Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni?

W każdym domu, w którym pojawia się nowy członek rodziny musi pojawić się kącik dla niemowlaka. Jego urządzenie i aranżacja to niemałe wyzwanie. Jak urządzić kącik dla dziecka? Co powinno się w nim znaleźć, a z czego możemy zrezygnować?

Kącik dla niemowlaka

Kącik dla noworodka będzie miejscem, w którym spędzi on większość swoich pierwszych chwil życia po narodzeniu. Musi być strefą relaksu i wypoczynku, ale równocześnie ekscytującym i rozwijającym jego umysł placem zabaw. Miejscem, od którego niemowlę rozpocznie poznawanie fascynującego i niezwykle ciekawego świata.

Miejsce dla niemowlaka musi być odpowiednio zaprojektowane i usytuowane. Powinno być zaciszne, zapewniające spokój, niezbędny w chwilach poobiedniej drzemki oraz przede wszystkim zaciszne. Oddalone od najbardziej gwarnych części domu czy mieszkania. Usytuowanie kąciku dla niemowlaka w pobliżu salonu, przez który ciągle przetaczać się będą goście, ci mniej i ci bardziej zapowiedziani, nie będzie odpowiednim rozwiązaniem. Niepotrzebne hałasy będą przeszkadzać naszemu maluchowi w wypoczynku oraz zabawie, powodując niepokój i wybuchy płaczu. 

Warto zadbać o to, aby przestrzeń była komfortowa. Zapewniała możliwość relaksu i wyciszenia w chwilach, kiedy maluch będzie tego potrzebował, ale też stymulująca. Oczywiście musi być to “zdrowa stymulacja”. Nie chodzi o to, aby otoczenie malucha wypełniały pstrokate i plastikowe zabawki, które będą wyć, krzyczeć i śpiewać przy każdym dotknięciu. To z pewnością nie pomoże w zdrowym rozwoju malutkiego dziecka. Chodzi o to, aby zabawki znajdujące się w pobliżu dziecka stymulowały je w zdrowy sposób, wykorzystując jego potencjał i zasoby w maksymalnym stopniu, a przy tym nie wywoływały niepotrzebnego stresu i niepokoju. Wiele inspiracji na takie stymulujące zdrowy rozwój zabawki możemy zaczerpnąć z podręczników pedagogicznych czy traktujących o psychologii dziecka. 

Zobacz też: Pokój 2 latka i 2 latki – Inspiracje

Kącik dla niemowlaka w stylu Montessori

Pojęcie to zostało wprowadzone przez lekarkę włoskiego pochodzenia Marię Montessori. Opracowała ona w dwudziestym wieku system wychowawczy dzieci, w którym położyła nacisk na całościowy rozwój dzieci z wykorzystaniem odpowiednich materiałów edukacyjnych. Na temat tego podejścia powstało bardzo wiele opracowań, książek i artykułów naukowych, które dokładnie opisują jego specyfikę.

Obecnie bardzo wielu rodziców stara się wdrożyć zalecane przez Marię Montessori metody we własne metody wychowawcze i urządza pokoje dla swoich dzieci oraz kąciki dla niemowlaków właśnie w oparciu o nie. Materiały i zabawki dla najmłodszych opracowane w oparciu o podejście motessoriańskie stymulują, lecz nie przestymowywują dzieci. Zachęcają je do rozwoju podstawowych funkcji poznawczych oraz manualnych, a dzięki możliwości ich różnorodnego zastosowania, zachęcają maluchy do częstego powracania do nich w samodzielnych zabawach. 

Sprawdź: Jak urządzić pokój dla bliźniaków?

Gdzie urządzić kącik dla niemowlaka? 

Miejsce, które przeznaczamy na kącik dla niemowlaka musi być przede wszystkim bezpieczne. Powinniśmy unikać przestrzeni wypełnionych sprzętami, które mogłyby doprowadzić do niepotrzebnego wypadku, jak na przykład kuchnia. Warto też pomyśleć, aby kącik dla noworodka urządzić z dala od głośnych urządzeń takich jak komputer, telewizor czy wszelkiego rodzaju sprzęty grające. Oczywiście możemy zorganizować nieco przestrzeni w naszym salonie czy pokoju dziennym, jednak musimy rozważyć czy miejsce, przez które przetaczać się będzie duża ilość gości, które częstokroć może być zatłoczone i gwarne jest odpowiednim miejscem.

Jak już było wspomniane, kącik dla niemowlaka musi być przede wszystkim miejscem bezpiecznym. Oddalonym od niebezpiecznych sprzętów i łatwo dostępny dla opiekunów. Jego wyposażenie powinno stymulować naszą pociechę do zabawy i aktywności, ale nie przestymulowywać. Nie powinniśmy inwestować w jaskrawe i hałaśliwe zabawki. Warto też zrezygnować z niepotrzebnych puchatych materiałów, baldachimów czy dywanów, w których może osadzać się kurz, roztocza oraz inne alergeny, na które niemowlę może okazać się uczulone.

Warto też pomyśleć o tym, aby kącik dla noworodka współgrał z wystrojem pozostałej części naszego mieszkania. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, sprzętów i zabawek różniących się kolorami oraz stylem wykończenia. Nie ma więc się czego bać. Z pewnością każdy i każda z nas znajdzie coś, co będzie bezpieczne, edukacyjne i wkomponuje się w wystrój mieszkania. 

Zobacz też: Jak zrobić tipi – kreatywne inspiracje do zabawy dla dziecka

Kącik dla niemowlaka w małej sypialni

Bardzo popularnym miejscem na umieszczenie kącika dla noworodka w sypialni rodziców. Sypialnia z łóżeczkiem dla dziecka jest bardzo praktyczna. Dzięki temu nasza pociecha będzie zawsze na wyciągnięcie ręki. Rozwiązanie to jest szczególnie praktyczne w pierwszych miesiącach i latach życia, kiedy nasza pociecha będzie często budziła się w nocy. Sypialnia z pokojem dziecka w jednym daje nam pewność, że zawsze usłyszymy płacz naszego dziecka i obudzimy się nawet w środku nocy, aby zaspokoić jego potrzeby. 

Zobacz też: Plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Jak urządzić kącik dla dziewczynki, a jak dla chłopca? 

Czasy, w których pokój dziewczynki musi być cały różowy, a chłopca cały w błękicie, powoli odchodzą do lamusa. Rodzice coraz częściej pozwalają sobie oraz dziecku w tych kwestiach na większą swobodą. Oczywiście nie ma nic złego w urządzeniu różowego kącika dla dziewczynki, a niebieskiego dla chłopczyka. Generalnie, szczególnie na wczesnym etapie rozwoju noworodka, kiedy dziecko nie ma jeszcze własnych preferencji estetycznych, różnice w wystroju nie są rzeczą najistotniejszą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kącik dla dziewczynki czy dla chłopca urządzić w dowolnej barwie.

Pamiętajmy jednak, że otoczenie dziecka musi być bezpieczne i zapewniać mu zdrową stymulację. Powinniśmy wyzbyć się pomysłów na wszelkie jaskrawe aranżacje oraz zadbać, aby w zasięgu niemowlaka nie znalazły się żadne niebezpieczne przedmioty, głośne urządzenia czy kable. Zadbajmy też, aby kącik dla niemowlaka był pozbawiony przedmiotów i materiałów, na których osadzać się będzie kurz i rozwijać się będą roztocza, co zapobiegnie nieprzewidzianym reakcjom alergicznym oraz kłopotom zdrowotnym. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Dom i ogród, Dom bezpieczny dla dziecka

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi to wyzwanie stojące przed każdym rodzicem dysponującym piętrowym domem lub mieszkaniem. Jak sprawić, aby przestrzeń stała się bezpieczna dla naszych ciekawskich pociech, a przy tym estetyczna?...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general