Stół – najlepsze miejsce spotkań dla całej rodziny

Stół to coś więcej niż zwykły mebel. To symbol porozumienia i najlepszy towarzysz rodziny. Przy stole często skupia się życie domowników. Toczą się przy nim codzienne rozmowy i zapadają najważniejsze decyzje. Innym razem stół przemienia się w rodzinne centrum rozrywki, przy którym można pograć w gry planszowe, pożartować albo wspólnie wykonać ozdoby świąteczne czy inne prace plastyczne. Zdarza się, że służy do odrabiania lekcji bądź dokończenia zaległej pracy. Przede wszystkim jednak stół jest miejscem spożywania posiłków – zarówno tych powszednich, jak i wystawnych biesiad w dużym gronie. Stanowi kolebkę życia towarzyskiego. I właśnie z tego względu jest najlepszą wizytówką domu. Powinien być zatem odpowiednio dopasowany do potrzeb domowników, jak i do wystroju wnętrza. W końcu to na nim skupia się wzrok gości, kiedy przestępują próg salonu lub jadalni. Czym kierować się przy wyborze stołu? Jak odpowiednio dopasować jego wymiary?

Jaki stół wybrać dla małej rodziny?

Jaki jest najlepszy stół? Taki, który zapewnia wygodę wszystkim zgromadzonym przy nim osobom. Szacuje się, że każdy, kto zasiada za stołem, powinien mieć do swojej dyspozycji około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. W tym ostatnim przypadku należy pozostawić jeszcze około 25-30 cm wolnego miejsca na środku stołu, które posłuży do ustawienia półmisków z jedzeniem, wazy z zupą czy dzbanków z napojami. Wybierając stół, warto więc dopasować jego rozmiary do ilości osób, które najczęściej będą przy nim zasiadać. Dla małej rodziny wystarczy niewielki mebel, przy którym będzie można łatwo ustawić 4 lub 6 krzeseł. W pierwszym przypadku można pokusić się o wariant kwadratowy, pozwalający ustawić po jednym krześle przy każdym boku i w ten sposób zapewniający równorzędną pozycję wszystkim zgromadzonym przy nim osobom. Dobrym rozwiązaniem są też stoły prostokątne. Przykładem modelu idealnego dla niewielkiej rodziny jest stół Grace od marki Lissy, łączący funkcjonalność i elegancki, modny design. To mebel odpowiedni zarówno dla 4, jak i dla 6 osób. Nieco większy i utrzymany w odmiennej stylistyce jest z kolei Stół Lissy Cube, który w wersji nierozłożonej pozwoli pomieścić nawet 8 osób.

Stoły – duże modele, które pomieszczą wielu biesiadników

A jaki stół wybrać dla większej rodziny? Doskonale sprawdzi się wówczas duży model, który gwarantuje wygodne miejsce wszystkim domownikom. Duże stoły są świetnym rozwiązaniem, kiedy pod jednym dachem zamieszkują trzy, a czasem nawet cztery pokolenia. Zdają egzamin także w domach, w których ważne miejsce zajmuje życie towarzyskie, a domownicy bardzo często goszczą rodzinę lub znajomych. W takich sytuacjach dobrym pomysłem jest stół o długości co najmniej 240 cm, przy którym zasiądzie nawet 10 osób. Warto przy tym zwrócić uwagę na modne obecnie warianty na metalowym postumencie. Przykładem jest stół Lissy Arco. Jego ogromnym atutem, poza ciekawym designem i solidnością, jest to, że zapewnia wystarczającą ilość miejsca na nogi i pozwala wygodnie zasiąść wszystkim zgromadzonym przy nim osobom. Duże, klasyczne stoły nierozkładane fantastycznie prezentują się w jadalni i są sercem salonu. Nie może zabraknąć ich w przestrzeniach otwartych. W tym przypadku bardzo często dzielą pomieszczenie na strefy, stanowiąc łącznik między kuchnią i salonem.

Stoły rozkładane – kompaktowe na co dzień, duże podczas spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół

Zdarza się jednak, że ograniczony metraż przestrzeni nie pozwala na ustawienie dużego stołu dla 10 lub większej liczby osób. Wówczas z pomocą przychodzą stoły rozkładane Lissy. To niezwykle praktyczne rozwiązania, umożliwiające przemianę kompaktowego mebla w wygodne miejsce dla 12, a nawet 16 osób. Solidne mechanizmy sprawiają, że powiększenie blatu nie nastręcza żadnych trudności. Świetnym przykładem jest stół Lissy SPIDER wsparty na ciekawym postumencie i doskonale wpisujący się zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne trendy. Dla miłośników pałacowej elegancji dobrym wyborem może okazać się z kolei stół rozkładany Lissy RUBIN elegancko wykończonych obrzeżach i pięknej, gładkiej powierzchni blatu. Natomiast dla bardzo dużej rodziny sprawdzą się ultra długie stoły, mogące przyjmować nawet 380 cm długości. Stół rozkładany Lissy LONG lub Lissy PARTY to obecnie jedne z największych, dostępnych stołów na rynku. Warto podkreślić przy tym, że w wersji nierozłożonej ich długość to 180 cm, co pozwala bez problemu pomieścić je nawet w niezbyt dużym salonie. Przemyślana konstrukcja stołów Lissy oraz użycie surowców najwyższej jakości sprawia, że są stabilne i odporne na eksploatację. Dzięki temu gwarantują wygodne miejsce podczas spotkań w gronie rodziny albo znajomych. Dają możliwość pomieszczenia nawet 16 biesiadników. Święta, urodziny czy imieniny – stoły rozkładane pozwalają cieszyć się obecnością najbliższych i zapewnić im komfortowe miejsce do rozmów czy spożywania posiłków.

Stół – okrągły czy prostokątny? Który sprawdzi się najlepiej?

Wybierając stół dla rodziny, warto zwrócić uwagę na jego kształt. Do wyboru są modele okrągłe, owalne, prostokątne oraz kwadratowe. Wszystkie mają swoje zalety. Należy jednak odpowiednio dopasować je do możliwości przestrzeni. Atutem owalnych i okrągłych stołów jest to, że zapewniają wszystkim biesiadnikom równorzędną pozycję. Sprzyjają więc rozmowom i dyskusjom w większym gronie. Bez problemu można dostawić do nich dodatkowe krzesło. Warto jednak pamiętać, że stoły tego typu są odpowiednie wyłącznie dla dużej przestrzeni. Najlepiej prezentują się ustawione na środku bardzo dużego salonu lub jadalni. Nawet niewielkie, okrągłe stoliki wymagają zarezerwowania sporej ilości miejsca w przestrzeni. Przy mniejszym metrażu zdecydowanie lepiej wybrać stoły prostokątne. Dlaczego? Ponieważ bez problemu można dostawić je do ściany i odsunąć od niej tylko na czas imprezy. Warto podkreślić, że stoły prostokątne są równie chętnie wybierane do dużych salonów, co okrągłe. Dlaczego? Bazujące na kątach prostych, są idealnie symetryczne, dzięki czemu wprowadzają do przestrzeni ład i uporządkowanie. Są też niezrównane przy dzieleniu jej na strefy.

Stół dla rodziny – z jakiego surowca powinien być wykonany?

Rodzinny stół powinien być także elegancki. W tym przypadku warto postawić na wybór rozwiązań wyprodukowanych z wysokogatunkowych surowców. Numerem jeden jest oczywiście drewno -szlachetne, wytrzymałe i zachwycające niepowtarzalnym rysunkiem. Drewniane stoły Lissy to rozwiązania, które mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie. Można znaleźć wśród nich klasyczne modele, jak stół Lissy Cube oraz rozwiązania znakomicie wpisujące się w nowoczesne, również industrialne przestrzenie, jak stół Lissy STIX. Nie brakuje wysublimowanych stołów tworzonych z myślą o aranżacjach w stylu angielskim, francuskim czy glamour. Przykładem może być luksusowy, dopracowany w każdym calu stół Lissy ELEGANCE. Oprócz drewna, dobrym wyborem są stoły z płyty laminowanej. Ich atutem jest to, że są o wiele lżejsze, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku dużych, rozkładanych mebli. Laminowany blat jest także odporny na zarysowania i odbarwienia, dlatego doskonale spisze się w domach, gdzie toczy się bujne życie towarzyskie.

Stół jest sercem każdego domu. Powinien być więc funkcjonalny oraz elegancki. I oczywiście trwały, jak więzy łączące zasiadające przy nim osoby. Z tego względu, wybierając mebel do jadalni, salonu czy pokoju dziennego, warto kierować się jakością, gwarantowaną przez sprawdzone, solidne marki.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo