Zimowe mrozy potrafią naprawdę dać się we znaki. Zamarzające szyby w samochodach, chodniki i ulice pokryte lodem oraz… spadek temperatury w pomieszczeniach. Gdy we wnętrzu jest zbyt chłodno, nie da się normalnie i efektywnie pracować. Dlatego pracodawca powinien zadbać o odpowiednie warunki. Jaka jest minimalna temperatura w biurze? Co mówią na temat temperatury przepisy BHP?
Jaka jest minimalna temperatura w biurze?
Temperatura panująca w pomieszczeniach jest jednym z podstawowych czynników wpływających na komfort pracowników. Aby mogli wykonywać swoje obowiązki, pracodawca musi zapewnić w miejscu pracy odpowiednie warunki. Wynika to wprost Kodeksu Pracy oraz przepisów BHP.
Minimalną temperaturę w miejscu pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W biurze jest to 18 stopni Celsjusza. Co ważne jednak, zgodnie z prawem w szatniach, toaletach czy pomieszczeniach gospodarczych obowiązuje wyższy limit – 24 stopni.
Jeśli temperatura w pomieszczeniach biurowych spadnie poniżej wskazanych limitów, pracownik powinien poinformować o tym pracodawcę, który ma obowiązek poprawić warunki (np. wstawiając elektryczne piecyki czy dodatkowy ciepły nawiew). W przypadku braku poprawy warunków pracownik może przestać wykonywać swoje obowiązki.
Minimalna temperatura w pracy
Przepisy BHP regulują jednak nie tylko warunki pracy biurowej. 18 stopni to minimalna temperatura również m.in. na hali produkcyjnej czy magazynowej, gdzie pracownicy wykonują lekką pracę fizyczną.
Natomiast ciężkie prace fizyczne pracownik może wykonywać wyłącznie pod warunkiem, że panuje temperatura minimum 14 stopni Celsjusza.
Jeśli pracownik wykonuje obowiązki w specjalnych warunkach, np. na budowie, przy remontach na zewnątrz, przy wycince lasów etc., jego pracodawca musi zapewnić mu pomieszczenie socjalne, w którym można się ogrzać i osuszyć, a także wypić ciepły napój i zjeść ciepły posiłek. W takim pomieszczeniu powinien znajdować się czajnik i mikrofalówka lub kuchenka gazowa.