Paweł i Gaweł – jaka jest interpretacja wiersza? Ten znany utwór Fredry niesie uniwersalne przesłanie
“Paweł i Gaweł” gości już od wielu lat i bawi kolejne pokolenia uczniów. Jest to wiersz z gatunku tych, które pamiętamy przez całe życie i często z sentymentem wracamy, a sławne słowa “Wolnoć Tomku/W swoim domku” weszły już na stałe do języka potocznego. A jaki przekaz dokładnie niesie ten znany utwór Aleksandra Fredry? Jaka jest interpretacja wiersza “Paweł i Gaweł”?

Paweł i Gaweł – streszczenie tekstu
Utwór Aleksandra Fredry pod tytułem “Paweł i Gaweł”, który już od dekad zaliczany jest od kanonu polskiej literatury dziecięcej. Utwór należy do gatunku bajek, o czym świadczy wierszowana forma oraz obecność morału, czyli wyraźnej puenty o charakterze dydaktycznym.
Historia stworzona przez Fredrę opowiada o dwóch mężczyznach, którzy mieszkali w jednym budynku. Na górnym piętrze swój pokój ma Paweł, cechujący się bardzo spokojnym, łagodnym i unikającym kłótni charakterem. Niestety mężczyzna mieszkający na dole był przeciwieństwem swojego sąsiada – Gaweł był bardzo głośny, skory do kłótni, a czas lubił umilać sobie np. polowaniami, strzelaniami czy krzykiem – a to wszystko wewnątrz budynku. W pewnym momencie Paweł ma już dość hałaśliwego trybu życia sąsiada, przychodzi więc do Gawła z prośbą o ciszę i uspokojenie. Gaweł nie zamierza jednak rezygnować ze swoich ulubionych aktywności i odpowiada Pawłowi, że w swoim domu może robić, co mu się podoba.
Następnego dnia Gawła obudziła woda kapiąca mu z sufitu na twarz. Szybko pobiegł do sąsiada z góry, a tam okazało się, że Paweł urządził w mieszkaniu wielkie akwarium i łowi ryby. Na protesty Gawła Paweł reaguje podobnie jak sąsiad poprzedniego dnia – Wolnoć, Tomku/W swoim domku.
Aleksander Fredro “Paweł i Gaweł” – tekst
Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;
Paweł, spokojny, nie wadził nikomu,
Gaweł najdziksze wymyślał swawole.
Ciągle polował po swoim pokoju:
To pies, to zając – między stoły, stołki
Gonił, uciekał, wywracał koziołki,
Strzelał i trąbił, i krzyczał do znoju.
Znosił to Paweł, nareszcie nie może;
Schodzi do Gawła i prosi w pokorze:
– Zmiłuj się waćpan, poluj ciszej nieco,
Bo mi na górze szyby z okien lecą.
A na to Gaweł: – Wolnoć, Tomku,
W swoim domku.Cóż było mówić? Paweł ani pisnął,
Wrócił do siebie i czapkę nacisnął.
Nazajutrz Gaweł jeszcze smacznie chrapie,
A tu z powały coś mu na nos kapie.
Zerwał się z łóżka i pędzi na górę.
Sztuk! puk – zamknięto. Spogląda przez dziurę
I widzi… Cóż tam? Cały pokój w wodzie,
A Paweł z wędką siedzi na komodzie.
– Co waćpan robisz? – Ryby sobie łowię.
– Ależ, mospanie, mnie kapie po głowie!
A Paweł na to: – Wolnoć, Tomku,
W swoim domku.Z tej to powiastki morał w tym sposobie:
Jak ty komu, tak on tobie.
Zobacz: Opis dworku w Soplicowie. Jak wyglądał dom rodzinny Pana Tadeusza?
Paweł i Gaweł – interpretacja utworu
Bajka Aleksandra Fredry ma bez wątpienia charakter pouczający i dydaktyczny. Historia Pawła i Gawła jest dowodem na to, że warto w życiu traktować innych ludzi tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Każdemu należy się szacunek i uprzejmość i jeśli chcemy je otrzymać od kogoś, najpierw sami powinniśmy je okazać.
Sprawdź: Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki. Kluczowy jest schemat
Paweł i Gaweł – morał bajki Aleksandra Fredry
Jedną z podstawowych cech gatunkowych bajki jest obecność morału, czyli pouczającej puenty. W utworze Fredry jest on bardzo wyraźny, autor pisze bowiem: “Z tej to powiastki morał w tym sposobie: Jak ty komu, tak on tobie”. Morał ten można wytłumaczyć za pomocą dobrze znanego powiedzenia: “nie czyń drugiemu tego, co tobie nie miłe”. Interpretacja wiersza “Paweł i Gaweł” sugeruje więc, że nie należy robić drugiej osobie krzywdy lub innych przykrych rzeczy, które również dla nas byłyby nieprzyjemne. Złe postępowanie może do nas bowiem wrócić.
Sprawdź: Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kim byli ich mieszkańcy? Poznaj najważniejsze informacje!
Jakie są cechy oraz zachowanie Pawła i Gawła?
Paweł był człowiekiem spokojny, niesprawiającym nikomu kłopotu, stroniącym od kłótni i nieodpowiedniego zachowania. Gaweł jest kompletnym przeciwieństwem swojego sąsiada – uwielbia hałaśliwe rozrywki i nie zamierza ustępować innym, nawet jeśli może się to zakończyć awanturą – świadczy o tym sposób, w jaki odpowiada Pawłowi. W trakcie dnia organizuje w mieszkaniu “najdziksze” aktywności np. poluje na zwierzęta, a biegając za nimi wywraca meble; strzela, trąbi i niewyobrażalnie głośny krzyczy, uprzykrzając życie sąsiadowi.
Zobacz też:
Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!
Badania przesiewowe noworodków. Jaki jest ich przebieg i jakie choroby wykrywa?
Marzanna z recyklingu. Jak zrobić ekologiczną kukłę?
Dąbrowa Górnicza. Ojciec przydusza dziecko, matka tylko się przygląda. Wszystko relacjonowali na TikToku
Co zrobić żeby ubrania się nie elektryzowały? Odkryj sprawdzone sposoby na pozbycie się irytującego efektu
Światowy Dzień Recyklingu – jak uczyć dziecko prawidłowej segregacji odpadów?
- Rodzice.pl
- Starsze dziecko
- Edukacja i psychologia
- Język polski
- Paweł i Gaweł – jaka jest interpretacja wiersza? Ten znany utwór Fredry niesie uniwersalne przesłanie
Intercyza
Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...
Czytaj dalej →Fryzura ślubna
Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...
Czytaj dalej →Sukienka na ślub cywilny
Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.
Czytaj dalej →