Minister Czarnek zapowiada, że ferie zimowe 2022 będą trwały 6 tygodni

Wciąż nie mamy stuprocentowej pewności, jak będą wyglądały ferie zimowe 2022. Chociaż terminarz został ustalony przez ministerstwo edukacji jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, to plany znów może pokrzyżować pandemia. Minister Czarnek zapowiada, że po zeszłorocznym zamieszaniu w tym roku wracamy do wcześniejszych zasad. Czy ferie zimowe 2022 będą trwały 6 tygodni?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ferie zimowe 2022, zgodnie z zapowiedziami MEiN, mają się odbyć zgodnie z poprzednimi zasadami, czyli z podziałem na województwa.
  • Uczniowie według planów mają rozpocząć ferie 2022 w czterech turach, w zależności od województwa, w którym znajduje się szkoła.
  • Dzięki podzieleniu ferii na 4 różne terminy, mają one rozłożyć się w sumie na 6 tygodni.

Ferie zimowe 2022 – terminy

Z kalendarza roku szkolnego 2021/2022, który został przedstawiony przez MEiN jeszcze przed oficjalnym powrotem uczniów do szkół, możemy dowiedzieć się, że nadchodzące ferie zimowe mają wyglądać inaczej niż poprzednie. Zgodnie z ustaleniami resortu po zeszłorocznym zamieszaniu wywołanym pandemią, w tym roku planowany jest powrót do wcześniejszych zasad, czyli do podziału terminów zimowej przerwy na województw. Przypomnijmy, że ze względu na ogromną liczbę nowych zakażeń w tamtym okresie ferie 2021 odbyły się w tym samym czasie dla wszystkich regionów kraju.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek od początku roku szkolnego powtarza, że bardzo zależy mu, aby w tym roku kwestia ferii zimowych powróciła do znanej nam normy. Na razie wszystko wskazuje więc na to, że odbędą się one tak jak w poprzednich latach, czyli z podziałem na województwa. Zgodnie z tymi zasadami uczniowie rozpoczną ferie w czterech turach, w zależności od regionu. Pod warunkiem, że pandemia znów zakłóci te plany. Na kiedy są planowane ferie zimowe 2022?

Zobacz: Dni wolne od szkoły 2021/2022: Jak wygląda kalendarz tego roku szkolnego?

Ferie przez 6 tygodni?

Plany ministerstwa edukacji zakładają, że tegoroczne ferie 2022 odbędą się zgodnie z przyjętymi od lat zasadami. Polska ponownie ma zostać podzielona na cztery grupy województw, dla których ustalono cztery osobne daty rozpoczęcia ferii. Jak podkreśla minister Czarnek, taki terminarz jest znacznie “korzystniejszy dla dzieci, rodziców i branży turystycznej”. Ferie zimowe 2022 bowiem, podobnie jak w poprzednich latach, zostaną rozłożone na 6 tygodni. Dzięki temu łatwiej będzie planować zimowe wyjazdy.

Z powodu zeszłorocznych decyzji odnośnie do terminarza ferii ucierpieli nie tylko uczniowie oraz ich rodzice (odwołane wyjazdy, zmiany planów itp.), ale także usługodawcy branży turystyczne, właściciele hoteli czy pensjonatów. Ministerstwo edukacji twierdzi, że w tym roku nie powinno już dojść do podobnej konsekwencji, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

Zobacz: Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Do kiedy można go wykorzystać?

Ferie zimowe – Czarnek chce, żeby trwały 6 tygodni

Jeszcze na początku roku przedstawiciele resortu edukacji zapowiadali, że ferie zimowe 2022 odbędą się według starych zasad i nie grożą nam takie decyzje jak w zeszłym roku. Niestety aktualnie wciąż nie ma pewności, że wszystko potoczy się zgodnie z planem. Sytuacja związana z pandemią Covid-19 jest bardzo dynamiczna, tygodnia na tydzień przybywa ogrom nowych przypadków zakażenia.

Trudno przewidzieć, jak będą wyglądały pierwsze miesiące nowego roku. Wiadomo jednak na pewno, że ostatecznie to właśnie sytuacja pandemiczna zadecyduje o kształcie nadchodzących ferii. Minister Czarnek podkreśla jednak, że chciałby, aby rozłożyć ferie na 6 tygodni, jak w poprzednich latach.

Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, na pewno wrócimy do tego, co było przed pandemią, czyli podział ferii zimowych na województwa. Chcemy, aby te ferie trwały 6 tygodni i aby był większy dostęp do baz wypoczynkowych.Przemysław Czarnek w programie “Poranna Rozmowa” radia RMF FM.

Zobacz też: Ferie zimowe 2022 Wielkopolska. Kiedy są ferie w wielkopolskim 2022?
Zobacz też: Ferie 2022 mazowieckie. Kiedy są ferie zimowe w mazowieckim 2022?

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo