Kontrola rodzicielska

Internet to wspaniałe narzędzie, które daje nieograniczone możliwości. Pozwala poznawać świat, zwiedzać go bez wychodzenia z domu, oglądać dzieła sztuki bez konieczności wizyty w muzeum, uczyć się języków przez rozmowy z osobami, dla których są one językami rodzimymi – a to tylko początek listy, którą można ciągnąć w nieskończoność. Internet to dostęp do dowolnych informacji w parę sekund, dzięki czemu wiemy więcej, bez konieczności żmudnego wertowania encyklopedii. Służy rozrywce, nauce, utrzymywaniu kontaktów z przyjaciółmi. Różnorodność informacji w nim zawarta jest jego największą zaletą, ale jednocześnie i największą wadą. Nie wszystkie z nich są dobre, zwłaszcza dla dzieci. Należy je przed nimi chronić, a także przed ludźmi, którzy mają złe zamiary wobec naszych dzieci – a Internet znacząco ułatwia im dotarcie do najmłodszych.

Czy kontrola rodzicielska jest niezbędna?

Można wymienić wiele rodzajów treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka. Należą do nich treści pornograficzne, ukazujące przemoc, a także propagujące rasizm i zachowania nietolerancyjne. Dziecko nie umie odsiewać prawdy od kłamstwa w takim stopniu, w jakim robią to osoby dorosłe. Zetknięcie się z nieodpowiednimi informacjami może poważnie zaburzyć światopogląd dziecka i jego stosunek do wielu spraw.

Z pomocą rodzicom przychodzą programy kontroli rodzicielskiej. Można je zainstalować na domowych komputerach, ale także na smartfonie i tablecie. Dzięki nim decydujesz, do jakich treści Twoje dziecko ma dostęp, a które powinny zostać przed nim ukryte.

blokada rodzicielska
Pixabay

Blokada rodzicielska: Internet

Blokada rodzicielska stron internetowych pomaga rodzicom filtrować strony, po których będą mogły poruszać się ich dzieci. Programów, które pozwalają na tego typu filtrowanie jest bardzo dużo. Umożliwiają one tworzenie czarnych i białych list stron internetowych. W tym pierwszym przypadku oznacza to, że tworzysz ręcznie czarną listę adresów stron, których dziecko nie będzie w stanie odwiedzić. Definiując zasady kontroli rodzicielskiej możesz korzystać nie tylko z własnej listy, lecz także z obszernych zestawień stron niebezpiecznych, tworzonych przez twórców programów oraz innych rodziców. Biała lista z kolei oznacza, że po jej aktywowaniu, z danego komputera będzie można jedynie odwiedzić adresy stron zawartych na tej liście. Żaden inny serwis nie otworzy się, nawet jeśli będzie to niewinna witryna z bajkami online.

Programy ochrony rodzicielskiej bazują nie tylko na białych i czarnych listach. Przeszukują one pod kątem słownikowym treści na stronie i jeśli wychwycą kluczowe hasła, które są niepożądane, blokują dostęp do strony.

Blokada rodzicielska pozwala także na zablokowanie możliwości ściągania jakichkolwiek plików i dokumentów. System automatycznie tworzy zaawansowane raporty, które dają rodzicowi pełny wgląd w to, co ich dzieci robią w czasie swojej aktywności w Internecie.

Ciekawą opcją, którą dają programy blokady rodzicielskiej, jest również możliwość monitorowania w czasie rzeczywistym z innego urządzenia aktywności dziecka. Pozwalają także na ustawienie czasu, w którym maluch może korzystać z urządzenia, po jego upływie urządzenie automatycznie się blokuje.

Blokada rodzicielska na komputer

Kontrola rodzicielska to nie tylko chronienie dziecka przed niewłaściwymi treściami. To również ochrona dla Ciebie i danych przechowywanych na komputerze i każdym innym urządzeniu, z którego korzysta maluch. Programy blokady rodzicielskiej pozwolą Ci ograniczyć dostęp do programów, którymi dziecko mogłoby namieszać w Twoich ustawieniach. Chronią one także bezpieczeństwo Twoich plików, nic przypadkowo nie zostanie skasowane.

Chcesz mieć chwilę na przeczytanie artykułu w Internecie, podczas gdy niemowlę zajmie się oglądaniem stymulujących jego rozwój grafik? Wypróbuj naszą aplikację BabyBrowser >>>>

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo