Z pralki śmierdzi szambem… Dlaczego śmierdzi z pralki? Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?

Co zrobić, kiedy śmierdzi z pralki? Stając przed takim problemem, większość z nas podejrzewa w pierwszej chwili, że urządzenie należy oddać do naprawy. Tymczasem najczęściej wystarczy drobny zabieg higieniczny, aby wszystko wróciło do normy, a nasze ubrania odzyskały świeży, przyjemny zapach.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Żeby nie śmierdziało z pralki należy: opróżniać bęben urządzenia zaraz po zakończeniu prania, nie zamykać pralki tuż po wyjęciu prania z bębna, czyścić filtr oraz dozownik.
  • Przyczyną smrodu z pralki są bakterie i grzyby.
  • Pralkę możemy wyczyścić za pomocą: octu spirytusowego, sody oczyszczonej lub kwasku cytronowego. Możemy również wykorzystać do tego specjalne preparaty, którem możemy zakupić w hipermarketach.

Z pralki śmierdzi szambem…

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki jest niezwykle uciążliwy, bo dotyczy przecież nie tylko samego sprzętu, ale także całej łazienki. Zależy nam zatem na szybkim poradzeniu sobie z tym kłopotem. Przy okazji jesteśmy też mocno zirytowani, zrzucając winę na wadliwość urządzenia. Czy słusznie?

Niekoniecznie. Oczywiście, może się zdarzyć tak, że pralka brzydko pachnie z powodu jakiejś usterki technicznej. W zdecydowanej większości przypadków wynika to jednak z niedostatecznej dbałości o jej stan. Pocieszająca powinna się dla nas okazać myśl, że seria czynności higienicznych przeważnie całkowicie rozwiązuje sprawę.

Zobacz też: Czyszczenie dywanów – czyli wiedza szczególnie ważna dla rodzica

Dlaczego śmierdzi z pralki?

Jeśli pralka śmierdzi, powinniśmy sobie przede wszystkim zadać pytanie, jak często ją czyścimy i w jaki sposób postępujemy z wypranymi ubraniami. Nasze uchybienia w tym zakresie biorą się zapewne albo z nadmiernego pośpiechu, albo z niewiedzy. Niezależnie od przyczyny, warto poświęcić chwilę czasu i zaznajomić się z zasadami prawidłowego eksploatowania pralki.

Zwracajmy baczną uwagę przede wszystkim na to, aby dokładnie opróżniać wnętrze urządzenia tuż po zakończeniu prania. Kiedy śmierdzi z bębna pralki, przeważnie oznacza to, że zostawiliśmy tam część wypranych ubrań, które zaczęły gnić – stąd ten brzydki zapach z pralki. Niektóre osoby celowo nie opróżniają bębna do końca, tłumacząc się, że nie mają gdzie rozwiesić wszystkich mokrych rzeczy jednocześnie. Takie postępowanie okazuje się niestety błędne: bęben powinien każdorazowo pozostać pusty. Tylko to zagwarantuje nam uniknięcie uciążliwej woni z jego wnętrza.

Drugi częsty błąd to zamykanie pralki tuż po zakończeniu jej pracy. Robią to często osoby posiadające małą łazienkę, bo zyskują dzięki temu trochę więcej przestrzeni. Mimo wszystko zawsze należy pozostawić urządzenie na jakiś czas otwarte, aby nie dopuścić do nagromadzenia się w nim nadmiaru wilgoci. Odpowiada ona za to, wnętrze pralki przechodzi stęchlizną lub pleśnią. 

Sprawdź: Jak usunąć naklejki z okna?

Za  przykry zapach z pralki odpowiada także nierzadko zabrudzony filtr. Jest on wyjątkowo podatny na gromadzenie się różnych drobnych elementów, jak kurz czy włosy. W przypadku lekkich zanieczyszczeń, można go po prostu przepłukać pod bieżącą wodą. Kiedy natomiast zauważymy, że na filtrze osadza się kamień, najrozsądniej będzie użyć odkamieniacza. Dzięki temu na stałe zażegnamy uciążliwą woń z filtra pralki. 

Dla wielu osób może to być zaskakujące, ale za smród z pralki odpowiada często sama szuflada z przegródkami na detergenty. Ich resztki osadzają się na ściankach, co w nieco dłuższej perspektywie przyczynia się do powstawania przykrej woni. Aby uniknąć takiej sytuacji, dobrze będzie co jakiś czas wyjmować szufladę i poddawać ją dokładnemu czyszczeniu. Jeżeli z pralki korzysta się w naszym domu często, dozownik należałoby czyścić np. raz na tydzień.

Sprawdź: Jaki materac dla dziecka?

Co zrobić żeby z pralki nie śmierdziało?Domowe sposoby na smród z pralki

Kiedy śmierdzi z pralki, oznacza to konieczność uporania się z bakteriami i grzybem. Można osiągnąć ten cel przy użyciu środków chemicznych, ale równie skuteczne okażą się zazwyczaj substancje naturalne. Najlepiej zaopatrzyć się w nie z pewnym wyprzedzeniem, aby mieć je pod ręką, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?

Do czyszczenia pralki możemy zatem z powodzeniem wykorzystać:

a) ocet spirytusowy – w przypadku omawianego problemu będzie on preparatem idealnym, gdyż zarówno usunie przykrą woń, jak i odkazi oraz odkamieni cały bęben pralki. Ocet jest artykułem powszechnie dostępnym i niedrogim. Jego jedyny mankament polega na tym, że on sam również nie pachnie zbyt zachęcająco. Dlatego też, po wykorzystaniu go do konserwacji pralki, należy się powstrzymać przed jej natychmiastowym uruchamianiem,

b) sodę oczyszczoną – preparat niezwykle przydatny w wielu sytuacjach życia codziennego, niekoniecznie związanych ze sprzętem AGD. W przypadku pralki, soda pomoże nam usunąć nieprzyjemną woń, a także przysłuży się ogólnemu odświeżeniu sprzętu. Jako artykuł łatwy do kupienia, może się stać codziennym elementem wyposażenia naszego gospodarstwa domowego,

c) kwasek cytrynowy – neutralizuje nieprzyjemną woń, dokładnie przy tym czyszcząc i dezynfekując. Nadaje się do czyszczenia zarówno bębna, jak i dozownika. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do zakupu bywa tu szeroka dostępność kwasku cytrynowego oraz jego niewygórowana cena.

Wszystkie wymienione środki uznawane są za cenną pomoc w walce o lepszą kondycję domowych pralek. Poleca się więc ich przetestowanie, zanim podejmiemy ewentualne dalsze kroki.

Sprawdź: Dlaczego w każdym domu powinien być oczyszczacz powietrza?

Śmierdzi z pralki – Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?

Jak usunąć brzydki zapach z pralki? W hipermarketach, na stoiskach z chemią, znajdziemy całkiem sporo preparatów przeznaczonych do pielęgnacji domowego sprzętu. Są to najczęściej płyny na bazie kwasu cytrynowego bądź chloru, radzące sobie z usuwaniem bakterii, grzybów i wszelkich innych zanieczyszczeń. Ich dodatkowy plus polega na zabezpieczaniu bębna pralki przed korozją.

Co jednak zrobić w momencie, gdy odkryjemy, że brzydki zapach pochodzi nie z samej pralki, ale np. z węża doprowadzającego wodę? Czasami wystarczy po prostu inaczej go ułożyć, bo nieprawidłowa pozycja może skutkować właśnie wonią drażniącą nozdrza. Niestety, zdarza się również i tak, że problem istnieje już na etapie wodociągów dostarczających wodę do naszego domu. W tym wypadku trzeba będzie omówić sprawę z właściwymi organami zewnętrznymi.

Warto jeszcze zauważyć, że dzisiejsi producenci pralek sami starają się zabezpieczać swoje urządzenia przed zagrzybieniem czy zawilgoceniem. Dzięki temu ryzyko pojawienia się przykrego zapachu w bębnie, szufladzie bądź uszczelkach zostaje mocno ograniczone. Jeśli więc możemy sobie na to pozwolić, z pewnością powinniśmy się zorientować, czy naszą aktualną pralkę dałoby się zamienić na model nieco bardziej bezproblemowy, łatwiejszy w użytkowaniu i konserwacji.     

Zobacz też: Mycie okien bez smug: czym i jak myć okna?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo