Smecta to środek, który najszerzej jest znany ze względu na zastosowanie przy leczeniu biegunki. Ponadto jest to również lek stosowany przy stanach zapalnych żołądka, przełyku, okrężnicy oraz dwunastnicy. Smecta: jak podawać dziecku? Jakie dawkowanie jest zalecane?
Smecta – działanie
Działanie Smecty polega na powlekaniu błony śluzowej układu pokarmowego. Dzięki substancjom czynnym zawartym w leku, błona śluzowa staje się wytrzymalsza na elementy drażniące, a śluz żołądka i jelit jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto Smecta ma silne działanie absorbujące wodę z kału, dzięki czemu stolec przestaje być wodnisty.
Smecta: jak podawać dziecku?
Smecta jest środkiem bezpiecznym do stosowania u dzieci w każdym wieku. Ma postać proszku, który przygotowuje się w połączeniu z wodą, na jedną saszetkę wystarczy jej 50 mililtrów. Powstała zawiesina jest łatwa w przełknięciu i ma dosyć neutralny smak. Smectę można rozpuścić zarówno w wodzie chłodnej, jak i ciepłej.
Smecta jest bezpieczna dla dzieci w każdym wieku, można ją podawać nawet niemowlakom
Wedle zaleceń producenta, dzieci poniżej pierwszego roku życia nie powinny przyjmować dobowej dawki większej niż jedna saszetka. U dzieci pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia, można dziennie stosować maksymalnie dwie saszetki, a u dzieci, które ukończyły drugi rok życia dawkę można zwiększyć do trzech saszetek na dobę.
Smectę można podać dziecku nie tylko rozpuszczoną w wodzie, ale również wymieszaną z płynnymi lub półpłynnymi potrawami: zupami, przecierami owocowymi lub warzywnymi czy sokami.
Bardzo ważne jest pamiętanie o podawaniu dużej ilości płynów do picia, gdy dziecko ma biegunkę. Odwodnienie to jedno z najgorszych możliwych powikłań, które mogą towarzyszyć tej niewdzięcznej chorobie. Zwłaszcza u malutkich dzieci jest ono wyjątkowo groźne. Odwodnienie u maluchów następuje o wiele szybciej niż u osób dorosłych, a skrajna jego forma może doprowadzić nawet do śmierci.
Zobacz też:
1 Comment