Objawy dni płodnych: tych 8 symptomów owulacji nie powinnaś przegapić!

Znajomość swojego cyklu miesięcznego oraz określanie dni płodnych i niepłodnych jest często stosowane jako metoda antykoncepcji albo wręcz przeciwnie – dzięki rozpoznaniu dni płodnych możliwe jest zaplanowanie zajścia w ciążę. Jakie są objawy dni płodnych?

Dni płodne można poznać po temperaturze ciała oraz rodzaju śluzu, ale aby to zrobić dobrze, należy obserwować swoje ciało przez co najmniej przez kilka cykli. W celu poznania przebiegu swojego cyklu miesięcznego najlepiej stosować kalendarz, w którym zaznacza się wszelkie obserwowane symptomy.

Po czym poznać dni płodne?

Obserwacja cyklu miesięcznego i określenie dni płodnych to jedna z naturalnych metod antykoncepcji i planowania ciąży. Oznacza to, że może być stosowana zarówno do planowania poczęcia, jak i w przypadku chęci uniknięcia zajścia w ciążę. Niezależnie od celu, w jakim dokonuje się obserwacji cyklu, należy robić to regularnie i sumiennie. Tylko codzienne zapisywanie temperatury ciała, rodzaju śluzu oraz innych objawów może być podstawą do prawidłowego określenia terminu dni płodnych.

Cykl miesięczny kobiety rozpoczyna się w dniu krwawienia, które jest objawem złuszczenia się nabłonka macicy, w której nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa. Miesiączka jest najbardziej widocznym objawem cyklu, natomiast aby rozpoznać dni płodne należy uważnie obserwować swój organizm. Gdy określimy już początek cyklu oraz poznamy czas jego trwania, można skorzystać z kalkulatora dni płodnych.

Zazwyczaj cykl trwa 28 dni, a owulacja następuje mniej więcej w połowie cyklu. Jeżeli cykl jest krótszy albo dłuższy, owulacja przypada najprawdopodobniej na około 14 dni przed końcem cyklu. Obserwacje należy przeprowadzać przez co najmniej kilka cykli, a im więcej cykli tym określenie dni płodnych będzie bardziej dokładne.

Wyznaczenie dni płodnych jest znacznie trudniejsze w przypadku nieregularnych miesiączek. U większości kobiet dni płodne trwają około pięciu dni – trzy dni przed owulacją oraz dwa dni po owulacji. Jest to związane z tym, że plemniki w drogach rodnych mogą przeżyć i są zdolne do zapłodnienia przed około trzy dni, natomiast komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia jedynie przez jedną dobę.

img class=”size-full wp-image-9612190″ src=”https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2018/07/kiedy-sa-dni-plodne.jpg” alt=”kiedy są dni płodne” width=”800″ height=”401″ />

Śluz podczas dni płodnych

Najważniejszym objawem dni płodnych jest specyficzny śluz. Rodzaje śluzu, jakie pojawiają się w różnym okresie cyklu należy zapisywać w kalendarzu, a po kilku cyklach możliwe będzie precyzyjne określenie, kiedy są dni płodne. Podczas dni niepłodnych śluz jest lepki i mętny, natomiast im bliżej dni płodnych tym śluz staje się bardziej przejrzysty. Śluz w czasie dni płodnych jest rozciągliwy, tworzy niteczki, jest śliski i przypomina białko jaja kurzego, a poza tym występuje w dużo większej ilości niż w czasie pozostałych dni cyklu. W okresie owulacji śluz jest najbardziej rzadki i przejrzysty, a po owulacji stopniowo znów staje się gęsty, lepiący i mętny.

Poza obserwacją śluzu, można również samodzielnie kontrolować szyjkę macicy. W czasie dni płodnych szyjka macicy staje się bardziej miękka, jest wyżej ułożona i bardziej otwarta niż podczas dni niepłodnych. Zmiany szyjki macicy można kontrolować poprzez włożenie do pochwy palców wskazującego oraz środkowego.

Kiedy są dni płodne?

Oprócz obserwacji śluzu z pochwy, w celu określenia dni płodnych należy dokonywać codziennych pomiarów temperatury. Obserwacja temperatury nie jest prosta i należy trzymać się pewnych zasad oraz wykonywać pomiary regularnie. Temperaturę również należy zapisywać w kalendarzu, ponieważ na jej podstawie można określić, kiedy występują dni płodne. Żeby pomiary były miarodajne temperaturę należy mierzyć codziennie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka i koniecznie codziennie tym samym termometrem.

Temperaturę trzeba mierzyć w tym samym miejscu, czyli na przykład pod pachą, w ustach czy w odbytnicy. W aptekach dostępne są nawet specjalne termometry owulacyjne, które mają podziałkę na co dziesiąte części stopnia, dzięki czemu są wystarczająco dokładne do wyznaczania dni płodnych. Bezpośrednio po jajeczkowaniu temperatura ciała wzrasta o co najmniej 0,2 stopnia Celsjusza, natomiast spada dopiero na początku miesiączki, jeśli nie doszło do zapłodnienia. Należy jednak pamiętać, że temperatura może wzrastać również po wzmożonym wysiłku fizycznym, a także w trakcie przeziębienia. Zmierzone temperatury należy codziennie nanosić na kartę obserwacji w kalendarzu, tak aby na koniec miesiąca możliwe było stworzenie wykresu zmian temperatury.

Kolejnym sposobem na określenie dni płodnych jest wykonanie tak zwanego testu owulacyjnego. Testy takie można kupić w większości aptek. Test owulacyjny jest podobny do testu ciążowego. Również zasada jego działania jest bardzo podobna – paski na teście zmieniają kolor, gdy zbliżają się dni płodne. Ich działanie jest oparte na tym, że wykrywają zwiększony poziom luteotropiny, który jest związany z jajeczkowaniem. Luteotropina jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, a jego wydzielanie zwiększa się około 1-2 dni przed początkiem owulacji.

Jakie są objawy dni płodnych?

Specyficzny śluz oraz podwyższona temperatura to tylko niektóre z objawów dni płodnych. Oprócz tego mogą występować takie objawy jak:

  • Tkliwość piersi, zwiększona wrażliwość brodawek sutkowych,
  • Plamienie owulacyjne, czyli występowanie niewielkiej ilości krwi w śluzie,
  • Bóle owulacyjne w podbrzuszu,
  • Lepsze samopoczucie i promienny wygląd.

Niektóre kobiety podczas dni płodnych obserwują zwiększone libido, a także większą wrażliwość na zapachy. U części kobiet przed owulacją pojawiają się zmiany skórne i wypryski. Symptomy te są sprawą indywidualną u każdej kobiety i mogą się różnić nawet podczas kolejnych cykli, dlatego objawy dni płodnych nie zawsze można jednoznacznie wyczuć.

Sprawdź:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo