Miruna, mintaj, tołpyga, a może panga – czy to dobra ryba? Jakie są rodzaje ryb do smażenia? Wybór ryb nadających się na główny składnik domowego obiadu jest naprawdę ogromny. Jednak ryba rybie nierówna. Każdy gatunek różnić się będzie smakiem, kruchością mięsa, ilością ości oraz sposobem, w jaki najlepiej będzie ją przyrządzić. Czy są gatunki najbardziej odpowiednie dla małych dzieci, a jeśli tak, to jakie?
Tołpyga – czy to dobra ryba do smażenia?
Tołpyga z rodziny karpiowatych osiąga imponujące rozmiary kilkudziesięciu centymetrów. Masa ryby może sięgnąć nawet 50 kg. Gatunek pochodzi z Azji, jednak kilkadziesiąt lat temu został introdukowany w wielu krajach zachodnich, m.in. w Polsce w celu regulacji ilości fitoplanktonu. W niektórych z nich stał się gatunkiem inwazyjnym.
Poszukując ryby do smażenia na wigilię, warto rozważyć wybór tołpygi. Mięso tołpygi w smaku przypomina to pochodzące z amura lub karpia. W porównaniu z nimi jego konsystencja jest bardziej zwarta. Jedząc tołpygę, dostarczymy naszemu organizmowi ogromną dawkę kwasów omega-3, białka oraz minerałów takich jak żelazo, wapń czy selen, a także sporą dawkę witaminy B. Mięso tołpygi nadaje się podobnie jak mięso innych ryb karpiowatych zarówno do smażenia, jak i pieczenia. Można z niego przyrządzić zupę rybną czy udusić je na parze. W marketach cena za kilogram tołpygi oscyluje w okolicach od kilkunastu do około dwudziestu złotych.
Zobacz też: Ryby w ciąży – Jakie ryby jeść w ciąży, a jakich unikać?
Czy morszczuk to dobra ryba?
Morszczuka najczęściej kupimy jako filety rybne bez ości lub tuszek. Podobnie jak dorsz czy miruna należy do tzw. ryb chudych. W 100 gramach mięsa znajdziemy około 2,2 gramów tłuszczu. Jedząc morszczuka, dostarczymy naszemu organizmowi ogromną dawkę pełnowartościowego białka oraz aminokwasów nieprodukowanych przez nasze organizmy, czyli tak zwanych aminokwasów egzogennych. Co więcej, porcja morszczuka pokryje niemal połowę dziennego zapotrzebowania organizmu dorosłego człowieka na minerały takie jak wapń czy selen. Podobnie jak tołpyga, morszczuk idealnie nadaje się do smażenia w panierce, pieczenia w piekarniku czy na grillu. Z powodzeniem wykorzystamy go jako główny składnik zupy rybnej lub przyrządzimy na parze.
Zobacz również: Mrożenie karpia: Czy można mrozić karpia i na jak długo?
Czy mintaj to dobra ryba do smażenia?
Gdybyśmy mieli wskazać najpopularniejszą w polskich kuchniach rybę, to mintaj byłby zdecydowanie jednym z głównych kandydatów do zdobycia tego wyróżnienia. Dlaczego mintaj to dobra ryba? Po pierwsze – walory smakowe. Mięso mintaja jest bardzo delikatne i kruche. Zawiera bardzo mało tłuszczu, w związku z czym polecane jest osobom zmierzającym do redukcji masy ciała. Mimo że zawiera niewiele wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, to znajdziemy w nim większą niż chociażby w morszczuku ilość pełnowartościowego białka. Co więcej, kolejną zaletą mintaja jest niska zdolność do akumulowania rtęci. Dlatego też często jest polecany kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią.
Mintaja najczęściej spotkamy pod postacią mrożonych filetów lub różnego rodzaju paluszków. Przy wyborze pamiętajmy jednak, że im mniej przetworzony produkt wybierzemy, tym będzie on posiadał więcej wartości odżywczych. Filety z mintaja idealnie nadają się do smażenia oraz pieczenia.
Zobacz również: Śledzie w oleju: Ile mogą stać? Jak je przechowywać?
Miruna – czy to dobra ryba?
Miruna, zwana inaczej morszczukiem błękitnym lub grenadierem błękitnym zamieszkuje oceaniczne wody wybrzeży Australii, Nowej Zelandii oraz Ameryki Południowej. Jej cechą charakterystyczną jest kształt przypominający nieco nóż lub klin. W polskich sklepach najczęściej spotkamy ją pod postacią filetów lub tuszek. Jej mięso zawiera duże ilości pełnowartościowego białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Podobnie jak mintaj polecana jest jako składnik diety sportowców czy osób zmierzających do redukcji masy ciała. Znajdziemy w niej szereg niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania witamin oraz aminokwasów egzogennych, które muszą być dostarczane do naszego organizmu właśnie przez odpowiednio zbilansowaną dietę. Z uwagi na małą zawartość tłuszczu, mięso miruny polecane jest szczególnie osobom mierzącym się z miażdżycą i innymi chorobami układu krążenia. Z uwagi na niską przyswajalność rtęci, miruna będzie bezpiecznym wyborem dla ciężarnych kobiet, nie niosąc ryzyka uszkodzenia płodu.
Sprawdź: Jakie są potrawy wigilijne? Poznaj listę tradycyjnych potraw wigilijnych
Ryba limanda dla dzieci
Wśród wielu osób panuje ogólne przekonanie o prozdrowotnym wpływie rybiego mięsa na nasze organizmy. Owszem, w większości przypadków taka prawidłowość się sprawdza. Jednak nie zawsze. Rybie mięso cechuje się tym, że jest chude, zawiera bardzo dużo pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych omega-3, minerałów oraz aminokwasów egzogennych, oraz polecane jest jako ważny i zdrowy składnik zbilansowanej diety. Jednak jedynie wtedy, jeśli pochodzi ono ze zdrowego źródła. Jak stwierdzić czy ryba pochodzi z bezpiecznej hodowli lub została odłowiona w sposób bezpieczny i ekologiczny?
Produkty rybne z niebieskim logo z ikoną ryby, tzw. certyfikatem MSC, stanowią gwarancję, że ryba pochodzi z bezpiecznej hodowli lub została odłowiona ze zrównoważonego łowiska, w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu. W przypadku dostępnej na rynku limandy sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście może być ona dobrym wyborem, jednak filety z niej często pochodzą z ryb hodowlanych, karmionych paszą. W związku z tym mięso zawierać będzie znacznie mniej prozdrowotnych składników odżywczych, a więcej niebezpiecznych dla zdrowia metali ciężkich.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka będzie najlepsza ryba do smażenia bez ości. Większość dostępnych na rynku filetów rybnych z miruny, morszczuka czy mintaja zawierać będzie niewielką ilość ości. Zwracajmy uwagę czy mięso pochodzi z bezpiecznego źródła, o czym świadczyć będzie certyfikat MSC. Dobra ryba to ważny składnik zdrowej diety.
Zobacz też: Czy można jeść surowe [buraki, pieczarki, cukinie, nasiona czarnuszki i inne]?
Rodzice pytają o ryby
Tak, ale filety z miruny zawierają ich minimalną ilość.
Większość dostępnych na rynku ryb nadaje się do smażenia. Polecamy takie, których mięso jest chude i zawiera wiele cennych składników odżywczych, np. miruna, mintaj, morszczuk.
Zwróćmy uwagę czy produkt oznaczony jest certyfikatem MSC, który poświadczy, że pochodzi z bezpiecznej hodowli lub został odłowiony w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest smażenie ryby na oleju po wcześniejszym panierowaniu jej w jajku, bułce tartej i przyprawach. Rybę smażymy kilka minut na małym ogniu z dwóch stron.