Pokój 2 latka i 2 latki – Inspiracje

Pokój 2-latka to miejsce szczególne: nasze dziecko właśnie przestaje być nieświadomym niczego bobasem i powoli wchodzi w okres bardziej ukierunkowanych aktywności. Takiej przemianie powinna oczywiście towarzyszyć odpowiednio dopasowana przestrzeń. Jak ją zaaranżować i wyposażyć, aby spełniała oczekiwania małych i dużych domowników? Czy istnieją w tej kwestii jakiekolwiek uniwersalne wskazówki bądź ograniczenia?

Pokój 2 latka – Porady

Pomysły na pokój dziecięcy bywają dzisiaj naprawdę rozmaite. Możliwości aranżacyjne potrafią przyprawić niejednego rodzica o zawrót głowy, co z kolei skutkuje licznymi wątpliwościami natury praktycznej i estetycznej. Zaczynamy się zastanawiać, jaki typ mebli okaże się wystarczająco modny, albo które kolory najlepiej oddadzą obowiązujące aktualnie trendy. Pragniemy przecież ze wszystkich sił, aby naszemu maluchowi mieszkało się w tych konkretnych czterech ścianach jak najbardziej komfortowo.

Eksperci doradzają jednak, by nie popadać w przesadę. Pokój 2-latka powinny charakteryzować przede wszystkim dwie rzeczy: wygoda i bezpieczeństwo. Szczególnie ten ostatni aspekt uchodzi za ogromnie istotny, jako że maluch w takim wieku miewa naprawdę zaskakujące pomysły. 

Aby zatem maksymalnie uchronić dziecko przed przykrymi skutkami jego zabaw, powinniśmy w pierwszej kolejności:

  • zabezpieczyć wszelkie ostre kanty,
  • przywiercić do ścian duże i ciężkie meble, jak regały czy komody,
  • unikać umieszczania w pokoju dziecka przedmiotów potencjalnie groźnych, w rodzaju metalowych sztućców czy nawet reklamówek (ryzyko uduszenia).

Zobacz też: Jak urządzić pokój dla bliźniaków?

Pokój chłopca 2 latka – Inspiracje

Ważną sprawą jest także to, żeby zaaranżować dziecięcy pokój zgodnie z gustem naszego szkraba. Można się oczywiście sprzeczać, czy dwuletnie dziecko odznacza się już własnym zmysłem estetycznym. Niewątpliwie potrafi natomiast dokonać wyboru między kilkoma zaproponowanymi mu rozwiązaniami. W trakcie urządzania pokoju starajmy się więc zawsze zasięgać jego opinii, dołączając ją do naszej własnej. Wspólnymi siłami stworzymy w tej części domu coś naprawdę wyjątkowego.

Przygotowując pokój dla dziecka, pomyślmy zwłaszcza o łóżku adekwatnym do jego wieku. W początkowych miesiącach życia niemowlęta sypiają przeważnie w łóżeczkach z wysokimi szczebelkami. Teraz, mając w domu dwulatka, możemy już sobie pozwolić na zakup łóżka o nieco niższych barierkach. Nie przesadzajmy również z jego wymiarami – idealnie sprawdzi się łóżeczko długie na 140 bądź 160 cm. Będzie to miało znaczenie na przykład wówczas, gdy urządzamy wyjątkowo mały pokój dla 2-latka i zależy nam na każdym zaoszczędzonym centymetrze miejsca.

Zobacz również: Kolory w pokoju chłopca – Jaki kolor ścian do pokoju chłopca wybrać?

Kolejna istotna rzecz to meble, służące głównie do przechowywania dziecięcych ubrań i zabawek. Na tym etapie rozwoju nasz maluch nie potrzebuje jeszcze akcesoriów do pracy w pełnym znaczeniu tego słowa, chociaż z pewnością przydałby mu się stolik z krzesełkiem – mógłby przy nim podjąć swoje pierwsze próby malarskie czy rysunkowe. Pokój 2-latka nie obędzie się natomiast bez półek, szafek i pudełek. Im więcej ich tu rozstawimy, tym łatwiej zapanujemy nad piętrzącymi się wszędzie zabawkami.

Przygotowując prywatną przestrzeń dla chłopca, zadbajmy o obecność gadżetów pobudzających wyobraźnię. Mogłaby to być np. fototapeta z mapą świata albo zawieszone gdzieniegdzie miniaturowe statki kosmiczne. Grunt, żeby nie przytłoczyć dziecka… albo przypadkowo go nie wystraszyć. Bacznie obserwujmy reakcje naszej pociechy na każdą rzecz, jaka ma umilać jej codzienność.

Zobacz również: Plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Pokój 2 latki – Inspiracje pokoju dla dziewczynki

W pokoju dla małej dziewczynki znajdziemy z grubsza to samo, co umieścilibyśmy w pomieszczeniu dla chłopca. Różnica może tkwić np. w warstwie kolorystycznej (więcej różu i innych pastelowych odcieni), a także w ogólnym wrażeniu przytulności czy “puszystości”.Taki efekt zagwarantuje nam odpowiednio dobrany dywan, kilka pluszowych maskotek oraz wiszące bawełniane kule wypełnione światłem. 

W dziecięcym pokoju nie powinno też zabraknąć regału na książki. Nie musi on być przesadnie duży (w tym wieku apetyt czytelniczy nie objawia się jeszcze w pełni), ale wystarczający do pomieszczenia ulubionych bajeczek na dobranoc. Dekorując nimi pokój 2-latka, zapewnimy sobie zarazem rozrywkę na niejeden wspólny wieczór. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo