Jak długo gotować barszcz czerwony? Sprawdź, dlaczego barszcz traci kolor

Jak długo gotować barszcz czerwony – takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie posiadają jeszcze zbyt dużego doświadczenia kulinarnego. Przygotowanie tej tradycyjnej polskiej zupy nie jest w istocie trudne. Trzeba jednak bacznie wykonywać kolejne kroki, a także wiedzieć, czego najlepiej w ogóle unikać. Stosując się do kilku prostych wskazówek, ugotujemy barszcz zachwycający smakiem i kolorem.

Jak długo gotować barszcz czerwony?

To, ile gotować barszcz czerwony, zależy w głównym stopniu od wybranej przez nas strategii postępowania. Możemy np. najpierw przyrządzić bulion (warzywny bądź mięsny), a dopiero później na jego bazie zrobić sam barszcz. Wówczas czas gotowania bulionu wyniesie 2 godziny, zaś zupy – kolejną godzinę. Podkreślmy jednak: nie jest to typowo wigilijna wersja tej potrawy, ponieważ obywa się bez zakwasu buraczanego (a wiele osób nie wyobraża sobie świątecznego barszczyku bez zakwasu). Właśnie dlatego podaną wartość godzinową należy traktować z pewną dozą ostrożności.

Drugi sposób zakłada już wykorzystanie zakwasu. Zamiast bulionu można tu użyć 1,5 litra wody, do której wrzucamy obrane i pokrojone warzywa oraz przyprawy. Następnie gotujemy zupę pod przykryciem przez ok. półtorej godziny, licząc od momentu jej zagotowania. Po tym czasie odcedzamy składniki, przecedzamy barszcz przez sitko i właśnie wtedy dodajemy szklankę zakwasu. Dolewamy też przygotowany wcześniej wywar z grzybów oraz doprawiamy wszystko sporą szczyptą soli oraz łyżeczką cukru. Od tej chwili barszczu już nie gotujemy. Możemy go lekko podgrzewać przed podaniem.

Kolejna metoda zakłada, że osobno gotujemy bulion, osobno zaś buraki, po czym całość stawiamy na małym ogniu i pozostawiamy na ok. 10-15 minut. Tuż przed końcem gotowania dodajemy przyprawy i podsmażoną cebulkę. Po zdjęciu z ognia odstawiamy zupę na minimum 6 godzin (a najlepiej na całą noc). Po upływie tego czasu barszcz doprowadzamy do zagotowania, ale nie całkiem. Zdejmujemy zupę z ognia, wlewamy ocet – balsamiczny, spirytusowy bądź jabłkowy – oraz przecedzamy. Na koniec ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem, ale nie należy z tym przesadzać.

Powyższe strategie nie wyczerpują bynajmniej zagadnienia, jak długo gotować barszcz czerwony, oraz w jaki sposób najlepiej przeprowadzić cały proces. Sporo zależy od naszych domowych tradycji oraz upodobań.

Zobacz też: Doprawianie barszczu – Jakie przyprawy do barszczu czerwonego?

Dlaczego barszcz traci kolor?

Barszcz zawdzięcza swój piękny, intensywny kolor betaninie, czyli związkowi chemicznemu zawartemu w burakach. Jest to jednak związek bardzo nietrwały. Ulega szybkiemu rozpadowi m.in. właśnie poprzez niewłaściwe gotowanie. 

Jeżeli barszcz czerwony stracił kolor, oznacza to, że trzymaliśmy go na palniku zbyt długo albo ze zbyt wysoką mocą. Ten rodzaj zupy – podobnie jak np. rosół – powinien tylko lekko “pyrkać”. 

Sprawdź: Co można jeść po terminie ważności?

Co zrobić, żeby barszcz czerwony nie stracił koloru?

Aby uniknąć zblednięcia barszczu czerwonego, możemy pod koniec gotowania wrzucić do zupy jeszcze jednego buraka, pokrojonego na kawałki. Odda on sok wraz z kolorem, poprawiając wygląd naszej potrawy. 

Warto przy okazji nadmienić, że nawet jeśli barszcz ulegnie lekkiemu odbarwieniu (stając się brązowy albo bordowy), nie powinno to w istotny sposób zepsuć jego smaku. Tak się po prostu czasami zdarza, co nie świadczy o naszym kucharskim antytalencie. 

Sprawdź: Jak zrobić chrzan? [tarty do słoika na zimę, domowy ze śmietaną lub z jajkiem]

Gorzki smak barszczu czerwonego

Zbyt długie gotowanie decyduje nie tylko o zmianie koloru naszej zupy. Stanowi ono także wyjaśnienie, dlaczego barszcz czerwony wyszedł gorzki. Charakterystyczna goryczka nie jest wprawdzie żadną regułą, ale może się czasami pojawić w wyniku “przegotowania” potrawy.

Jak sobie z tym poradzić? Doświadczeni kucharze radzą, aby dodać odrobinę miodu i soku z cytryny. Taka mieszanka powinna wyeliminować gorzki posmak.

Warto w tym miejscu dorzucić, że barszcz czerwony może się czasami okazać zbyt słodki – np. z powodu takiej a nie innej odmiany buraków. Ratujemy go wówczas dzięki zakwaszenie którymś z poniższych składników:

  • octem,
  • cytryną albo kwaskiem cytrynowym,
  • zakwasem buraczanym.

Kolejne rozwiązanie polega na wrzuceniu do zupy czosnku pokrojonego w cienkie plasterki oraz świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Taka ilość przypraw powinna przywrócić potrawie jej właściwe walory smakowe.

Zobacz również: Zupy – mrożenie i pasteryzacja

Jak odzyskać kolor barszczu?

Jeżeli chcemy odzyskać ładny kolor barszczu czerwonego, dodajemy do niego kilka kropelek octu albo soku z cytryny. Taki prosty trik przywróci zupie intensywną barwę.

Sprawdź: Jakie są potrawy wigilijne? Poznaj listę tradycyjnych potraw wigilijnych

Rodzice pytają, jak długo gotować barszcz czerwony

Dlaczego barszcz czerwony robi się brązowy?

Winę za to ponosi niewłaściwy proces gotowania. Prawdopodobnie trzymamy garnek z zupą zbyt długo na ogniu albo przesadzamy z jego mocą. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że barszcz powinien tylko lekko “mrugać”, zaś samo gotowanie posiada tutaj charakter niezbyt intensywny. Przesada w tym zakresie spowoduje albo odbarwienie potrawy (która stanie się właśnie brązowa, bordowa lub blada), albo jej zgorzknienie. A czasami wręcz i to, i to.

Dlaczego barszcz czerwony jest gorzki?

Ponieważ był zbyt długo gotowany. Można to naprawić, dodając odrobinę miodu i soku z cytryny. Następnym razem będziemy już mieć jasność, jak długo gotować barszcz czerwony. 

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo