Zadania domowe na wakacje. Przesada czy rozwojowe zajęcie na czas wolny?

W wakacje z założenia dziecko ma odpocząć i mieć czas na zabawę, korzystając zwłaszcza z ładnej pogody. Niektóre szkoły decydują się jednak na zadania domowe dla dzieci na okres wakacyjny. Czy dziecko powinno siadać nad książkami latem?

Zadania domowe na wakacje. Przesada czy rozwojowe zajęcie na czas wolny?
depositphotos

Praca domowa na wakacje

Idea zadawania dzieciom pracy domowej na okres wakacyjny wywodzi się z Francji. Z założenia ma to dać im czas na podszkolenie umiejętności nabytych w czasie roku szkolnego, czy nadrobienie zaległości. Materiały nie są nowe, tylko nawiązują do wiedzy nabytej w szkole.

Niektórzy nauczyciele zalecają, by kontynuować z dzieckiem powtórkę materiału w czasie wolnym, aby również nie wypadało z rytmu szkolnego. Zadawana praca domowa ma różną formę. Proponowane jest wprowadzenie elementów edukacyjnych w zabawę poprzez np. wizyty w interaktywnych muzeach, udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez miasto, czy cowieczorne wspólne czytanie. Zdarza się, że niektóre dzieci chętnie odrabiają nawet zadania w ćwiczeniach.

Jak przyznała Audrey, nauczycielka francuskiego dla portalu Aleteia:

Pamiętam, że uwielbiałam wypełniać stronę po stronie, a później poprawiać odpowiedzi… Niektóre dzieci potrzebują regularnej aktywności szkolnej, żeby poczuć się pewnie, inne po prostu lubią to zajęcie, tak jak czytanie czy grę w piłkę!

Brak czasu i chęci do odrabiania lekcji w wakacje

Zdarza się jednak, że dziecko nie ma ochoty siedzieć nad książkami ani odrabiać lekcji w wakacje, a my rodzice nie mamy czasu by bawić się codziennie w gry edukacyjne lub regularnie chodzić do muzeum. Temat prac domowych zadawanych na wakacje pojawia się również na forach internetowych dla rodziców.

Jedna z mam, ‘srubokretka’ przyznaje na forum.gazeta.pl, że ma inne sposoby na edukacyjne wakacje:

Moja ma dość sporo zadane. Już nie pamiętam dobrze, bo od końca roku tam nie zajrzeliśmy, ale tak z grubsza oceniłam, że musiałaby siedzieć codziennie ze 40min nad lekcjami. W środę wracamy z wakacji, więc jak zdąży coś zrobić to dobrze, jak nie, to też dobrze. Nie obijała się. Codziennie złapała jakieś robale, żuki, żaby, ryby, pająki, motyle (miała okazję poobserwować we własnym ogródku cały cykl) , ćmy, mrówki, termity + jakieś stwory oceaniczne… lekcje biologii ma porządnie odrobioną.

Inne mamy też w większości nie były zachwycone ideą zadań domowych na wakacje. Inna forumowiczka ‘beata123’ napisała:

Wakacje są, żeby odpocząć od szkoły i nauki. Młody uwielbia czytać, więc z własnej woli przez wakacje przeczytał 8 książek.

Jedyną formą dodatkowej nauki w wakacje, jaką popierały mamy był pamiętnik z wakacji. Stwierdziły, że nie tylko rozwija pisownię dziecka i pewność w pisaniu, ale też sam w sobie będzie świetną pamiątką z wakacji.

Warto więc jako rodzic wyważyć, jak dużo dodatkowej nauki jest potrzebne naszemu dziecku. Niektóre dzieci rzeczywiście potrzebują odrobiny stymulacji, inne wolą z wolną głową stanąć naprzeciw wyzwaniom w kolejnej klasie po wakacjach spędzonych na zabawie.

A co wy sądzicie o pracach domowych zadawanych na wakacje?

Sprawdź też:

[Zdjęcie główne: depositphotos]

Dodaj komentarz

Turystyka Newsy
Sanepid bije na alarm: brud na koloniach. Sprawdź, gdzie wysyłasz dzieci na wakacje!
Poplamione materace i pościel, niedomyte naczynia to tylko początek listy przewinień. Zdarza się, że dzieci nie mają dostępu do bieżącej wody i są zmuszone myć się w jeziorze, wliczając w
Czytaj dalej
Zakupy dla niemowląt
Jaki rowerek biegowy dla dziecka? Zobacz te 8 modeli!
Zdaniem wielu rodziców rowerek biegowy stanowi doskonały wstęp do nauki jazdy na zwykłym rowerze. Jedno jest pewne: to świetna zabawka, która sprawi Twojemu dziecku mnóstwo frajdy. Jaki rowerek biegowy wybrać? Jaki
Czytaj dalej
Edukacja Rozrywka
Jak narysować drzewo genealogiczne?
Zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia są świetnym pretekstem, by wspólnie narysować drzewo genealogiczne rodziny. Zamiast po raz setny oglądać świąteczną ramówkę telewizji, chwyćmy rodzinny album ze zdjęciami i
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie pomorskie 2020: terminy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020 w województwie pomorskim?
Kiedy wypadają ferie 2020? Pomorskie zacznie je jako ostatnie. Sprawdź terminy ferii zimowych 2019/2020 i zaplanuj wyjazd na zimowisko. Ferie pomorskie 2020 i przerwa świąteczna 2019 Po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie lubelskie 2020. Kiedy zaczynają się ferie zimowe? Sprawdź terminy ferii 2019/2020 w Lubelskiem!
Kiedy zaczynają się ferie? Jak wiadomo terminy ferii zimowych zmieniają się cyklicznie. Lubelskie to województwo, w którym dzieci będą odpoczywały jako pierwsze, zaraz po przerwie świątecznej i noworocznej. Ferie lubelskie 2020:
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej