Dojrzewanie papryki w domu – Czy papryka dojrzeje po zerwaniu?

Czy dojrzewanie papryki w domu jest możliwe? To pytanie nurtuje z pewnością wielu miłośników tego warzywa, które jest bardzo popularne w naszych domach. Służy jako świetny dodatek między innymi do kanapek, jest też składnikiem wielu potraw, które na co dzień przygotowujemy i spożywamy.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zerwana zielona papryka bez problemu dojrzeje;
  • Można przyspieszyć ten proces za pomocą etylenu - Wydzielają go owoce takie jak banany czy jabłka.

Papryka – popularny przysmak

Różne rodzaje papryki już od dawna goszczą na stałe w naszych domach. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej i Centralnej, jednak obecnie rozpowszechniona jest już na całym świecie. Należy do rodziny psiankowatych, a jej odmian jest całe mnóstwo. Są to na przykład najbardziej popularna w naszym kraju odmiana bell, czy bardzo ostre jalapeno i tabasco, które często są składnikami pikantnych sosów. Co ciekawe, warzywo to może mieć rozmaitą barwę, na przykład czerwień, zieleń, pomarańcz czy żółć. Aby uprawiać tę roślinę, niezbędna jest wysoka temperatura, optymalnie w przedziale 18–32°C. Jej owoce najlepiej zawiązują się w warunkach wręcz upalnych, z dużą ilością promieni słonecznych i przy braku silnego wiatru.

Zobacz też: Zepsute awokado – Kiedy awokado jest zepsute?

Dojrzewanie papryki w domu

Wybierając owoce i warzywa w sklepie, najczęściej sięgamy po takie, które są duże, mają odpowiedni kształt i kolor, oraz nie są miękkie czy obite. Mówimy wtedy, że są dojrzałe. Często zwracamy uwagę też na ich pochodzenie, gdyż naturalne jest, że im bliżej znajduje się sad, z którego zostały zebrane, tym będą świeższe i smaczniejsze.

Kiedy dojrzewa papryka? Generalnie dojrzewanie to proces, który zaczyna się od zapylonych kwiatów tworzących owoce, a kończy się zepsuciem. Trudno jednak w prostych słowach wyjaśnić ten termin bardziej precyzyjnie. Wielu z nas zastanawia się jak przechowywać kupione lub zebrane warzywa w domu, tak aby odpowiednio dojrzewały, a nie psuły się. Często bowiem popełniamy błędy, przez które już nawet po kilku dniach nie nadają się do spożycia.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Jak rozpoznać zepsute jajko?

Co zrobić, żeby papryka dojrzała w domu?

W przypadku papryki warto zastosować się do pewnych reguł. Warzywo to, jako jedno z nielicznych lepiej przetrzymywać w ciepłych warunkach. Dlaczego? Chłodne i wilgotne miejsca to doskonałe warunki do rozwoju pleśni, która często ‘atakuje’ właśnie papryki czy choćby pomidory. 

Aby zapewnić odpowiednie dojrzewanie i wybarwianie papryki, niedojrzałe jeszcze sztuki można zawinąć w gazety i umieścić w plastikowym pojemniku lub innym naczyniu. Trzeba też pamiętać, aby na co jakiś czas sprawdzać, czy warzywom nie towarzyszy zbyt duża wilgoć.

Sprawdź: To są najlepsze nalewki mające właściwości lecznicze

Czy zielona papryka dojrzeje po zerwaniu?

W przypadku kiedy zerwiemy niedojrzałą jeszcze, zupełnie zieloną paprykę nie musimy się specjalnie przejmować. Jeżeli jest już odpowiednio wyrośnięta, to z czasem również dojrzeje, jednak dojrzewanie papryki w domu będzie wymagało nieco więcej czasu. W związku z tym będziemy musieli prawdopodobnie poświęcić jej nieco więcej uwagi, aby miała cały czas odpowiednie warunki.

Jeżeli chcemy nieco przyspieszyć ów proces, możemy wykorzystać pewien trik. Chodzi o występujący naturalnie gaz – etylen. Jest on wydzielany przez niektóre owoce, na przykład jabłka, pomidory czy banany. Wystarczy położyć je w sąsiedztwie naszych zielonych papryk, a powinny one dojrzeć znacznie szybciej. Jest to ciekawy sposób na dojrzewanie papryki w domu.

Zobacz też: Gorzka sałata – Dlaczego sałata jest gorzka?

Rodzice pytają o dojrzewanie papryki w domu:

Jak dojrzewa papryka?

Uprawianie papryki jest możliwe w wysokiej temperaturze. Owoce tej rośliny najlepiej zawiązują się przy dużej ilości promieni słonecznych i braku silnego wiatru. 

Co zrobić z niedojrzałą papryką?

Niedojrzałe jeszcze papryki można: 
– zawinąć w gazety i umieścić w plastikowym pojemniku lub innym naczyniu;
– ulokować w jakimś ciepłym miejscu w mieszkaniu;
– trzeba też pamiętać, aby dbać o to, żeby warzywom nie towarzyszyła zbyt duża wilgoć.

Czy zerwana zielona papryka dojrzeje?

Tak, nawet zupełnie jeszcze zielona, ale odpowiednio wyrośnięta już papryka z czasem dojrzeje. Należy zapewnić jej jednak odpowiednie warunki.

Jak przyspieszyć dojrzewanie papryki?

Aby przyspieszyć dojrzewanie papryki, można wykorzystać do tego etylen – występujący w naturze gaz, który jest swego rodzaju hormonem dla niektórych dojrzewających warzyw. Jest wydzielany na przykład przez owoce, takie jak jabłka, pomidory czy banany.

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo