Czy da się zwiększyć ilość pokarmu w jeden dzień?

Zastanawiasz się, jak rozkręcić laktację? Sposobów jest mnóstwo, a każdej z nas może pomóc inny. Warto jednak podejść do tematu “z głową”, aby sobie pomóc a nie zaszkodzić.

Częste przystawianie dziecka

Przystawianie dziecka do piersi “na żądanie” nie jest jedynie pustym sloganem. Im częściej będziesz to robić, tym więcej mleka będzie produkował twój organizm. Na początku może ci się wydawać, że ciągle karmisz, ale spokojnie – nie zawsze tak będzie. Przystawiaj dziecko do piersi regularnie, nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że jest najedzone. Nawet “ciumkanie” brodawki sutkowej na początku ma duże znaczenie. Zwlekasz z podaniem dziecku piersi, bo chcesz dać czas organizmowi czas na wyprodukowanie pokarmu? Niepotrzebnie. Jeśli będziesz przystawiać malucha do piersi za rzadko, twój organizm może pomyśleć, że produkuje wystarczającą ilość mleka – w końcu tak nieczęsto “schodzi”.

Prawidłowa technika

Nie zapominaj o właściwej technice przystawiania dziecka do piersi. Ważne jest to, aby maluch ustami otoczył całą brodawkę sutkową, nie tylko jej wystającą część. Język dziecka nie powinien być schowany – musi być wysunięty i obejmować brodawkę. Warto – jeszcze w szpitalu – skorzystać z pomocy położnej lub doradcy laktacyjnego i poprosić, by pokazali, jak to wygląda w praktyce.

Nie rezygnuj z nocnego karmienia

Karmienie w nocy jest niezwykle ważne – to wtedy poziom prolaktyny w naszym organizmie jest najwyższy. Dlaczego to ma znaczenie? Już sama nazwa tego hormonu mówi, że jest związany z laktacją. Kiedy dziecko ssie pierś, poziom prolaktyny wzrasta, pobudza ona organizm do produkcji mleka. A im częściej przystawiamy dziecko do piersi, tym więcej prolaktyny i – co za tym idzie – więcej pokarmu. A skoro w nocy fizjologicznie jest jej najwięcej, będzie nam łatwiej pobudzić organizm do działania.

Wsparcie laktatora

W uregulowaniu laktacji może ci pomóc laktator. Skorzystaj z niego, gdy czujesz, że dziecko nie opróżniło piersi do końca, ale i między karmieniami, aby dać organizmowi sygnał, że powinien produkować więcej pokarmu. Możesz też – gdy dziecko zjadło z jednej piersi, z drugiej odessać mleko laktatorem. To też będzie wskazówką dla twojego ciała, że zapotrzebowanie na pokarm jest większe. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego bez końca – gdy czujesz, że piersi regularnie napełniają, nie sięgaj co chwilę po laktator, aby nie doprowadzić do nawału.

Zadbaj o dietę

Wcale nie musisz pić mleka, aby je wytwarzać. Ale musisz się porządnie nawadniać, najlepsza będzie niegazowana woda. Pamiętaj, że dieta eliminacyjna nie jest czymś, na co powinnaś zdecydować się “z marszu”, nie musisz profilaktycznie rezygnować z ulubionych produktów. To, co jesz, nie ma większego wpływu na skład mleka – powstaje ono z krwi, a do jego produkcji wykorzystywane są tylko te potrzebne składniki. To jaka jest ta dieta karmiącej matki? Właściwie taka sama, jak i innych. Twój jadłospis powinien być zbilansowany, zadbaj o produkty z różnych grup. Chociaż może ci się to wydawać trudne, jedz regularnie. A co z laktacją? Wpływ na nią mają np. różne zioła, w ciągu dnia możesz sięgnąć po napar np. z kopru włoskiego czy ostropestu. Znajdziesz też gotowe mieszanki ziół wspierających laktację. Pamiętaj jednak, że są także zioła, które działają odwrotnie, hamując laktację. To m.in. szałwia i tymianek.

To się uda!

Pamiętaj, że podstawą jest pozytywne nastawienie. Laktacja naprawdę zaczyna się w głowie. Jeśli będziesz się denerwować, może być ciężko. Zrelaksuj się, odpuść odrobinę – zobaczysz, będzie dobrze. Duże znaczenie ma regularność, dlatego tak ważne jest częste przystawianie dziecka do piersi. Idealny sposób na spędzenie czasu? W łóżku! Jeśli tylko masz taką możliwość, spędź pierwsze dni leniwie, z maluszkiem obok. Nawet nie zauważysz, kiedy karmienie stanie się dla ciebie czymś naturalnym i nie będziesz zamartwiać się o to, że z twoja laktacją coś jest nie tak.

To jak to jest z tą ilością pokarmu?

Wróćmy jeszcze do pytania z tytułu: czy da się zwiększyć ilość pokarmu w jeden dzień? Jest to możliwe, jednak czy na pewno na tym powinno nam zależeć? Gdy twoje dziecko będzie opróżniało piersi do końca, będziesz pobudzać laktatorem gruczoły pomiędzy karmieniami, a dodatkowo będziesz sięgać po herbatki laktacyjne, mleka w twoich piersiach przybędzie, ale… może być go aż za dużo. Twoje piersi będą nabrzmiałe, dziecko nie będzie chciało jeść, a ty będziesz szukać sposobu na to, aby pokarmu było mniej.

Pamiętaj, że im większe zapotrzebowanie na mleko wytworzysz, tym więcej organizm go wyprodukuje. Tylko może się okazać, że… niepotrzebnie. Gdy laktacja jest ustabilizowana, pokarmu jest dokładnie tyle, ile potrzebuje twoje dziecko, piersi mogą być miękkie. Wsparcie może być potrzebne jedynie na początku, ale nie powinno się robić tego na czas. 

Być może słyszałaś o tym, aby w czasie nawału odciągać mleko jedynie do poczucia ulgi. To właśnie po to, aby nie dawać organizmowi sygnału, że potrzeba go jeszcze więcej. Regularnie przystawiając dziecko do piersi, czy wspomagając się laktatorem uda ci się unormować laktację, jednak pamiętaj, aby nie przesadzić z pobudzaniem gruczołów do pracy.

Zwróć uwagę na:

Podwójny bezprzewodowy laktator elektryczny trójfazowy Neno Camino

Trójfazowy laktator pomoże ci pobudzić laktację, a także efektywnie odciągać pokarm z piersi. Faza stymulacji to płytkie i intensywne ruchy, pobudzające laktację, faza odciągania to głębokie i powolne ruchy, zapewniające wydajny pobór pokarmu, a tryb mieszany pomaga opróżnić pierś i zwiększyć laktację. A odciąganie z obydwu piersi jednocześnie jest niezwykle wydajne, oszczędza czas.

Laktator Neno Camino ma wbudowany akumulator, który pozwala na korzystanie z urządzenia gdziekolwiek jesteś, bez martwienia się o to, gdzie możesz go naładować. A jeśli będziesz potrzebować doładować baterię, zrobisz to przy pomocy powerbanku. 

W zestawie z laktatorem otrzymujemy niezbędne akcesoria, m.in. butelkę, dzięki czemu nie tylko łatwiej jest przechować odciągnięty pokarm, możemy także nakarmić dziecko bez konieczności przelewania mleka.

Kod rabatowy na wszystkie produkty marki Neno

Oszczędź 15% na produktach marki Neno. Wykorzystaj kod: nenomama na cały asortyment marki Neno na stronie www.neno.pl.

Karmienie piersią

KRYZYS LAKTACYJNY: Jak zwiększyć laktację?

Karmienie piersią to niezapomniany okres w życiu każdej matki. Podczas tego rodzaju kontaktu fizycznego tworzy się z maluszkiem niepowtarzalna więź. Pokarm mamy jest najlepszym źródłem składników odżywczych. Jego skład jest...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Techniki karmienia piersią

Pozycja, w której karmisz dziecko piersią, to podstawa udanego procesu laktacyjnego. Bardzo często maluch nie jest w stanie w prawidłowy sposób uchwycić brodawki, a co za tym idzie, z piersi...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Czy laktator powiększa piersi?

Zastanawiasz się, jak działa laktator i czy sprawia, że piersi stają się większe? Wyjaśniamy, w jaki sposób funkcjonuje ten sprzęt i jak wpływa na nasze ciało. Powiększanie piersi za pomocą...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?

Czego nie można podczas karmienia piersią? Czy można farbować włosy karmiąc piersią? Czy istnieje jakiś związek pomiędzy malowaniem paznokci a karmieniem piersią? A może karmiąc niemowlę nie można pić kawy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo