Obniżenie brzucha w ciąży: Ile przed porodem opada brzuch?

Obniżenie brzucha jest zjawiskiem naturalnym, występującym pod koniec ciąży u niemal wszystkich kobiet. Nie powinno ono nikogo niepokoić, ponieważ dawniej to zjawisko było wręcz wyczekiwane. Kilkadziesiąt lat temu nie było mowy o tak częstych badaniach w ciąży, jak jest to teraz oraz o tak profesjonalnej opiece medycznej. Bywało, iż kobiety przez całą ciążę nie widziały się z lekarzem, jedynie 2, maksymalnie 3 razy odwiedziły akuszerkę. To akuszerki stwierdzały ciążę, oceniały jej wiek, odbierały poród oraz – głównie na podstawie tego czy brzuch jest obniżony, czy nie – szacowały, za jaki czas odbędzie się poród.

Obniżenie brzucha przed porodem

Obniżenie brzucha przed porodem to zjawisko naturalne, które bardzo łatwo zauważyć. Jeżeli kobieta ciężarna spojrzy na swój brzuch i stwierdzi, że nagle „nie wyrasta” on jej tuż pod jej piersiami, oznacza to, iż nastąpiło jego obniżenie. Takie zjawisko w określonych tygodniach ciąży jest oznaką tylko jednego – nieuchronnie zbliża się poród. Pomimo tego, że obecnie termin porodu oblicza się o wiele precyzyjniej i wyłącznie poprzez sposoby medyczne, obniżenie brzucha w ciąży oznacza, iż najpóźniej za 4 tygodnie ciężarna będzie tulić swoje dziecko. Jest to również ostatni sygnał na to, aby spóźnialskie przygotowały swoją torbę na pobyt w szpitalu oraz wyprawkę dla noworodka. Czasem brzuch obniża się w ostatnich dniach przed porodem i kobiety mogą nie mieć czasu na spakowanie się do szpitala.

Obniżenie brzucha a poród

Skoro już wiadomo, że obniżenie brzucha w ciąży nie jest niczym niepokojącym, należy zadać sobie pytanie na ile przed porodem to zjawisko następuje. Jak się okazuje, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.  U niektórych kobiet obniżenie brzucha w ciąży następuje na 4 tygodnie przed rozwiązaniem, u innych na 2, a u części z ciężarnych może nie wystąpić w ogóle. Aby zrozumieć, dlaczego tak się zdarza, należy wyjaśnić, co oznacza obniżenie się brzucha podczas ciąży.

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży, macica zaczyna powoli się rozrastać i unosić wyżej, w okolicach pępka. W połowie ciąży, około 20 tygodnia jej górna część znajduje się już na wysokości pępka i przyrasta w tempie około 1 cm na tydzień, skutkiem czego, w około 30 tygodniu ciąży jej górna część, a zarazem górna część brzucha ciążowego znajduje się tuż pod piersiami kobiety. Dziecko w tym okresie wierci się bezradnie w wodach płodowych.

Kiedy obniża się brzuch w ciąży? Ile przed porodem obniża się brzuch w ciąży?

Pod koniec ciąży macica oraz dziecko zaczynają jednak przygotowywać się do rozwiązania. Proces rozpoczyna maluch – w okresie od 32 do 36 tygodnia ciąży rozpoczyna on swoją wędrówkę i obraca się powoli główką w dół, po to, by następnie wpasować tę główkę w kanał rodny swej mamy. Wraz z obrotem dziecka, zmienia się sylwetka matki – główka nie jest już na górze, całe dziecko i macica się obniża, wobec czego obniża się również brzuch matki. Samo dno macicy obniża się zwykle w okolicach 36, 37 tygodnia ciąży.

W związku z tym, że omawiane zjawisko zależy przede wszystkim od dziecka, u ciężarnych nie zawsze obserwuje się obniżony brzuch przed porodem. Czasami dziecko może się nie obrócić głową do dołu (co bywa często przyczyną wykonywania cesarskiego cięcia), a co za tym idzie – sylwetka matki się nie zmienia. Mówi się wówczas o ułożeniu miednicowym dziecka. Obniżenie brzucha w ciąży bardzo często nie zachodzi również u ciężarnych, które noszą w sobie bliźniaki. Wystąpienie omawianego zjawiska zależy również od tego, w której ciąży kobieta jest. Jeżeli jest to jej kolejna ciąża, bardzo często obniżenie brzucha następuje dopiero w ostatnim tygodniu lub nie występuje w ogóle.

Obniżony brzuch a komfort matki

Obniżony brzuch pod koniec ciąży to nie tylko oznaka zbliżającego się porodu. Zjawisko to powoduje również zmiany w poczuciu komfortu i w ogólnym samopoczuciu ciężarnej. Wraz z obniżaniem się macicy oraz dziecka, kobieta po raz kolejny w trakcie ciąży zaczyna odczuwać uciążliwy ucisk na pęcherz, co powoduje częstsze wizyty w toalecie. Może się niestety zdarzyć, że obniżony brzuch przed porodem będzie powodował problemy z nietrzymaniem moczu.

Dodatkowo kobiety, u których brzuch w ciąży opadnie niżej, będą odczuwały kłucie w pachwinach oraz silny ucisk w dolnej części brzucha. Nie wszystkie konsekwencje obniżenia się brzucha w ciąży są jednak uciążliwe – po przesunięciu się niżej macicy oraz dziecka, przyszłej mamie zwykle dużo łatwiej się oddycha, co szczególnie pozytywnie wpływa na jakość snu. Ponadto, brzuch nie naciska również na żołądek, a to powoduje zanik często uporczywej zgagi oraz problemów z trawieniem.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo