarze przyznają, że ma to miejsce.

Inną przyczyną plamienia w 1 trymestrze są niedobory hormonalne. Zbyt niski poziom progesteronu najczęściej daje objawy w postaci niewielkiego krwawienia. Może się okazać, że potrzebne będą leki na podtrzymanie ciąży, ale o tym zdecyduje lekarz po zapoznaniu się z wynikami badań.

Pierwszy trymestr ciąży: czego nie wolno?

Bezwględnie należy zrezygnować z palenia papierosów. Przyszła mama powinna także unikać przebywania w towarzystwie palaczy i w miejscach zadymionych. Nawet bierne palenie może zaszkodzić maluchowi. Należy również odstawić alkohol. Na kolejnych kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, o ile zamierzasz karmić piersią, musisz pożegnać się z nawet niewielką ilością napojów z procentami.

Jeśli masz kontakt z substancjami chemicznymi, na przykład ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub przebywasz w miejscach zapylonych, to należy również przeorganizować tę część codzienności. Takie warunki mogą niekorzystnie wpływać na rozwijającą się ciążę.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo