Co oznacza rozlany test ciążowy?

Domowe testy ciążowe charakteryzują się dużą czułością i stanowią całkiem wiarygodne źródło informacji na temat ewentualnego zapłodnienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przeprowadzona próba daje trudny do odczytania wynik. Do takich należy rozlany test ciążowy lub z odbarwioną drugą kreską. Czy taki dziwny wynik testu ciążowego powinien być brany pod uwagę? Co oznaczają niewyraźne lub rozlane kreski? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Domowe testy ciążowe są dostępne w każdej aptece. Charakteryzują się znaczną wygodą użycia i łatwością wykonania, co w dużej mierze wpływa na ich popularność. Nie tylko to, bo należy nadmienić, że współczesne testy ciążowe wykazują znaczną czułość i rzadko dają fałszywe wyniki. Nie zmienia to faktu, że nawet jeżeli w polu odczytu pojawią się dwie kreski, ciąża powinna być potwierdzona drogą specjalistycznych badań, jednak to właśnie test ciążowy stanowi pierwszą linię kontroli. Bywa jednak tak, że informacje, które pojawiają się w okienku wyniku, są trudne do odczytania. Czy rozlany test ciążowy może być traktowany jako wiarygodny?

Co oznacza rozlany test ciążowy?

Rozlany test ciążowy nie musi oznaczać, że trafiłyśmy na wadliwy egzemplarz. Jeżeli w polu wyniku doszło do rozlania barwnika, najczęściej wskazuje to na błąd kobiety, która wykonywała test – zaaplikowana została zbyt duża próbka. Wbrew pozorom, taka sytuacja wcale nie należy do rzadkości. Wykonanie testu ciążowego wiąże się z niezwykle silnymi emocjami, więc o pomyłkę nietrudno. Niestety, zalany moczem test ciążowy nie da nam wiarygodnego wyniku.

Sprawdź: Kiedy zrobić test ciążowy?

Odbarwiona druga kreska na teście

Zdarza się też, że w polu wyniku pokazuje się jedna wyraźna kreska i druga blada, prawie niewidoczna. Dwie kreski wskazują na ciążę i pojawiają się wyłącznie wtedy, gdy w moczu zostanie wykryty hormon hCG. Przyjmuje się, że pozytywny wynik powinien przedstawiać dwie wyraźne linie, jednak nawet jedna niewyraźna (blada) może wskazywać, że doszło do zapłodnienia. Taki wynik może pojawić się, gdy próbka zostanie pobrana nie z porannego, a późnego moczu lub gdy przed badaniem kobieta wypije dużą ilość płynu. Dla pewności, warto powtórzyć test po 7 dniach.

Sprawdź: Ile kosztuje test ciążowy?

Test ciążowy – najpierw dwie kreski potem jedna

Pozytywny test ciążowy po czasie? To się zdarza, jednak druga kreska po wyschnięciu testu zazwyczaj nie wskazuje na ciążę. Każdy producent określa czas, po którym powinno nastąpić odczytanie wyniku i czas, po którym test należy uznać za nieważny (najczęściej jest to 10 minut). 2 kreska po wyschnięciu testu nie stanowi więc wiarygodnej informacji na temat zapłodnienia. Jeżeli otrzymałaś taki wynik, wykonaj jeszcze jeden test. Jeżeli otrzymasz wynik pozytywny, udaj się do ginekologa celem ostatecznego potwierdzenia ciąży. Skuteczność testów ciążowych jest określana nawet na 99 procent, ale pamiętaj – 99 to nie 100. 100-procentową pewność co do swojego stanu uzyskasz dopiero po specjalistycznym badaniu.

Zobacz też: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Rodzice pytają:

Poniżej publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z testami ciążowymi.

Test ciążowy czułość 10 – kiedy zrobić?

Test ciążowy o czułości 10 mlU/ml należy do grupy najczulszych testów do domowego użytku. Sprawia to, że jest w stanie wykryć nawet bardzo wczesną ciążę. Producenci zapewniają, że próba może być przeprowadzona nawet po 2-3 dniach od ostatniego stosunku. Wiele kobiet wstrzymuje się jeszcze kilka dni, by zyskać większą pewność, jednak nie jest to konieczne. Podkreślamy, przed wykonaniem testu należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Każdy producent określa optymalny czas przeprowadzenia testu. 

Test ciążowy – czułość 10 czy 25?

Na rynku dostępnych jest wiele testów ciążowych – płytkowe, paskowe czy choćby strumieniowe. Ich zasada działania jest identyczna, inny jest natomiast sposób aplikacji próbki moczu. Udając się do apteki zauważymy jednak, że poszczególne testy różnią się nie tylko formą, ale i czułością. Ten parametr jest najczęściej oznaczany jako 10 mlU/ml lub 25 mlU/ml. Liczby te oznaczają poziom hormonu hCG, jaki test jest w stanie wykryć. Im niższa liczba, tym mniejsze stężenie zostanie ujawnione w toku domowego badania, zatem test o czułości 10 jest w stanie wykryć ciążę wcześniej niż test o czułości 25. Na który wariant warto się zdecydować? To zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli od ostatniego stosunku minęło przynajmniej 6 dni, test o czułości 25 mlU/ml będzie dobrym wyborem. Mimo wszystko warto pamiętać, że ostateczne potwierdzenie ciąży uzyskamy dopiero po badaniu ginekologicznym.

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo