Śledź zielony – co to jest? Poznaj przepis na zielone śledzie w zalewie octowej

Wielu z nas spotkało się z określeniem „śledź zielony”. Co to są zielone śledzie i czym różnią się od zwykłych śledzi sprzedawanych pod postacią, chociażby rolmopsów? Śledź, mimo że jest jedną z najtańszych ryb dostępnych na polskim rynku, to równocześnie jego mięso należy do najzdrowszych. Wiąże się to z bardzo wysoką zawartością prozdrowotnych kwasów omega-3, niską zawartością tłuszczu i małą kalorycznością. Gdzie kupić śledzie zielone i jak je przyrządzić?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Śledź zielony to surowe tuszki śledzia.
  • Można je przygotowywać na wiele sposobów. Smażyć lub marynować.
  • Jedną z najpopularniejszych receptur jest przepis na zielone śledzie w zalewie octowej.

Śledź zielony – co to jest? 

Zielony śledź to nic innego jak po prostu zwykły śledź, a dokładnie jego mięso, sprzedawane w surowej postaci. Śledzie niesolone i nieprzetworzone w żaden inny sposób cechują się najwyższą zawartością cennych dla zdrowia kwasów omega-3, pełnowartościowych białek, aminokwasów egzogennych oraz całego kompletu niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mikro- i makroelementów. 

Zobacz też: Śledzie w oleju: Ile mogą stać? Jak je przechowywać?

Zielone śledzie – gdzie kupić?

Śledź zielony, mimo że jest jedną z najtańszych ryb morskich dostępnych na polskim rynku, jest równocześnie jedną z najzdrowszych. Oczywiście najlepszej jakości świeże śledzie dostaniemy wprost od rybaka. Nie każdy z nas ma jednak taką możliwość. Warto w takiej sytuacji odwiedzić sklep rybny lub stoisko rybne w dobrym supermarkecie.

Jeśli śledzie sprzedawane są w całości, to zwróćmy uwagę na oczy, które powinny być szkliste i wypukłe. Matowe gałki oczne mogą stanowić gwarant tego, że ryba nie powinna trafić na nasz talerz. Skrzela sprzedawanej ryby powinny być różowe lub czerwone. Ich szare zabarwienie może wskazywać, że mięso nie jest pierwszej świeżości. Innym sposobem na sprawdzenie jakości śledzia będzie sprawdzenie sprężystości mięsa. Po naciśnięciu palcem powinno ono powrócić do poprzedniego kształtu, a łuski powinny gładko przylegać do powierzchni ryby. Sposób ten będzie szczególnie przydatny, jeśli kupujemy śledzie zielone w postaci płatów bez głów. 

Sprawdź: Śledzie w ciąży i podczas karmienia piersią

Zielone śledzie – cena

Śledzie należą do jednych z najtańszych ryb dostępnych na polskim rynku. Cena za kilogram świeżych płatów śledziowych będzie w zależności od sklepu wahać się w przedziale od około 18 do 25 zł. Porównując tę stawkę z cenami łososia, pstrąga czy jesiotra okaże się, że jest to bardzo przystępna oferta. 

Sprawdź: Czy miruna, mintaj, tołpyga i morszczuk to dobra ryba?

Śledź zielony w zalewie octowej – przepis

Popularnym sposobem jest przepis na zielone śledzie w zalewie octowej. Aby przyrządzić śledzia w ten sposób, musimy świeże płaty śledziowe (około 1 kg) umyć i dokładnie oczyścić. Następnie mięso osuszamy za pomocą ręcznika papierowego. Tak przygotowane płaty doprawiamy solą i pieprzem i na kilka godzin (3 godziny będą wystarczające) odstawiamy do lodówki. Po tym czasie rybę obtaczamy w mące i smażymy na oleju na rumiany kolor z każdej strony, uważając, aby nie przypalić skórki. 

Zalewa octowa do śledzi – przepis

Kiedy ten etap masz za sobą, możesz przygotować zalewę. W tym celu zagotuj litr wody. Dodaj około:

  • trzech łyżek cukru,
  • łyżkę soli,
  • szklankę octu,
  • kilka ziarenek pieprzu czarnego,
  • ziela angielskiego,
  • liście laurowe.

Całość gotuj przez kilka chwil. Odstaw zalewę do ostygnięcia. W tym czasie usmażone wcześniej śledzie oraz pokrojoną w talarki cebulę (na kilogram śledzi wystarczą dwie średniej wielkości cebule) ułóż w słoikach, a następnie zalej letnią zalewą. Do słoika możesz wlać kilka łyżek oleju. Szczelnie zakręć słój i odstaw śledzie na co najmniej kilka dni w chłodne miejsce.

Nie jest to jedyny sposób na przygotowanie śledzia. Bardzo popularne są również śledzie zielone w zalewie pomidorowej. To jak przyrządzisz rybę, zależy od Twoich indywidualnych preferencji smakowych. Podany wyżej przepis na śledzia zielonego w zalewie octowej jest jednym z najpopularniejszych. 

Jak inaczej przyrządzić śledzie zielone? Sposobów na przygotowanie zielonego śledzia jest naprawdę mnóstwo. Do najpopularniejszych należy oczywiście śledź zielony smażony. Proces nie odbiega zbytnio od przygotowania innego rodzaju ryby. Mięso po dokładnym opłukaniu i osuszeniu ręcznikiem papierowym należy posolić i oprószyć pieprzem. Następnie płat śledzia lub tuszkę obtaczamy w jajku i bułce tartej. Następnie na rozgrzanym oleju smażymy przez kilka minut na każdej ze stron, uważając, aby panierka nie przypaliła się.

Sprawdź: Czy można jeść surowe [buraki, pieczarki, cukinie, nasiona czarnuszki i inne]?

Dlaczego warto jeść śledzie? 

Śledzie, mimo że są bardzo tanie, to są równocześnie jednymi z najzdrowszych ryb dostępnych na polskim rynku. Ich łowiska znajdują się na całym świecie, m.in. w Bałtyku gdzie występuje skarlały podgatunek śledzia oceanicznego. Jego mięso jest bardzo chude i niskokaloryczne. Polecane jest osobom na diecie redukcyjnej oraz sportowcom. Zawiera w sobie mnóstwo pełnowartościowego białka i stanowić będzie idealny zamiennik dla mięsa. Śledź zawiera mnóstw ważnych dla zdrowia kwasów omega – 3 oraz cały zestaw aminokwasów egzogennych, które muszą być dostarczane do naszych organizmów wraz z pożywieniem. Dodatkowo za częstym spożywaniem ryb, w tym m.in. śledzia przemawia wysoka zawartość wapnia i innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków. Dobrej jakości śledź zielony w jednej porcji może pokryć niemal połowę dziennego zapotrzebowania na nie.

Zobacz również: Ryby w ciąży – Jakie ryby jeść w ciąży, a jakich unikać?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo