Sanepid bije na alarm: brud na koloniach. Sprawdź, gdzie wysyłasz dzieci na wakacje!

Poplamione materace i pościel, niedomyte naczynia to tylko początek listy przewinień. Zdarza się, że dzieci nie mają dostępu do bieżącej wody i są zmuszone myć się w jeziorze, wliczając w to szczotkowanie zębów. Kolonie powinny być dla dziecka czasem nawiązywania nowych przyjaźni, zabawy, odpoczynku i rozwoju. By jednak miło je spędzać, trzeba mieć do tego należyte warunki. Sanepid ostrzega, że niektóre obozy nie spełnią wymogów i wystawia mandaty.

Sanepid bije na alarm: brud na koloniach. Sprawdź, gdzie wysyłasz dzieci na wakacje!
depositphotos

Kolonie spędzone w brudzie

Jak wynika z raportów Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, stan sprzętów i pomieszczeń na koloniach budzi wiele do życzenia. Raporty podsumowują okres od początku wakacji do 13 lipca. Przeprowadzono 246 kontroli w samym województwie warmińsko- mazurskim. Kontrolom podlegały obozowiska na świeżym powietrzu i w schroniskach, a w nich stołówki oraz świetlice, gdzie bawiły się dzieci.

Łatwo wyobrazić sobie, że doszło do wielu uchybień ze strony organizatorów tegorocznych kolonii, skoro do rubryki ‘Wypoczynek zorganizowany w sposób wzorowy’ nie został wpisany ani jeden obóz!

Jedno z obozowisk nie zostało nawet nigdzie zgłoszone, a przebywało na nim 49 dzieci. W razie tragedii czy pilnej potrzeby interwencji służb, nikt nie znałby dokładnego położenia kolonii. Sprawą zajęło się już kuratorium oświaty.

Sprawdź:

Wszechobecny brud

Do głównych niedociągnięć zaliczany jest na ogół brud w placówkach obozowych: poplamione materace i pościel, niedomyte naczynia itp. Zdarza się również, że dzieci nie mają dostępu do bieżącej wody i są zmuszone myć się w jeziorze, wliczając w to szczotkowanie zębów. Wielu rodziców jest błędnie informowanych o warunkach panujących w obozowisku, gdzie przebywa ich dziecko. Warto więc w miarę możliwości sprawdzić samemu, czy wszystkie wymogi czystości i bezpieczeństwa są spełniane przez organizatorów kolonii, lub wysyłać dziecko tylko do znanych miejsc z dobrymi opiniami.

Najgorsze placówki

Sanepid po sprawdzeniu placówki, która dopuściła się uchybień, może wystawić mandat. Największy wystawiony w tym roku wynosił 600 zł. Które placówki przeraziły kontrolerów najbardziej? Jednym z gorszych przypadków była stołówka w Olecku. Aż u 21 dzieci stwierdzono zatrucie pokarmowe po posiłku na obozie. Jedna z obozowiczek została zabrana do szpitala, ale na szczęście niepotrzebna była hospitalizacja. Mimo że na stołówce były serwowane świeże posiłki ugotowane z dobrych produktów, to już czystość przyborów kuchennych, talerzy, sztućców oraz… rąk kucharek nie zadowoliła Sanepidu. Znaleziono na nich wiele drobnoustrojów.

Na Pomorzu Zachodnim przeprowadzono 258 kontroli. Zanotowano 18 urazów i 2 przypadki zachorowań u dzieci, ale już nie zatrucia pokarmowe. Za to aż 4 placówki zostały zgłoszone przez osoby trzecie. W Małopolsce, gdzie przeprowadzono największą liczbę interwencji, bo aż 372, wystawiono mandaty na łączną sumę 1200 zł.

Aby zapobiegać podobnym przypadkom, po każdej kontroli pracownicy Sanepidu zostawiają ulotki informacyjne. Można w nich znaleźć wytyczne, jak poprawnie prowadzić obozowiska. Praktykowane są też powtórne kontrole, sprawdzające, czy organizatorzy kolonii dostosowali się do wskazówek i zmian zaproponowanych przez Sanepid. Miejmy nadzieję, że wraz z działaniem służb oraz uświadamianiem rodziców, nasze dzieci będą miały tylko dobre wspomnienia z kolonii.

[Zdjęcie główne: depositphotos]

Dodaj komentarz

Rozrywka
Wierzę w miłość i energię, którą wyzwala - mówi Anna Ficner-Ogonowska, autorka książki "Okruch"
Jej najnowsza książka „Okruch” to historia, w której tli się wiele emocji. Wzruszających i wyzwalających ciekawość czytelnika postaw bohaterów. Wyznawanych przez nich wartości i uczuć kształtujących ważne decyzje życiowe. Anna
Czytaj dalej
Edukacja
Zadania domowe na wakacje. Przesada czy rozwojowe zajęcie na czas wolny?
W wakacje z założenia dziecko ma odpocząć i mieć czas na zabawę, korzystając zwłaszcza z ładnej pogody. Niektóre szkoły decydują się jednak na zadania domowe dla dzieci na okres wakacyjny.
Czytaj dalej
Newsy 500+
500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]
Od ubiegłego roku 500+ jest wypłacane także na pierwsze dziecko. Od kiedy można składać wnioski i kto dostanie pieniądze na dziecko? Którzy rodzice nie muszą składać wniosku w 2020 roku
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci Newsy
Wiedźmin, Joint i Nutella – takie imiona chcieli nadać rodzice w 2019 r. Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku?
Zasadniczo przyszli rodzice dzielą się na dwie grupy: tych, którzy niemal od zawsze wiedzą, jakie imię nadadzą dziecku oraz tych, którzy rozważają tę kwestię przez sporą część ciąży. Pierwsi z
Czytaj dalej
Newsy 500+
Ważne zmiany w 500+! Rodzicu, powinieneś o nich wiedzieć!
Uwaga rodzice! W 2020 roku ominie Was składanie wniosków o 500+! Zmiany w programie zostały juz potwierdzone decyzjami administracyjnymi wydanymi przez urzędy. Zmiany w 500+ w 2020 r. Dotychczas wnioski o 500+ składaliśmy
Czytaj dalej
Prawo Finanse Newsy
Zasiłek pielęgnacyjny 2020: ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny po zmianach?
Zasiłek pielęgnacyjny jest jedną z form zapomogi wypłacanej przez gminę, która ma na celu pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny 2020? Kiedy kolejna
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie pomorskie 2020: terminy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020 w województwie pomorskim?
Kiedy wypadają ferie 2020? Pomorskie zacznie je jako ostatnie. Sprawdź terminy ferii zimowych 2019/2020 i zaplanuj wyjazd na zimowisko. Ferie pomorskie 2020 i przerwa świąteczna 2019 Po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie lubelskie 2020. Kiedy zaczynają się ferie zimowe? Sprawdź terminy ferii 2019/2020 w Lubelskiem!
Kiedy zaczynają się ferie? Jak wiadomo terminy ferii zimowych zmieniają się cyklicznie. Lubelskie to województwo, w którym dzieci będą odpoczywały jako pierwsze, zaraz po przerwie świątecznej i noworocznej. Ferie lubelskie 2020:
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej